Strýcová: Děti mají sportovat bez ohledu na počasí, žijí v pohodlí

Děti by měly sportovat, i když je vedro a svítí slunce. Rodiče by měli vést děti ke sportu celý den a nečekat až na večer nebo na lepší podmínky. Mají zbytečně moc pohodlí, který přirozeně nepotřebují, vydrží toho totiž mnohem víc než dospělý, říká tenistka Bára Strýcová.

Vladimír Michna – content&media

Děti by se podle ní měly hýbat, ať je vedro nebo zima. Když mají pokrývku hlavy, jsou namazané krémem a mají dostatečný přísun tekutin, tak nevidí problém se sportem i v létě a na slunci.

„Zdravé to je zvláště u moře, kde máte jako benefit mořský vzduch. Na pláži se dá dělat spousta aktivit a her, stejně tak v moři nebo v bazénu. Sport je důležitý a vede děti a mladé lidi k disciplíně a překonávání sama sebe. Za mě by měly sportovat denně. Neříkám, že by měly mít denně řízené tréninky. Stačí, i když dělají i aktivity s rodiči. Jdou třeba společně na kolo, zakopat si s míčem a podobně,“ zdůrazňuje Bára Strýcová.

Talent se u dítěte podle ní pozná tak, že dítě chce určitý sport dělat samo od sebe a nikdo ho do toho nemusí nutit. Záleží na věku, ale okolo pátého a šestého roku talent u dítěte poznat jde.

„Ale to není jediná věc, která dítěti zaručí úspěch. Je skvělé, že ho má, ale pro úspěch jsou potřeba i další aspekty jako jsou píle, disciplína, umět překonávat překážky. Talent je ale rozhodně super bonus,“ říká.

Nadchla mě Valentová nebo Samsonová

„Nedávno mě nadchla spousta českých mladých sportovců, ale kdybych měla vypíchnout konkrétně, tak třeba Tereza Valentová, která vyhrála juniorskou French Open, Laura Samsonová byla ve finále a obě hrají skvěle už teď i v seniorských turnajích. Samozřejmě máme talenty i v dalších sportovních odvětvích a jsem za to moc ráda,“ pochvaluje si Strýcová.

Na otázku, jaké sporty jsou pro děti obzvláště přínosné, odpovídá, že například atletika je skvělá, rozvíjí se tam podle ní postupně celé tělo i jeho pohyb.

„Pro děti třeba ve věku 6-8 mi přijde úplně úžasné jiu-jitsu. Tam používáte celé tělo. Jsem zastánce toho, že by děti měly dělat spoustu různých aktivit ať už gymnastiku, běh, míčové sporty a různě to kombinovat,“ říká úspěšná česká singlistka i deblistka.

Svoboda: Tréninkem posilujeme odolnost a adaptabilnost organismu

Podle olympijského vítěze v moderním pěti boji Davida Svobody obecně platí, že pravidelným tréninkem v určitých podmínkách posilujeme odolnost a schopnost adaptace organismu. Nakonec si člověk zvykne na všechno a je schopen přizpůsobit se horku stejně jako mrazu nebo třeba vysoké nadmořské výšce.

To je podle něj podstata sportovní přípravy a hlavní přínos zdravého životního stylu, který vždy musí obsahovat dostatek pravidelného pohybu. Schopnost termoregulace v horku stejně jako otužování by pro zdravé děti neměl být velký problém. 

Situace po covidových lockdownech se o hodně zlepšila  

„Podle toho, jak vidím fungování sportovních oddílů a organizací, se už situace po covidových lockdownech o hodně zlepšila. O tom není pochyb. Období vládních zákazů a omezení kvůli covidu bylo paradoxně pro zdraví a sport lidí katastrofou. Je skvělé, že už je toto období za námi,“ hodnotí zpětně Svoboda.

„Doporučená minimální doba, kterou by zdravé děti měly trávit každý den pohybem je podle věku různá, ale vždy se pohybuje v řádu hodin. Samozřejmě jde o lehkou až střední intenzitu zátěže, ale každý den v průměru jedna až tři hodinky jsou pro děti a jejich zdravý vývoj ideální. Když je to občas víc nebo míň tak je to úplně v pohodě. Těm, kteří to tak díky svým rodičům mají, gratuluji. Naopak je mi líto dětí, které doslova trpí nedostatkem pohybu,“ říká David Svoboda.

Luxová: U malých dětí je nejdůležitější rozvíjet všestrannost

Atletiku doporučuje také česká paralympionička Anna Luxová. Sama se jí také již od dětství věnuje. „Ne nadarmo se o atletice říká, že je královna sportu. Děti se naučí běhat, skákat, házet a pak si vyberou, co je baví, ať už v atletice nebo kterémkoliv jiném sportu. U malých dětí je nejdůležitější rozvíjet všestrannost a kladný vztah k pohybu a sportu.  Z mého pohledu je nejvíce podceňovaná všestrannost. Naučit se běhat, skákat, házet, chytit míč, udělat kotrmelec, překonat nějakou překážku,“ popisuje Luxová, která sbírá úspěchy ve sprintu a vrhu koulí.

Jednou z největších akcí pro rozvíjení všestrannosti dětí v Česku je podle Luxové Olympiáda dětí a mládeže. Letos proběhla v Českých Budějovicích a dopravu na ní už tradičně zajišťovala Toyota jako partner olympijských a paralympijských her. Video z akce najdete zde

V rámci OH v Paříži je možné s dětmi v srpnu zavítat také na Olympijský festival v Mostě. Tam si děti mohou vyzkoušet celou řadu olympijských disciplín a nechat si poradit od expertů.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost