Běžecké boty pro začátečníky

Běžecké boty pro začátečníky

Začínal jsem běhat v minimalistických botách, ostatně psal se rok 1965 a jiné běžecké boty u nás nebyly. V roce 1990 jsem vyzkoušel první technickou botu a od té doby běhal zhruba v deseti značkách, abych se obloukem vrátil k bosobotám.

S technickými botami je ta potíž, že jejich konstruktéři a výrobci hledají taková řešení, která běžců, či běžkyním pomohou k lepším výkonům. Ne vždy nové řešení musí být pro konkrétního člověka nejlepší. Proto se u těchto bot děsím, s jakými inovacemi výrobci přijdou. U berefoot bot máte jistotu, že i za několik let budou technicky pořád stejné.

Základní pravidlo pro výběr běžeckých bot zní

Kupte si takovou běžeckou obuv, kterou jste schopni udýchat, a která vás neposadí na zadek. Jen v takové botě si užijete svůj běh a nehrozí vám zranění ani uštvání!

Což je další plus pro bosoboty, které vás rozhodně neuštvou, naopak spíš vás trošku zbrzdí, ale při správné technice, jsou ideální volbou. I když? I když začátečníkům, tedy pokud už v nich běžně nechodí alespoň rok, bych je nedoporučil.

BĚŽECKÉ BOTY PRO TY, CO ZAČÍNAJÍ BĚHAT

První, co začínající běžec či běžkyně řeší, pokud jde o vybavení, je běžecká obuv. Zamíří tedy do specializované prodejny, kde předpokládá, že mu nejlépe pomůžou s výběrem. Nejčastější odpovědi, které se dočká, je: Začínáte běhat? V tom případě je pro vás nejlepší bota, která umí všechno. 

Problémem je, že tou botou je míněna bota, která – vybavena nejmodernějšími prvky ochrany (stabilní, tlumící, odvalující) – dělá většinu práce za chodidlo. Potud se to zdá v pořádku, kdyby to neznamenalo, že tím prakticky chodidlu znemožňuje dělat práci, kterou by dělalo, kdyby nebylo obuté a tím přirozeně přispívalo k posilování nohy (udržení klenby, posilování kotníku), potažmo pohybového aparátu.

TECHNICKÉ BOTY ŽENOU ČLOVĚKA VPŘED, OTÁZKOU JE ZDA NA TO MÁ FYZICKY

Technické boty jsou konstruovány tak, aby člověku pomohly běhat co nejrychleji. To má však velký háček, a to ten, že na to musíte mít fyzicky! Což samozřejmě většina začínajících běžců a běžkyň nemá, neboť většina lidí začíná běhat tehdy, když jejich fyzická kondice se rovná téměř nule, a ty zpropadené boty je ještě honí, aby běželi co nejrychleji, protože ony běhat pomalu neumí. V tom případě je každá rada drahá, ale když vám ušetří spoustu bolesti a rozčarování, je k nezaplacení.

CO UDĚLÁ ČLOVĚK, KTERÝ SI KOUPÍ SUPER BĚŽECKOU BOTU, KTERÝ NEMÁ FYZICKOU KONDICI, KDYŽ JE TA BOTA NA NĚJ MOC RYCHLÁ? SEDNE SI DO TOHO A TÍM ZPOMALÍ, neboť v tu chvíli eliminoval jednu ze super vlastností této boty, a to odvalení (kopnutí dopředu). 

Otázka tedy zní: Má si začínající běžec či běžkyně kupovat, když s během teprve začíná, super běžecké boty? Jasně že nemá. Nemá, protože jemu fakticky nepřinesou žádný užitek, kromě toho, že v nich dobře vypadá. Super běžecké boty však není třeba zatracovat, jen je potřeba do nich dorůst, ale je docela možné, že až do nich dorostete po fyzické i technické stránce (naučíte se běhat stylově), tak zjistíte, že už je vlastně nepotřebujete, neboť už jste natolik silní, že to, co nabízejí jako bonus, zvládnete hravě i bez nich.

ZÁVODNÍ BĚŽECKÁ OBUV A BĚŽECKÁ OBUV NA INTERVALOVÝ TRÉNINK

Pokud bych si dneska kupoval technické boty, tak jedině ty, které jsou označeny jako závodní, neboť ty mi umožní, za předpokladu, že zvládám přirozený běžecký styl a fyzicky na to mám, běhat intervaly, respektive v závodě, rychleji. 

JAK POSTUPOVAT, ČÍM SE MĚL ŘÍDIT, ZAČÍNAJÍCÍ BĚŽEC ČI BĚŽKYNĚ, PŘI VÝBĚRU BĚŽECKÝCH BOT

Když pominu klasické poučky, že si má člověk kupovat běžecké boty (i když nejen ty, ale boty obecně) spíš odpoledne, když už má nohy lehce unavené, že si má běžecké boty kupovat o číslo větší, než jsou ty, co v nich do obchodu přišel, že má nechat vybírat své nohy, protože ty budou muset v těch botách běhat, tak to nejdůležitější, co byste měli vědět a naučit se, je, že máte cítit došlap. 

JAK SE NAUČÍTE CÍTIT DOŠLAP

Jednoduše. Zujte se, postavte se, ohněte jednu nohu v koleni a teď ji zase položte na zem. Nesnažte se jí nijak vědomě manipulovat, prostě ji ohněte v koleni a zase položte na zem. Noha se poprvé setká s povrchem, na němž stojíte, v oblasti bříšek. Při došlápnutí, pokud budete pozorní, ucítíte, že bříško zafungovalo jako přirozený tlumič. Přesně tohle byste měli cítit i tehdy, uděláte-li to v botě.

Podrážka a mezipodrážka boty by měla být natolik měkká, respektive pružná, aby vám tento vjem umožnila. Ale, aby nedošlo k mýlce, i technické běžecké boty chodidlu dovolí pracovat, jak má. Nikdy nezapomenu na skutečný zážitek, když jsem před dvanácti roky obul a pak běhal v adidas SNova Glide2, a to byla technická běžecká bota jak poleno. Pak vývoj přinesl technologii boost, a s ní bohužel pro mne přišel i konec běhání v adidaskách. 

Teď se jen modlím, aby tvůrci Salmingů, v nichž běhám dnes, a které mě doslova očarovaly, když jsem je prvně obul, nešly při vývoji cestou ostatních značek a nesnažily se vylepšit dokonalé. Naštěstí už se i v tom, v jakých botách běhám, začínám pomalu vracet na začátek a opět si některé běhy užívám v bosobotách, takže jsem připraven.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost