Jak v létě potrénovat a užívat si to, když musíte makat v práci

Jak v létě potrénovat a užívat si to, když musíte makat v práci

Představa léta v práci, kdy nemáte možnost si užívat dovolenou, venku vládnou třicítky, nebe je bez mráčku, všichni známí někde u vody, u moře, na vodě, v horách…, to jednomu nepřidá. Pokud vás něco podobného letos v létě nebo v jeho části čeká, tak právě pro vás je určeno pár fíglů, které by vám mohly pomoci prožít léto v práci aktivně a dokonce s radostí.

Které sporty ráno a které raději ne

Mezi šestou a devátou ráno je nejlepší čas na to se proběhnout. Vzduch je ještě svěží a vy budete po ranním běhu jakbysmet. Pokud vám to nezkazí nějaký trouba, tak vám pak vydrží dobrý pocit ze života celý den. 

Nejste zrovna ranní ptáče a vykopat vás z postele je nadlidský úkol? Nedělejte si s tím žádnej stres, je to jen otázka zvyku a cviku, bude stačit pár týdnů a ranní běžecké kolečko se stane vaším nezbytným ranním rituálem. Navíc stačí jen 30 – 40 minut volného běhu, přece se nechcete hned po ránu totálně zrušit, v práci pak usínat a nakrknout tak šéfa či šéfovou? Rozhodně se nezapomeňte po běhu nasnídat. Jestli ale vyběhnete na svůj ranní běh zcela na lačno, nebo si před tím něco lehkého skousnete, to už je na vás, jak říkám: „Žádný stres!” 

Kdo si ráno raději zaplave nebo se projede na kole, tak taky dobře. Naproti tomu však není úplně nejlepší nápad, jezdit ráno před 10. hodinou na inlinech nebo si pinknout tenis. Proč? Je to prosté, podle vědeckých poznatků i když jsme již vzhůru, naše schopnost koordinace ještě dospává. No ale, když si ráno zaběháte, tak máte večer ještě spoustu času i na tyto aktivity. 

Které sporty se hodí do polední pauzy

Co třeba místo špaget v kantýně troška jógy nebo joggingu v parku či lese? Skvělý nápad, jen si musíte večer před odchodem do práce dát do tašky věci na cvičení nebo na běhání. Že nemáte v práci kde se osprchovat? Žádný problém, při józe se moc nepotíte a při joggingu, pokud bude opravdu volný, tak také ne. A opláchnout se pak můžete i na WC. Navíc v blízkosti business center se většinou dost často nachází nějaké to fitko, solárko či podobné zařízení, kde když se domluvíte, tak vás nechají za mírný poplatek vysprchovat. 

Když budou vládnout venku třicítky, tak je lepší běhat ve stínu, každopádně tomu také přizpůsobit tempo a vzít si láhev s pitím sebou, a to i tehdy, když vybíháte na 30 minut. Případně, pokud to máte blízko k vodě, zaměnit běh za plavání nebo jiné vodní hrátky. 

Ještě pár slov k jídlu. Po poledním sportování si ten, kdo nedrží tajli, může dát těstoviny nebo rýži, tedy sacharidy, koneckonců se od vás i odpoledne bude vyžadovat nějaký výkon a váš mozek bude potřebovat z něčeho energii čerpat. Kdo se však hýbe, aby nějaké to kilo shodil, měl by být co se týče cukrů opatrný, protože pokud je tělu dodáváte, nemusí sahat do vlastních tukových rezerv. 

Na polední sportování si vyhraďte alespoň hodinku, a to i když vlastní běh či jiný sport vám zaberou jen 30 minut. Nezapomeňte, že se musíte také převléci, případně umýt. 

Den fuč a energie na nule, co teď?

Celý den jste se těšili, jak se večer budete hýbat a najednou ric-pic, těšení pryč. Kortizol – hormon stresu – si vybírá svou oběť. Běžte k oknu, podívejte se ven, párkrát se zhluboka nadechněte, zjistíte, jak je venku krásně, kortizol se rozpustí a chuť dát si svou štreku se vám vrátí. A to i přesto, že vás tlačí termíny. Berte to tak, že teď už stejně nic kloudného nevymyslíte, jen doslova zabijete čas, který jste mohli využít k dobití baterek. 

Odpoledne či večer můžete provozovat prakticky jakýkoliv sport. Jen je třeba si uvědomit, že před šestnáctou hodinou bývá ještě poměrně horko a po jednadvacáté už sportování není nejvhodnější, protože organismus je potřeba dostat spíše do klidu, aby váš spánek byl opravdu vydatný a posilující. 

Další triky tipy na letní sportování

Využijte cestu do práce a z práce

Je zcela lhostejné, zda do práce poběžíte nebo pojedete na kole. Stejné se týká i cesty z práce. Můžete oba způsoby i zkombinovat (ráno jedete na kole, odpoledne běžíte, druhý den ráno můžete jet do práce veřejnou dopravou a zpět se svézt na kole, případně si můžete do práce doběhnout.) Důležité je, že tímto způsobem ušetříte spoustu času, budete sportovat za přijatelných klimatických podmínek a užijete si pohybu. Navíc spousta úspěšných běžců takhle započala svou běžeckou kariéru – i já jsem mnoho let běhal do práce a z práce (cca 30 km denně) a tím jsem položil pevné základy tehdejší ultravytrvalosti.

Do pracovní tašky si přibalte věci na běhání

Cestou domů se zastavte někde u vody. Nejdříve si dejte běžeckou rundu, 5 či 10 kilometrů, klidně volným tempem. Pak se převlékněte do plavek a osvěžte se ve vodě. Můžete to pojmout jako základ přípravy na triatlon, zvláště když pojedete do práce a z práce na kole.

Vašemu partnerovi nebo přátelům pohyb moc nevoní, jak je motivovat

Zkuste jim navrhnout něco hravého, z čeho nebude sport na první pohled čouhat. Fotbálek, plážový volejbal, badminton, frisbee…, prostě cokoliv, co čeho se můžou zapojit.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost