Miloš Škorpil

Zakladatel Běžecké školy Miloše Škorpila a šéftrenér

Více jak 55 let aktivní běžecké praxe, skoro stejně dlouho se věnuje i tréninku jiných.

Dvojnásobný mistr České republiky v běhu na 24 hodin, 4. na mistrovství světa v běhu na 24 hodin, držitel řady vytrvalostních rekordů, od tří oběhů České republiky po běh do schodů na Everest.

Odborný poradce a trenér v televizním pořadu Parta maraton.

Autor a spoluautor knih: Běžecká bible Miloše Škorpila, Běhání pro všechny, Škorpilova škola běhu, Šťastný života běh, Jak uběhnout maraton za 100 dní, Fit i bez fitka, Modrá knížka o běhání a o životě, Běž a nepřestávej, Od joggingu po maraton, 7 + jeden krok k manažerské kondici, Běháme po Praze a okolí, Běžecká čítanka

Trenérské úspěchy: Ivana Sekyrová – splnění limitu na olympijský maraton v Londýně, Milan Šumný – 5. místo na Spartathlonu 2018. Za své největší trenérské úspěchy považuje přivedení tisíce lidí k běhání a pomoc při plnění jejich běžeckých snů!

Životní motta:

Učinit všechny lidi kolem sebe šťastné.
Mohu vás přivést k vodě, pít už musíte sami!
Pramen věčného mládí nemusíš hledat, je v každém z nás, stačí jen běžet vesele životem a na lidi kolem sebe se smát.

5 Komentáře

1. Iveta

Dobrý den pane Škorpile,
    celý život miluji pohyb, hlavně běh. Dříve jsem trénovala sprinty, kvůli práci a nedostatku času jsem skončila ve 22 letech. Nyní je mi přes 40 let, stále občas běhám, velmi mě to baví, pročistim si hlavu a po běhu se cítím dobře. Ale poslední dobou se nemohu dostat do formy, prodělala jsem covid, jen lehkou formu, ale od té doby nemohu udýchat běh nosem a jsem velmi pomalá. Díky Vašim radám v partě maraton jsem začala střídat různé typy běhu. Běh mě začal opět bavit, ale běhám dost pomalu, abych ho udýchala nosem. Myslíte, že se to časem spraví? Běhám nepravidelně, chodím na 12 hodinové směny. Jste můj vzor, přeji Vám hodně uběhnutých kilometrů.

• Miloš Škorpil

Iveto, určitě se to spraví. Jinak když se občas nadechneš ústy, tak se také svět nezboří. Pomoci s dýcháním by ti mohlo i posilování, nemusíš přímo zvedat čínky, ale během výběhu se občas zastav, dej si 1é dřepů, pak zase chvilku běž, zastav, dej si 10 výpadů, pak opět běž, zastav, dej si 10 odpicchů (žabáků)… Nejen, že takto posílíš svaly, ale rozdýcháš (roztáhneš) plíce.

2. Iveta

Děkuji za odpověď. Vyzkouším. Mějte se krásně.

3. Jiří Lachman

Dobrý den Miloši,

šlo by se domluvit na jednom vyběhnutí s mým taťkou ? Má přes 50 let, bydlí v Praze, aktivní běžec, má za sebou už jeden Pražský maraton a připravuje se na další. Seriál Parta Maraton ho hodně namotivovala i mě a příští rok běžíme spolu. Chtěl bych mu takto koupit Vánoční dárek. Děkuji za odpověď.

• Miloš Škorpil

Jirko, žádný problém, právě pro takové příležitosti jsou určené Dárkové poukazy https://bezeckaskola.cz/darkove-poukazy/. Na trénink můžete přijít oba a ještě si případně vzít dalšího parťáka.