Dýchání je jedním ze tří základních pilířů běhu

Dýchání, společně se správnou běžeckou technikou a dobře postaveným, ale hlavně absolvovaným tréninkem, jsou tři základní pilíře běhání. Ostatně, dýchání – kyslík, je to, co nám v životě pomáhá být zdravý, silný, výkonný, fit. Bez kyslíku člověk nikam nedoběhne, nikam nedojde, nic neudělá. Už z tohoto výčtu je víc než zřejmé, jak je dýchání při běhu důležité.

Jak jsem se učil dýchat při běhu nosem

Když jsem běhal cca tři roky, tak trenér přišel s tím, že je dobré dýchat při běhání nosem. Řekl jsem fajn a vyběhl, po 400 metrech jsem musel zastavit, protože jsem se dusil. Příštích pár tréninků jsem to ještě vždy na začátku zkusil a výsledek byl stejný. Řekl jsem: trenére, je to možná fajn, ale asi je v tom nějaký fígl, který vám unikl, raději budu zase dýchat, jak jsem zvyklý, protože takhle bych brzo s běháním skončil.

V roce 1991 u nás vyšla kniha Tělo, mysl a sport, z níž jsem se dozvěděl ten fígl a sice, že NIKDY NEJSME SCHOPNI UDÝCHAT TEMPO, ŽE TEMPO MUSÍME PŘIZPŮSOBIT TOMU, CO JSME SCHOPNI UDÝCHAT! Platí to i u dýchání ústy, ale u dýchání nosem dvojnásob.

Je pravda, že když se člověk začne učit dýchat nosem, zpomalí, ale když to vydrží, tak výsledek se dostaví už zhruba za měsíc. Já to po té informaci zkusil znovu a za měsíc jsem uběhl 30 kilometrů, v pohodě dýchal nosem a při běhu do úrovně aerobního prahu jsem s tím neměl problém. A když si při větší rychlosti, nebo do kopce přidýchnete ústy, svět se nezboří a vaše výkonnost taky ne.

Neobávejte se dýchat nosem, benefity jsou jednoznačné

Jak trénuji dýchání nosem

Když vybíhám, tak první kilometry, než se zahřeji, což je tak 15 minut, soustředěně dýchám nosem, nebo při posilování ve fitku, při cvičení jednotlivých cviků se snažím též o nádech nosem. Vydechovat může člověk klidně ústy.

Klientům pak dělám takový test: zastavíme se a já je nechám nadechnout nosem. A pak ústy. A chci na nich, aby sami porovnali, co se jim zdálo lehčí. Vyhrává nádech nosem. Jde o to, že dýchací cesty jsou takto nastaveny – jsou vedeny přes nos. Když se nadechujeme ústy, tak musíme překonat určitý odpor, který způsobí v plicích stažení a my se nenadýchneme dostatečně zhluboka, nenaplníme celý obsah plic vzduchem, a následně se dostane do krve méně kyslíku. Tím pádem ze srdce putuje do těla méně okysličená krev, a když to valíme, tělo potřebuje kyslík pro mnoho funkcí, nejen pro svaly, ale třeba i pro metabolický systém. Tím pádem vyletí tepová frekvence, ale když v plicích není dostatek vzduchu, v krvi dostatek kyslíku, tak srdce se může zbláznit a víc kyslíku tělu nedodá.

Nejčastější chyby při snaze dýchat nosem

Svým klientům, aby se chybám vyhnuli, doporučuji, aby se alespoň prvních 10 minut běhu (nebo 2 kilometry) soustředili na dýchání, aby tělo dostatečně zásobili kyslíkem. Bohužel většina lidí vyběhne, jako když honí vlak, tedy co jim síly stačí, a tímhle způsobem se fakt dopředu nikdy neposunou. Je pravdou, že když lidé poslechnou, tak během krátké doby píší, že to fakt funguje a oni, přestože vyběhli pomaleji než kdy před tím, už při prvním tréninku doběhli dál, nebo byli na svém okruhu rychlejší než kdy předtím.

Je pravda, že si lidé důležitost dýchání uvědomují, ale protože mají obdobnou zkušenost jako já, když jsem to zkoušel poprvé, a nedostane se jim ta informace, jak na to, tak stejně jako já před těmi 55 roky rezignují, což vy už nemusíte, protože víte jak na to.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost