Letní alternativní trénink pro běžce, když se nechce, nebo nejde běhat

Letní alternativní trénink pro běžce, když se nechce, nebo nejde běhat

Je vám horko? Potíte se při běhu jak vrata od chlíva? Unavuje vás už jenom pomyšlení na to, že zase budete muset proběhnout tím rozpáleným úsekem, kde se nikde před sluníčkem neschováte? Co to takhle zkusit s nějakou jinou pohybovou aktivitou! Nabízím vám pět možností, které můžete vhodně zaměnit za váš běžecký trénink.

Místo regeneračního běhu se projeďte na kole

Málo kdo z běžců má rád, když musí běžet v horku a ještě mu sluníčko pere do hlavy. Čeká-li vás trénink obecné vytrvalosti, je vhodnou alternativou jízda na kole. Přeci jenom, když jedete na kole, dosahujete větší rychlosti a vzduch proudící kolem vašeho těla vás alespoň částečně ochlazuje.

Zanedbatelné není ani to, že na kolo si můžete do držáků připevnit dostatečné množství lahví s vodou nebo iontovými nápoji a nemusíte tak řešit, jak je na sebe navěsit, tedy pokud poběžíte.
Intenzita tréninku na kole (výdej energie) je samozřejmě nižší než při běhu, to se však dá vyřešit tím, že na kole pojedete déle než byste běželi. Obecně platí, že 2 minuty jízdy na kole se vyrovnají 1 minutě běhu.
Podle vaší výkonnosti a podle vaší techniky jízdy na kole můžete na rovných pasážích dosahovat rychlosti 30 i více kilometrů v hodině, což zvýší určitě vaší radost z pohybu, ale při pádu to může být nebezpečné, proto byste neměli zapomenout na přilbu.
Při jízdě na kole nejsou tolik zatěžovány klouby, při jízdě po rovině ani svaly, nebezpečí však hrozí jinde. Může se stát, že pokud délku jízdy přeženete, nebudete si pak moci několik dnů pořádně sednout a ještě vás budou bolet záda. 

60 – 150 MINUT KLIDNÉ JÍZDY NA KOLE NAHRADÍ 30 – 75 MINUT REGENERAČNĚ-VYTRVALOSTNÍHO BĚHU.
Přednosti:
  • proudění vzduchu – ochlazování
  • možnost vzít si sebou dostatek tekutin
  • šetrnější k pohybovému aparátu než běh
  • můžeš zažít pocit rychlosti
Zápory:
  • trénink vyžaduje více času (2x tolik co běžecký)
  • převážně ve velkých městech je malá možnost si bezpečně zajezdit
  • speciální vybavení (kolo, boty, helma, rukavice, brýle, cyklistické oblečení)

Místo long runu si udělejte celodenní výlet

Zejména v létě touží člověk strávit co nejvíce času i s rodinou v přírodě. Zde se naskýtá možnost turistických výletů. Tuto alternativu volí i špičkoví běžci zejména v prvních dnech vysokohorských soustředění, kdy se potřebují aklimatizovat na nadmořskou výšku, kvůli tomu ale nemusíte jezdit do Alp, stačí i naše hory.

Samozřejmě tím nelze nahradit každou tréninkovou jednotku, v níž máte napsán dlouhý běh, ale pokud jedete na dovolenou, nebo rodina už jinak nedá, než že byste také měli trávit čas s ní a nejen si sami někde pobíhat, je to možné řešení. Pokud se vám bude zdát, že vás to zcela neuspokojuje, není nic snazšího než si naložit na záda pořádný ranec nebo třeba jedno z dětí, případně jedno zepředu, jedno zezadu, tak jak jsem to dělával já.

Stejně jako u běhu platí, že na turistiku byste měli mít na nohách vhodnou obuv a na sobě funkční oblečení, proviant a balíček první pomoci. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat. 

3 AŽ 5 HODIN TURISTIKY ODPOVÍDÁ 80 – 120 MINUTÁM EXTENZIVNÍHO VYTRVALOSTNÍHO BĚHU.
Přednosti: 
  • můžete dělat s rodinou či neběžeckými přáteli
  • při prvních dnech aklimatizace ve vysokohorských podmínkách 
  • při dovolených
  • vědomé užívání si přírody
Zápory:
  • náročnější na čas
  • turistické trasy nezačínají hned u dveří vašeho domu či bytu, musíte si na ně někam dojet
  • vysoké svalové zatížení – při pohybu v horských terénech

Plavání místo intenzivního tréninku

Přirozeně v letních měsících se běžně chodíte koupat, tak proč to nevyužít i pro váš trénink.

Také při dovolené u moře je možné využít příležitost, že můžete strávit delší čas ve vodě. Je třeba si však uvědomit, že plavání je velmi náročným intenzivním tréninkem – zaměstnává veškeré svaly. Sice nemusíte ve vodě vláčet svoji váhu, ale jestliže chcete ve vodě udržet ideální polohu, musíte držet pod napětím svaly trupu a zároveň vkládat značnou sílu do svalů rukou a nohou, abyste se vůbec pohybovali vpřed.

Prostě chce to umět plavat. Také aquajogging může být v létě ideální obměnou vašeho tréninku. 

30 – 40 MINUT PLAVÁNÍ ODPOVÍDÁ 30 – 40 MINUTÁM INTENZIVNÍHO BĚHU ANEBO 60 – 90 MINUT AQUAJOGGINGU ODPOVÍDÁ 60 – 90 MINUTÁM INTENZIVNÍHO BĚHU.
Přednosti:
  • ochlazení ve vodě
  • možné provozovat s rodinou či přáteli
  • přestože jde o intenzivní trénink, psychicky to vnímáte jako příjemný zážitek, neboť voda (při správném stylu) vás nese
  • vhodný trénink pro posilování svalstva trupu
Zápory:
  • musíte umět správnou plaveckou techniku
  • kapacita plaveckých stadionů a koupališť – plno lidí

Místo tempového tréninku si vyjeďte na inlinech

Zvláště v létě vidíte na cestách spoustu inlinistů, a přiznejme si přátelé, dosti často nás štvou, pravdou ale je, že ti dobří jsou schopni dát maraton kolem jedné hodiny.

I běžci však mohou s úspěchem zaměnit své běžecké boty za boty na kolečkách, i když pravda to chce trošku učení a zkušeností a taky odvahy.

Extremně důležité je u toho dbát na bezpečnostní prvky (přilba a chrániče všeho možného). Tepová frekvence se při srovnatelném zatížení pohybuje lehce pod běžeckou, což je způsobeno plynulejším pohybem (neskáčete).

Vy však můžete pocitově vnímat zatížení jako vyšší, protože pří jízdě zaměstnáváte jiné svalstvo a celkový pohyb je pro vás neobvyklý, prostě jiný než při běhu.

Při jízdě vás však bude ovívat příjemný větříček a také jako na kole si můžete sebou vzít větší zásoby nápojů, neboť se povezou s vámi.

Jízda na inlinech je také šetrnější pro klouby než běh, tedy pokud si zrovna na trase neustelete. 

40 – 60 MINUT RYCHLÉHO BRUSLENÍ ODPOVÍDÁ 30 – 50 MINUTÁM TEMPOVÉHO BĚHU.
Přednosti:
  • na kolečkách se vezete
  • dobré pro posilování svalů trupu
  • zažijete pocit rychlosti
Zápory:
  • musíte zvládnout techniku jízdy
  • speciální vybavení (dá se i půjčit) 
  • dobré rovné cesty

Místo fartleku fotbálek

Fotbalový zápas je pro mnoho hobíků přitažlivější než běžecký trénink. Vytrvalost při hraní fotbalu nejspíš nezískáte, ale rychlost a dynamiku hry můžete velmi dobře uplatnit i pro svůj běžecký trénink.

Protože jste stále v pohybu, neexistuje téměř lepší alternativa, jak nenásilně natrénovat intervaly. Hra vás nutí ke krátkým intenzivním sprintům při honbě za míčem, který by jinak získal soupeř.

Právě tyto sprinty jsou těmi intervaly, které vám pak pomohou při závodě, když budete stíhat soupeře nebo naopak se mu budete snažit uniknout.

60 MINUT HRY ODPOVÍDÁ 40 – 45 MINUTÁM INTENZIVNÍHO FARTLEKU.
Přednosti:
  • týmový zážitek
  • možno hrát s přáteli
  • není potřeba žádné speciální vybavení, tedy kromě míče a plácku, kde budete kopat
Zápory:
  • nemůžete hrát sami, musíte se předem domluvit s těmi, co mají chuť si také zahrát
  • neobvyklé pohyby
  • možnost zranění

Doporučení Běžecké školy, jak v domácích podmínkách provádět masáž chodidel a chlazení v jednom

  1. Vezměte běžnou půllitrovou PET láhev a naplňte ji vodou (máte-li dost místa v mrazáku, naplňte si rovnou dvě).
  2. Vložte ji do mrazáku a nechte ji tam, dokud voda nezmrzne. 
  3. Po každém tréninku pak vyndejte láhev z mrazáku a rolujte každou nohou až 10 minut.
Doporučení Běžecké školy, jak v domácích podmínkách provádět masáž chodidel a chlazení v jednom Vezměte běžnou půllitrovou PET láhev a naplňte ji vodou (máte-li dost místa v mrazáku, naplňte si rovnou dvě). Vložte ji do mrazáku a nechte ji tam, dokud voda nezmrzne.  Po každém tréninku pak vyndejte láhev z mrazáku a rolujte každou nohou až 10 minut.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost