Běh, lék a vakcína nejen pro dnešní dobu

Běh, chůze, pohyb (pobyt) v přírodě, bez ambicí na výkon, jsou ty nejlepší léky pro lidskou mysl, duši a tělo. Platí to vždy a v době, jako je tato, to platí dvojnásob, neboť stále jsme součástí přírody a tak návrat do jejího lůna má na nás stejný účinek, jako když nás obejme naše matka.

Běh vám může pomoci toto objevit rychleji, a to i když poběžíte velmi pomalu, tak pomalu, že místo abyste se soustředili na rychlost běhu, budete se soustředit na svůj dech a budete pozorovat chomáčky páry vycházející z vašich úst.

Zatímco budete pozorovat ty chomáčky páry, vaše pozornost na řešení běžných životních starostí se rozplyne jako ta pára, a vy se budete nořit hlouběji a hlouběji do stavu příjemného NIC. A tak se stane, že:

Ten, kdo jednou začne běhat – propadne běhu, se nevyhnutelně vrátí do lůna přírody, znovu se stane dítětem a dokáže znovu prožívat obyčejné lidské štěstí. Z tvrďáka se stane člověk toužící sdílet své štěstí s celým světem.

Když takového člověka potkáte po běhu, bude zářit jak sluníčko, přímo na něm uvidíte, jak se s vámi chce rozdělit o ty nádherné pocity, které uvnitř sebe cítí.

Místo toho však najednou sklopí oči, smutně a těžce si oddechne a jde dál.

Co změnilo jeho rozhodnutí? Možná to byl odlesk neporozumění ve vašich očích, povytažené obočí, úšklebek, který zaznamenal v koutku vašich úst. Stačí velmi málo k tomu, aby se náš vnitřní stav změnil z radosti do zatracení.

A můžeme se ptát znovu: „Co změnilo jeho vnitřní rozjásanost?” V podstatě to bylo vaše neporozumění jeho vnitřnímu stavu. Také jak byste mu mohli rozumět, když zrovna v mysli řešíte, jak dál naložit se svým životem, co udělat, abyste si ho mohli užívat a ne jen přežívat!

Když sami začnete běhat a potkáte člověka, který se právě vrátil z běhu, člověka, který bude zářit štěstím, o nějž se bude toužit rozdělit s celým světem, ihned mu porozumíte, usmějete se na něj a v tu chvíli budete šťastní oba. Protože oba už jste poznali.

Poznali jste, že běh a běhání je jako meditace, že během běhu, pokud běžíte uvolněně, lehce, bez ambicí na výkon, díváte se kolem sebe, nasáváte kouzlo místa a času. Atmosféru, kterou kolem vás vytváří světlo a stíny, příroda, jíž probíháte. Při tom vdechujete vůni vody, mechu, kůry, pryskyřice, přičemž cítíte, jak se všechny ty vůně vzájemně mísí a zároveň z nich tu a tam některá přímo vystřeluje a zasahuje vaše chřípí.

To všechno pak pomocí dechu prostupuje celou vaší bytostí, zklidňuje rozbouřené smysly a způsobí, že v duši a mysli vám zavládne mír a zaplaví vás láska.

Tak běžte a užívejte si šťastný života běh!

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost