Běžecká škola Miloše Škorpila – škola zdravého životního stylu a šťastného života běhu

Běžecká škola Miloše Škorpila – škola zdravého životního stylu a šťastného života běhu

Člověk je nejohroženějším druhem na zemi. Souvisí to s tím, že u něj převládá pocit, že je nesmrtelný, tedy jen do chvíle, kdy zjistí, že na něj platí stejné přírodní zákony jako na ostatní živočišné druhy.

V tu chvíli zjistí, že může vyhrát občas nějakou tu bitvu, ale tu se svým zdravím a fyzickou kondicí ne.

Překvapení ve formě nemoci či vyhoření, chápe jako zradu svého těla, to, že mu již dlouho říkalo: válečníku, přeřaď, vydechni si, proběhni se, nadechni se, dopřej si slunce, pohodu a klid… už si nepamatuje, protože všechno ostatní bylo stále důležitější.

Sport by pro člověka neměl představovat žádný stres, měl by pro něj být příjemným zážitkem, změnou, pohlazením…, něčím, co mu pomůže všechny ostatní stresy ze života alespoň na chvíli odvalit. Sport by pro něj měl představovat takovou krátkou intenzivní dovolenou. Ne intenzivní ve smyslu fyzické a psychické zátěže, ale intenzivní co se týče uvolnění se. K tomu je velmi vhodným prostředkem běh – sport, který je nejméně náročný na čas a který člověk může provozovat, ať je kdekoliv. 

Běh je kromě toho, že je nenáročný na čas a můžete jej provozovat kdekoliv, také výborným čističem hlavy. Pokud vám ještě stále přijde, že je to málo, abyste začali o běhání jako sportu vhodném pro vás přemýšlet, tak mám další trumf – běh je šetřičem času!

Běž a šetři čas

Než člověk začne běhat, řeší základní otázku: kam s ním, tedy ne jako Jan Neruda, který nevěděl, kam se starým slamníkem, ale kdy si vyblokovat ve svém denním harmonogramu pro běhání čas. Pokud mohu radit, radil bych vám: najděte si na něj čas ráno, prostě rozběhněte svůj den během. Získáte tím hned několik bonusů. 

 1. Nebudete muset během dne řešit, zda jít běhat či absolvovat „důležitou” pracovní schůzku 
 2. Že už jste za ten den i tak dost unavení a jestli je tedy rozumné jít ještě běhat 
 3. Nastartujete svůj metabolismus
 4. Prokysličíte si mozek, ten vám bude mnohem lépe pracovat, než kdy jindy, nápady a řešení se pohrnou, čehož výsledkem bude, že čas, který jste si ráno na běh vyšetřili, se vám nejen vrátí, ale dokonce získáte ještě času mnohem více a ten pak podle uvážení můžete věnovat sobě nebo svým blízkým.

No řekněte, nestojí to za to, dát běhání šanci?

Běh, skvělý tmelící prvek

Běžecká škola Miloše Škorpila – škola zdravého životního stylu a šťastného života běhu - běhání ve firmách

Dalším bonusem běhu je, že je skvělým tmelícím prvkem. Je to s podivem, vždyť je to individuální sport, ale nejspíš právě proto dokáže lidi motivovat ke společné cestě, zatímco kolektivní sporty naopak dokáží lidi rozdělovat! S Běžeckou školou jsme zorganizovali již řadu běžeckých campů, kam přijeli lidé, kteří se viděli v životě poprvé a odjížděli jako dlouholetí přátele, kterými zůstávají stále.

Pořádáme i firemní běžecké workshopy a tréninky, kde lidi učíme, jak běhat, aby to nebolelo a poměrně rychle přišel progres ve formě zvyšující se fyzické kondice. Na první trénink lidé přijdou většinou s tím, že mají strach, jestli to zvládnou, zvláště když si přečtou, že tréninky povede jakýsi blázen, který 3x oběhl Českou republiku, běžel z Prahy do Vídně, z Prahy na Sněžku, z Drážďan do Prahy.

Když odcházejí, mají pocit, že si šlehli, užili si hodinu, o níž ani nevědí, jak utekla, nic je nebolí, a přesto mají pocit, že jim narostla křídla. Jak by ne, když zvládli první lekci sportu, o němž se říká, že je to kontrolovaný pád.

Oni však nikam nespadli, ba naopak vzlétli do stavu beztíže a vzlétli tam společně, a je dobře známo, že společné zážitky lidi spojují. Zvláště pak, pokud očekávají něco nepříjemného a ono se to ukáže jako velmi příjemné.

Kouzlo běhu, kouzlo joggingu

Aby mohl běh (jogging), což je vlastně velmi volný běh, na člověka působit tak, jak je popsáno výše, musí být dodrženo pravidlo postupného zatěžování. Všichni víte, že ke svým znalostem, ke svým dovednostem jste nepřišli jen tak. Trvalo vám léta, než jste si je osvojili. Stálo vás to spoustu omylů a chyb. My si dále řekneme, jak k běhání přistupovat, abyste se pokud možno většině začátečnických chyb vyhnuli, některé vás prostě neminou, protože každý z nás chtě nechtě hledá vlastní cestu.

První kouzlo běhu se nazývá POSTUPNÁ ZÁTĚŽ

Tohle kouzlo byste měli uplatňovat v každém sportu, s nímž začínáte. Jde o to (hlavně se to týká těch, co již léta nic nedělali), že vaše tělo, byť jste třeba v mládí provozovali nějaký sport i na vyšší úrovni, už dávno zpustlo. Svaly zeslábly, kosti zřídly, klouby zatuhly, úpony a šlachy dávno ztratily svou pružnost, krevní řečiště zhusta zřídlo. O případné vyšší váze už nemluvím vůbec. Naším úkolem, tedy hlavně vaším, je dostat tělo do formy a přimět ho, aby se rozpomnělo na svou funkci a začalo ji postupně plnit.

Prostě musíme začít pokládat základy vaší fyzické kondice tak, abychom váš pohybový aparát, ale i dýchací, kardiovaskulární a cévní systémy posílily a znovu vyladily, aby šlapaly jak dobře seřízený motor.

Co si na běh obout 

Pro to, aby bylo pro vás běhání zdravé, je dobré vědět, jak se na běh obou, obléknout a to, že nesmíte na začátku vyběhnout, jako když do vás střelí.

Pokud jde výběr obuvi, tak doporučuji zajít do specializované prodejny, tam si nechat ukázat ve své velikosti všechny značky, které mají na regálech a odpovídají typově povrchu, po němž bude vést převážná část vašeho běžeckého tréninku (silniční, crossová).

Pozor! Běžecká obuv se kupuje o číslo větší, než je ta, v níž jste do obchodu přišli. Z předestřené nabídky si pak vyberte a odneste tu značku, v níž se budou nejlépe cítit vaše nohy.

Co si na sebe na běh obléknout

Pokud jde o oblečení, tak rozhodně neproděláte, když si koupíte oblečení z funkčních materiálů. Dobře odvádí pot od vašeho těla a rychle schne. Na nohy si spíše než běžecké trenky pořiďte elasťáky, máte-li pocit, že příliš zvýrazňují rozměry vašeho těla, tak si přes ně pak klidně natáhněte delší sportovní trenky, ženy sukýnku. Elasťáky vám však nezpůsobí žádné odřeniny, zatímco u trenek přímo na těle by k nim mohlo snadno dojít.

Jinak je dobré se na běh obléknout tak, abyste ve chvíli, kdy vyjdete ven, chystáte-li se běhat venku, pociťovali mírný chlad. Po pár uběhnutých metrech se zahřejete a bude vám akorát.

Co a kdy jíst a pít

Před během, půjdete-li běhat během dne, se najezte nejpozději 2 hodiny před výběhem a to něco lehčího a spíše skromnějšího coby do množství. V průběhu poslední hodiny před během vypijte postupně (tak po 0,1 – 0,15 l) asi 0,3 – 0,5 l vody. Půjdete-li běhat ráno, vypijte alespoň 0,3 l vody, také však ne naráz, ale postupně.

Po běhu se převlékněte co nejrychleji do suchého

Po doběhu se nejdříve osprchujte a převlečte do suchého, rozhodně v tom zpoceném nezůstávejte, byl by to nejrychlejší způsob, jak se nachladit.

Protahování

Rozhodně se nesnažte protahovat před během, když jste ještě zatuhlí a studení, protáhněte se buď v průběhu běhu, kdy se na chvíli zastavíte, nebo až po doběhu na konci tréninku. Pokud je venku chladno, protáhněte se až po osprchování a převlečení.

Vzor tréninku pro váš šťastný rozběh

 1. 26 min indiánské chůze (střídavě 2 min volné /vycházkové/ chůze a 2 min rychlé chůze) nebo indiánského běhu (střídavě 2 min chůze a 2 min pomalého běhu). Volný běh je takový běh, kdy dokážete s okolím normálně komunikovat
  út. volno
  st. 26 min indiánská chůze nebo indiánský běh
  čt. – pá. volno
  so. 26 min indiánská chůze nebo indiánský běh
  ne. volno

Příští a každý další týden si přidejte 4 minuty, podle tohoto plánu, až se dostanete na celou hodinu, pak už se určitě začnete shánět po informacích, jak se připravit na 5 či 10 km, půlmaraton či maraton.

Další informace najdete buď v knihách, které najdete na našem e-shopu, také si můžete nadělit individuální trénink, firemní workshop či workshop pro vaší skupinu, kde probereme vše, co vás bude zajímat.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost