Bronzový muž prestižního Spartathlonu: Baví mě hledat limity těla a hlavy

Bronzový muž prestižního Spartathlonu: Baví mě hledat limity těla a hlavy

Sport Code – pomáhá mi být zdravější a odolnější vůči každodenním životním výzvám.

Markéta Kosová pro www.sportcode.cz

Coby malý kluk hrával hokej v Kladně, pak vyzkoušel volejbal, karate i fotbal nebo třeba golf. „Vlastně celý život sportuju. Baví mě se hýbat, nevydržím moc dlouho sedět. Moje manželka říká, že mám úžasnou vlastnost udělat z každé dovolené soustředění. To asi mluví za vše,“ směje se pětačtyřicetiletý Milan Šumný, bronzový muž letošního Spartathlonu – 246 kilometrů dlouhého ultramaratonu z Atén do Sparty. Systematicky přitom začal běhat teprve před sedmi lety.

Spartathlon, to je pro někoho pořádná porce kilometrů. Co se ale vybaví vám?
Svátek pro všechny ultra běžce. Spartathlon je mezi nimi brán jako olympiáda. Navíc s historickým pozadím. Běžíte po stopách legendárního běžce Feidippidése. Historie na vás dýchá doslova na každém kroku. Je to zážitek na celý život.

Znamená to i téměř 24 hodin na trase. Co se vám honí hlavou?
Přemýšlím a sním pořád. Ze začátku dlouhých běhů vedu vnitřní rozhovory se svou rodinou, dětmi, rodiči, kamarády. Čím hlouběji v závodě jsem, tím více přemýšlím o aktuálních potřebách. Co pít, co jíst, co nahlásit supportu, že budu potřebovat. Hlavně se ale snažím být v přítomném okamžiku. Být tady a teď! Užívat si okolí, kterým běžím a nestarat se co bylo, nebo bude.

Přesto: dá se předpokládat, že vás během závodu doženou větší či menší krize. Nebo ne?
Celý závod vás občas něco zabolí, zatahá, píchne. Nejčastější krize je ale asi spojena s trávením. Žaludek se vám mnoho hodin třese a vy do něj musíte pumpovat výživu dál a dál, abyste mohli pokračovat ve výkonu. Je potřeba rychle vyhodnotit, zda to není něco vážného a pak rychle od toho. Nezabývat se tím a snažit se to potlačit.

Můžou pomoct i vhodné doplňky stravy?
Krizi doplňky nezaženete. Můžete jí však předejít! Když se člověk o své tělo správně stará z hlediska stravy a doplňků stravy, tělo má, co potřebuje a dokáže krizi oddálit nebo jí dokonce předejít. Osobně dávám přednost přírodním přípravkům. Po delším hledání jsem našel něco, co mému tělu skvěle vyhovuje.

Které to jsou?
Produkty společnosti Sport Code. Mým oblíbencem je Calmmag – úžasný přípravek pro regeneraci. Když k tomu přidáte Magnesium Complex, máte dostatek hořčíku nejen pro regeneraci, ale i normální fungování v průběhu pracovního dne. Protože patřím do kategorie dříve narozených, užívám ještě Move Code. Ten chrání mé klouby a vazy, které dostávají při tréninku pořádně zabrat. Ale na výběr je toho na stránkách Sport Code mnohem více.

O fyzično je postaráno, ale co psychika? Máte nějaký fígl, jak zůstat koncentrovaný jen sám na sebe?
Musím přiznat, že v tomto bodě na sobě hodně pracuji. Vyhledávám odbornou literaturu, články, příspěvky na youtube apod. V našem sportu je nastavení mysli velmi důležitá disciplína. Vizualizace průběhu závodu. Být koncentrovaný po celou dobu závodu. Ne na cíl, ale cestu, která k cíli vede. Dokázat nepropadat panice, když se něco nevede podle představ. Zůstat silný!

Kolik procent tohoto extrémního výkonu tedy podle vás dělá „hlava“?
Myslím, že je to 50 na 50. Hlava hraje důležitou roli nejen při běhání ultra, ale i v životě. Nenaběhám tolik kilometrů měsíčně, kolik naběhají jiní ultra běžci. Dávám přednost kvalitě před kvantitou. I to je podstatné. Tady patří velký dík trenérovi Miloši Škorpilovi a jeho pohledu na „života běh”, jak on s oblibou říká.

Jste poslušný svěřenec svého trenéra, nebo občas nad přípravou diskutujete?
Jak kdy, ale myslím, že jsem! (smích) Miloš napíše kostru tréninkového plánu a já to “tuním” dle aktuální situace. Nejvíce se asi odchyluji na dovolených. Tam si přidávám celkem dost. Na to, ale umí Miloš skvěle zareagovat a dá mi následně volnější týden, abychom toho správně využili pro nadcházející cíl.

Poznáte, kdy už je fyzická zátěž za hranou? A umějí to vůbec lidé, kteří dokážou uběhnout takovou porci kilometrů?
Snažím se svému tělu naslouchat, ale občas je to těžké. Hlava říká běž si zaběhat, ale ten druhý ve vás ví, že je to blbost a lepší bude si dva dny odpočinout a zregenerovat. Když to člověk dokáže, vrátí se pak do tréninku silnější a progres se objeví záhy. Na druhou stranu mě baví hledat limity těla a hlavy, proto se věnuji tomuto úžasnému sportu.

Co vás ještě na běhu baví?
Ta svoboda bytí. Být sám se sebou. Užívat si krásy kolem sebe. Možnost utřídit si myšlenky, vyčistit hlavu. Jít si občas zaběhat s kamarády a probrat všechno možné. Být offline…

Sport Code může pomáhat i vám

Kdo sleduje Běžeckou školu, ví, že Milan Šumný je v současné době jejím nejlepším žákem. Kdo se více zajímá o zdravý životní styl, ten ví, že chce-li být člověk úspěšným v životě i ve sportu, je třeba být zdravý, fyzicky zdatný, dbát, aby jeho tělo mělo veškeré látky, které potřebuje pro své plné fungování. Máme tedy radost, že vám můžeme nabídnout možnost nakupovat výrobky Sport Code s 20 % slevu, stačí, když při objednávce uvedete kód BSMS20.

Objednávat můžete na eshop.sportcode.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost