Den půlmaratonu

Den půlmaratonu

Dnes je pro všechny, kteří se rozhodli běžet půlmaraton velký den. Tak si ho nenechte ničím zkazit a vyběhněte do něj pozitivně naladěni. Stejně velký den prožívají i organizátoři a dobrovolníci. Plujeme na jedné lodi, což nejlépe demonstrují plachetnice, které budete potkávat na trati a jež poplují předem danou rychlostí.

Vodiči jsou jak běžci, tak dobrovolníci, ale hlavně jsou to pořád lidi, takže když jim vše nevyjde, jak by chtěli, tak je za to nepranýřujte.

Běžte v tempu, na které jste se připravovali

Počasí je mocným pomocníkem, zároveň však může být mocným protivníkem, takže své tempo přizpůsobte i jemu. Ti, kteří mají rádi chladněji, budou ve svém živlu. Ti, jimž více vyhovuje teplejší počasí, budou trošku zaskočeni. Pokud se však s počasím nebudete prát, a přizpůsobíte mu svůj běh, bude to fajn.

Jinak všechno podstatné, na co byste si měli dát před startem pozor, na co byste se měli soustředit, jsme si řekli během uplynulého týdne. Ale protože opakování je matkou moudrosti a je taky potřeba, abyste přišli na jiné myšlenky, tak si dáme malé opáčko.

Začneme snídaní, respektive jídlem a doplňováním tekutin, takže si nalistujte článek: Půlmaraton se běží za dva dny a tam si vše ještě jednou nastudujte a hlavně, nezapomeňte při tom jíst, kousat a pít.

Jak se dnes obléknout, co si obout, jak si zavázat boty si můžete zopáknout v článku: Půlmaraton se běží již zítra.

No a máme právě tak čas na lehkou, předzávodní svačinku a na to, vypít půl litru vody, k tomu si můžete ještě jednou střihnout mentální trénink a zopakovat si svou běžeckou mantru. A nebojte se: POBĚŽÍTE TO, a když ne, TAK TO URČITĚ PŮJDE!

Běh pro dnešní den – půlmaraton

Půlmaraton běžte v tempu, které máte zvládnuté, na rekordy začněte myslet až po sedmnáctém kilometru!.

A protože na startu bude docela frmol a ne každý se bude schopný dostat ke svému vodiči, tak si ještě zopakujeme, jak se rozcvičit bez rozcvičení, a pokud budete mít už ve chvíli, kdy budete stát v davu ostatních spoluběžců a spoluběžkyň, srdce až v krku a sporttester bude vykazovat tepové frekvence jak na konci finiše, tak si ještě zopákněte, jak se řídit tempem či dechem.

Nezapomeňte se namazat a chlapi nebuďte za hrdiny a přelepte si baradavky

Je to sice „vopruz“, ale pokud nechcete být celí opruzení, tak si namažte (vazelínou nebo nějakým mastným krémem) chodidla (zjemní se tak kůže a snížíte tak možnost tvorby puchýřů a odřenin) a všechna zatěžovaná místa (podpaždí, vnitřní strany stehen, kolem krku /hlavně tam, kde přiléhají k tělu lemy oblečení/). A chlapi, s těmi zalepenými bradavkami to myslím vážně, nejčastější ošetření, které poskytují záchranáři během půlmaratonu, jsou právě odřené bradavky.

I kdybyste si měli jen cucnout, tak pijte od první občerstvovačky

Na první občerstvovačce, která je těsně za 5. kilometrem, bude nejspíš trošku těsněji, ale ne aby vás napadlo, že to těch dalších 5 kilometrů vydržíte a napijete se až tam, pokud se nechcete tady zdržovat, když by pomocníci nestíhali dolévat kelímky, tak si vezměte na první občerstvovačku svou vlastní vodu. Rozhodně však tady tekutiny doplňte!

Občerstvovačky neprobíhejte, pijte za chůze

Občerstvovačku v klidu projděte, vezměte si svůj kelímek, napijte se, kelímek odhoďte a běžte v klidu dál. Pokud ji budete chtít proběhnout, nervózně se tam budete tlačit, tak způsobíte nějaký karambol, praštíte sebou, nenapijete se a ještě vám všichni vynadají. Zatímco když přejdete do chůze, vše vyřešíte v klidu, ušetříte čas, ale hlavně napijete se, polejete se a osvěženi na těle i na duchu poběžíte dál.

Za cílem si nesedejte, co nejdříve něco lehkého pojezte a napijte se

Po proběhnutí cílem vám dají na krk metál, dostanete tašku s občerstvením, vodu, takže v klidu běžte dál, pijte, a to i tehdy, když na to nebudete mít v tu chvíli chuť. Pokud nebudete moci z toho, co dostanete k jídlu, do sebe nic dostat, tak si dojděte pomalu ke stanu pro věci, převlékněte se do suchého a běžte někam na polévku (nejraději nějaký vývar). Teplá polévka uvolní váš žaludek, dostanete do těla soli, dostanete do sebe i energii, a pak už budete schopní sníst i něco jiného.

Půlmaraton se blíží, co teď

Půlmaratonský týden den po dni až k postavení se na start a proběhnutí půlmaratonskou tratí.

Chystám se na svůj první půlmaraton a mám spoustu otázek, jak se připravit, jak ho běžet

Půlmaraton se běží za šest dní, tak zůstaňte v klidu

Půlmaraton se běží za pět dnů. Dejte si dnes malý test a pak už nic nezkoušejte

Půlmaraton se běží za čtyři dny. Právě tak čas střihnout si mentální trénink

Půlmaraton se běží za tři dny. Ač připraveni, nervozita, adrenalin, tep, stoupá. Hlavně se to nesnažte rozběhat

Půlmaraton se běží za dva dny. Nakrmte toho člověka v sobě, ať vám nezdechne

Půlmaraton se běží již zítra. Tak si udělejte svou hromádku a třicet minut se lehce proběhněte

Jak rychle běžet plmaraton

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost