Deset tipů pro alergiky při běhání v pylovém období

Deset tipů pro alergiky při běhání v pylovém období

Jaro a léto jsou obdobími, na něž toužebně čekáme, protože budeme moci běhat za denního světla, ale pro mnohé z běžců a běžkyň je to zároveň období, kdy se musí potýkat s pylovou alergii. Jak tedy běhat, mít z toho radost a užitek a přitom nemít strach, že se každou chvíli zadusím?

Alergie a sport

Měli by se alergici v pylové sezóně sportu vystříhat? NE. Kdo sportuje, posiluje svůj imunitní systém a zvyšuje odolnost svého organizmu. Obojí jsou to faktory které alergikům pomáhají lépe se vyrovnat se svým onemocněním. Pravdou však také je, že ve dnech, kdy se necítí moc dobře a pociťují astmatické příznaky, např. tlak na plicích, neměli by sportovat. Pokud toto nebudou respektovat, zvýší tím u sebe možnost nebezpečí, že se z alergie stane astma. 

Jak sportovat, když je člověk alergik

Ten kdo chce jako alergik sportovat venku by měl absolvovat testy na alergii. Jen ten, kdo ví na co je vlastně alergický, může se tomu účinně bránit. U pylů existují sezónní rozdíly (prostě květiny, trávy, stromy, houby, trousí pyly v různých ročních obdobích) a k tomu by vám mohl pomoci pylový kalendář, nebo pylový varovný systém, který lze najít na internetu, nebo je obsahem zpráv o počasí.
Alergici by měli běhat přednostně v ranních hodinách nebo po dešti, kdy je pyl sražen vodou k zemi. Neměli by běhat kolem rozkvetlé louky nebo podél frekventované silnice, protože výfukové plyny kromě jiného oslabují i imunitní systém. Kdo má problém se svěděním očí, určité ulehčení mu mohou poskytnout sportovní brýle. 

Možná terapie pro alergiky

Očkování, různé léky (antihistaminika a kapky) a pak také může pomoci homeopatie, inhalace, akupunktura a akupresura. 

Běh a alergie

Při běhu se dýchá většinou zhluboka, přičemž si při tom pyly naberete obzvlášť intenzivně. Ale kvůli senné rýmě úplně přestat běhat venku není nutné. Kdo se nechce pylové sezóně úplně přestěhovat do tělocvičny, měl by se řídit některými pravidly.

Nejlepší čas tréninku pro alergiky

Brzy ráno, po dešti, po západu slunce je koncentrace pylu nejmenší, z toho vyplývá, že to je nejvhodnější čas pro trénink lidí trpících na alergii.

Kde nejlépe trénovat, když mám alergii

Není vhodné přebíhat rozkvetlé louky nebo běhat v blízkosti průmyslových zón a vedle silnic s velkým dopravním provozem. Zde dochází vlivem vysoké koncentrace ozónu a škodlivých látek ve vzduchu ke zvýšení agresivity pylů. Nejlepší je ovzduší od 1500 m nad mořem výše, takže pokud můžete odjet na takováto místa, neváhejte a jeďte. 

10 tipů pro lepší běh, pro pylové alergiky

  1. vystříhejte se pokud možno kontaktu se spouštěčem, který u vás vyvolává alergii.
  2. pořiďte si pylový kalendář
  3. využívejte aktuální pylový varovný systém v mediích
  4. obíhejte kvetoucí nebo čerstvě posečené louky velkým obloukem
  5. při silném výskytu pylů zavřete přes den okna a větrejte v noci
  6. nechte si do auta namontovat pylový filtr
  7. noste při běhání sportovní brýle s bočním krytem a pokrývku hlavy
  8. myjte si vlasy večer, abyste alergeny, které se vám ve vlasech přes den usadí, pak celou noc nedýchali z polštářů
  9. buďte opatrní při výběru zahradních a pokojových rostlin, dávejte přednost nekvetoucím – zeleným rostlinám
  10. Při plánování dovolené případně tréninkového kempu myslete na to, jestli zde nekvetou zrovna ty rostliny, jejichž pyly vám vadí, případný pobyt ve vyšších nadmořských výškách nebo někde na ostrovech může pro vás být velkým ulehčením

Zmírnit příznaky alergie, zejména ztížené dýchání, vám pomůže Prospan.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost