Do zóny se dostanete nejlíp joggingem

Do zóny se dostanete nejlíp joggingem

Jogging, jóga, meditace, modlitba. Běh, uvolnění, prozření, příslib.

Běžecký národ se dělí na běžce a na joggery. Běžec je ten, co běží. Fajn, ale to dělá jogger taky, tedy většinou.

Tak v čem je rozdíl, nač rozdělovat vyznavače běhu na běžce a joggery? Byť to není na první pohled patrné, tak mezi běžcem a joggerem je velký rozdíl.

Běžec běží zejména pro potěchu z běhu, pro potěchu z fyzického výkonu. Jogger k té radosti z běhu přidává ještě objevování. Objevování sebe sama, objevování světa krás.

Jogging není jen o běhu, ale je i objevování vnitřních světů, objevování krás světa, rozmlouváním se sebou samým ve svém nitru, rozmlouváním se světem kolem sebe. Rozmlouváním a hledáním, proč tu jsme, co si můžeme vzájemně – JÁ a SVĚT – nabídnout. 

Při joggingu člověk běží a medituje, ale také často běží a modlí se, protože to, co objeví v sobě a kolem sebe jej nenechává klidným, rozehrává struny jeho vědomí do nejúžasnějších tónů, které naplňují jeho duši radostí.

V jeho těle uvolňují napětí, na jeho tváři, v jeho očích, probouzejí blažený úsměv, úsměv „idiota“.

Úsměv idiota proto, že vzniká zcela mimoděk. Když se někdo zeptá joggera: „proč se tak usmíváte, co vás tak pobavilo?“, tak nejčastější odpověď je: „nevím, prostě se mi tak nějak udělalo najednou dobře“. 

Při joggingu se člověk dosti často přistihne při modlitbě. Přistihne se při modlitbě za lepší svět: „Bože, prosím, dej, aby byli všichni tak šťastní, jako já v této chvíli. Bože, dej, ať je na světě tak krásně, jako to vnímám já v této chvíli. Bože, dej, ať mohu létat…“

Při joggingu se člověk dostává skrze hluboké dýchání do stavů, jež prožívají jogíni ve chvílích nejhlubšího ponoření se v sebe sama.

Kolikrát zažije běžec stav nejhlubšího splynutí, stav, kdy vstoupí do zóny?

Prameny uvádějí, že běžci se to přihodí tak 2x či 3x za život. Jogger je schopný vstoupit do zóny každý den. 

Už je vám jasný rozdíl mezi během a joggingem? Ne? Tak jste nejspíš ještě nikdy v životě nejoggovali, ale nevěšte hlavu, joggovat můžete začít kdykoliv a kdekoliv, chce to jen přestat utíkat.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost