Dvanáct pravidel běhu. Pravidlo čtvrté – naučte se vnímat míru úsilí pomocí dechu

Dvanáct pravidel běhu. Pravidlo čtvrté – naučte se vnímat míru úsilí pomocí dechu

Ať se podívám v životě kamkoliv, vidím, že vše v našem životě řídí dech, to, co jsme schopni udýchat, co jsme schopni ještě vydýchat.

Člověk může vymyslet sebesofistikovanější způsoby měření tepové frekvence, kontroly činnosti srdce, ale pokud se vám seknou plíce, může vám srdce bít na poplach a stejně to nedáte.

Naučit se dýchat, mít svůj běh, svůj života běh pod kontrolou pomocí dechu, je veskrze praktické řešení.

Běh není sprint!

Nejčastější chybou, kterou dělá nový adept (nová adeptka) běhu je, že si spletou běh se sprintem. Prostě vyběhnou na svou první běžeckou trasu nejvyšším možným tempem, jakého jsou momentálně schopni. Výsledek známe všichni – stačí několik málo minut, někomu dokonce několik málo vteřin a končíme v hlubokém předklonu a hledáme plíce na chodníku, protože naše plíce to nedaly a to přesto, že srdce v tu chvíli tepe v nejvyšším možném rytmu, jehož je schopné.

V běžném životě podobný pocit také dobře známe, většinou jej zažíváme ve chvíli, kdy jsme vystaveni nadměrnému stresu, kdy se v nás všechno stáhne a my máme pocit neskutečně silného tlaku, který nám svírá všechny vnitřnosti. Máme pocit, že se nemůžeme nadechnout a to naší situaci ještě více zhoršuje. Nejúčinněji nám v téhle chvíli pomůže, když se zaměříme na svůj dech a silou vůle se několikrát zhluboka nadechneme. Ostatně stejné nám pomůže ve chvíli, kdy po nezřízeně rychlém startu hledáme v hlubokém předklonu plíce na chodníku – viz výše.

Nikdy nejsme schopni udýchat tempo, tempo je nutné vždy přizpůsobit tomu, co jsme schopni udýchat

Pokud začínáte běhat (začátečníci), pokud začínáte svůj trénink (nemusí být jen běžecký), rozdýchejte nejdříve své plíce, aby byly po celý trénink, po celý závod, po celou dobu cvičení schopné zásobit všechny buňky vašeho těla kyslíkem. Prostě na začátku tréninku běžte (jděte) tak, abyste se nezadýchali – abyste zvolené tempo byli schopni v pohodě udýchat. Pokud se tohle naučíte, tak dosáhnete toho, že v tréninku (v práci) budete schopni podávat vysoké výkony, aniž by to pro vás znamenalos tres. Prostě naučit se řídit svůj život podle svého dechu se vyplatí a na rozdíl od drahých měřičů tepové frekvence vás to nic nestojí.

Porovnání míry úsilí vnímané pomocí dechu a hodnot TF max

srdeční tepová frekvence

dýchání

úsilí

tempo

intenzita

95 – 100 %

velmi, velmi těžké až zadrhávané

maximální

maximálně rychlé

velmi nepohodlná

90 – 94 %

těžké

značné

rychlé

nepohodlná

80 – 89 %

poněkud těžké

velké

bystré

snesitelná

70 – 79

zrychlené

uvolněné

hbité

pohodlná

60 – 69 %

konverzační

zadržené

pomalé

velimi pohodlná

50 – 59 %

normální

lehké

velmi pomalé

klidná – regenerační

Pravidlo první

Pravidlo druhé

Pravidlo třetí

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost