Jak dostat tepovou frekvenci pod kontrolu

Na tuhle otázku se nabízí jednoduchá odpověď: koupit si chytré hodinky, které umí měřit tepovou frekvenci. Jak vám však potvrdí většina běžců a běžkyň, ale také i trenérů, takhle jednoduché to není. Vlastně vůbec to tak není. Je to obdobné, jako byste chtěli na běžeckých botách, aby vás naučily běhat, aby běhaly za vás.

Koupí chytrých hodinek a jejich používáním zjistíte jedině, že vám tepová frekvence vystřelí k výšinám ve chvíli, kdy se rozeběhnete, a to bez ohledu na to, že se snažíte sebevíc, aby se tomu tak nestalo.

Důvodů, proč tomu tak je, je několik:

  • mizerná, či vůbec žádná fyzická kondice
  • netrpělivost a snaha se ukázat
  • provozování chůze se skočnou fází místo běhu

Mizerná, či vůbec žádná fyzická kondice
To, jak na tom jste s fyzickou kondicí, zjistíte velmi snadno a nepotřebujete na to žádné technické vybavení, ani absolvovat zátěžový test. Stačí, když si zkusíte vyběhnout 10 schodů. Jestli po tom desátém budete mít plíce až v krku, budou vás pálit průdušky a srdce tlouct jako zvony na katedrále Svatého Víta, tak věřte, že vaše fyzická kondice je na nule. Jestli i po tom desátém schodu máte chuť běžet dál a výš, tak to s vámi není úplně tak špatné.

V prvním případě neházejte flintu do žita, i na bortících se základech se dá postavit nový dům, ale musíme ty základy rozebrat a vystavět nové. V druhém případě však nepropadněte moc euforii, protože při prvním pokusu o běh byste mohli být posazeni pěkně na zadek.

Netrpělivost a snaha se ukázat
Když jsem s běháním začínal a i dlouho po tom, žádné sociální sítě nebyly. Když člověk dostal nápad začít běhat, přihlásil se do atletického oddílu, později třeba do Ligy sto, což byla organizace sdružující hobby běžce a běžkyně, kteří byli rozděleni do různých tříd podle toho, kolik kilometrů měsíčně naběhali. Ať už jste pojali nápad začít běhat v atletickém oddíle, nebo v Lize sto, dostalo se vám ihned zpětné vazby, jak na tom jste. Prostě trenér, případně starší běžci vám na základě prvního výkonu, který jste na tréninku předvedli, okamžitě řekli, jak na tom jste. Když už jste si to tedy dostatečně nezanalyzovali sami.

Když začne člověk dnes běhat, tak většinou začne běhat sám. Tím pádem neví, není si jistý: je to dobrý, není to dobrý. Tedy většinou si řekne, že to dobrý není, ale taky si řekne, že to přece po prvním pokusu nevzdá, když už do toho tolik investoval. To máte boty, oblečení, hodinky, sportovní výživa… To stojí majlant, čoveče :).

Tak se do toho opře co to jde, co mu síly stačí, a ono se to pořád nějak nechce lepšit. Tepovka lítá pořád někde v nadpozemských výšinách, i když se snaží brzdit, co to jde. Spadne jen na chvíli, jen když už rezignovaně přejde do chůze, aby se zase hned vzepjala ke skoku do výšky, jakmile udělá pár běžeckých kroků.

Je to celý na levačku, řekne si a tady si nějakej Moula man píše, že člověk při běhu může zažívat pocit absolutní uvolněnosti, blaha, relaxace, a to kdykoliv se mu zachce. Prdlajs! To tak akorát v knížkách!

A přeci to jde, jen to chce mít trpělivost

Když už jste si koupili ty chytrý hodinky, tak je poslouchejte a nepřetlačujte se s nimi. Ony stejně nepovolí. Pořád si budou měřit to svoje, bez ohledu na to, co byste rádi – rády, aby ukazovaly.

Rozbíhejte se pomalu, i kdybyste měli na začátku jít, a prvních 5 – 10 minut (je úplně jedno, kolik metrů či kilometrů za tu dobu urazíte) poslouchejte hodinky, snažte se držet tep na hodnotách do 75 % vašeho tepového maxima. To znamená muži na hodnotě do nebo včetně (220 – věk) x 0,75, ženy na hodnotě do nebo včetně (226 – věk) x 0,75. Pak si zrychlete, ale ne víc než na hodnotu 85 % TF max. Na posledních 5 minut zase zpomalte. Pokud toto vydržíte dodržovat alespoň tři týdny, výsledek se dostaví. Pomalu začnete zjišťovat, že i když běháte pomalu, pořád zrychlujete.

Prostě nespěchejte a dejte tomu čas.
Jak zkrotit tepovku pomocí změny běžeckého stylu si povíme příště.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost