Jogging, víc než pomalý, pohodový běh

Jogging, víc než pomalý, pohodový běh

Původní význam slova jogging znamenal střídání pomalého běhu s chůzí, po našem – indiánský běh. Indiánský běh proto, že tento způsob překonávání dlouhých vzdáleností používali již před staletími indiáni.

Byl to i způsob překonávání dlouhých vzdáleností dávných a bájných listonošů v Himálajích či vojenských poslů, jakými byl například ten, co běžel z Atén do Sparty žádat o pomoc proti Peršanům a pak s nepořízenou běžet zpět, když zjistil, že ti oslavují zrovna svého boha války a to jim nedovoluje týden pozvednout zbraně.

Byl jím i bájný Feidippides, běžící pak z Marathonu do Athén, když ti si to s Peršany pak vyřídili sami.

Na indiánský běh, bájné listonoše a vojenské posly pomalu padá prach zapomnění, zato jogging si stále výrazněji nachází místo v životě moderního – aktivně žijícího člověka. Jeho moderní historie je spjata se jménem legendárního novozélandského trenéra Artura Lydiarda, díky němuž se od šedesátých let minulého století lidé začali nejdříve po desítkách, pak po stovkách, tisících, desetitisících a dnes statisících opět aktivně hýbat.

S malou nadsázkou by se dalo říci, že za to, jak to vypadá v současné době ve velkých městech po celém světě v den, kdy se zde běží maraton, může Artur Lydiard.

Charakteristickým rysem joggingu je, že člověk při něm běží,  jde jen tak, aby se sotva zadýchal, tedy na nízké až střední intenzitě (65 – 75 % TF max).

Jogging je nejlepší způsob, jak se zbavit přebytečných kilogramů, jak vůbec začít běhat. Je to tedy ten nejlepší možný způsob aktivního pohybu pro všechny začátečníky, ale i lidi s cukrovkou nebo kardio-vaskulárními problémy.

Cukrovkáři a kardiaci musí však toto začít dělat a i později provádět pod dohledem lékaře. To neznamená, že s ním budou chodit joggovat, ale budou chodit na pravidelné kontroly, měření a konzultace. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby takto jejich lékař přímo spolupracoval s jejich trenérem!

Nevěřím na náhody, proto mě ani nepřekvapilo, když jsem dostal nějakou dobou zprávu, že děti v České republice jsou nejtlustější ze všech dětí v Evropě, nejen nejtlustější, ale také jsou nejvíce ohroženy cukrovkou.

Proč mě to nepřekvapilo? Protože, byť každý rodič/prarodič nadevšechno miluje své děti/vnoučata, tak hodně často ten samý rodič/prarodič svým dětem dokáže neuvěřitelně škodit. Ne úmyslně, ale právě pro tu lásku.

Prostě dá, koupí jim, co jim na očích vidí – my jsme si to nemohli dovolit, nebylo to tady, tak ať aspoň moje dítě/vnouče si to užije – coly, limonády, hamburgery…

Ve škole nějakej „pošuk :)” chce děti naučit běhat: „Mami/tati – mně se nechce, mohla/mohl bys mi napsat omluvenku, že nemůžu?” Ale to víš miláčku, že ti jí napíšu, ještě by ses se nám zpotil/zpotila!”

Pak dítě vidí, o čem to je a prosí: „Mohl bych/mohla bych taky běžet?” „ Nemůžeš Milánku, Milunko, rodiče ti napsali omluvenku, my si tě nemůžeme vzít na triko.” 

Jogging je univerzálním prostředkem k vymazání šéfa/šéfky, manžela/manželky, syna/dcery, dluhů a všech dalších možných a nemožných problémů z hlavy.

Ne, že byste na ně dočista zapomněli a už nikdy nenašli cestu do práce, domů, do své banky, to rozhodně ne, ale ve chvíli kdy vyběhnete na ně prostě zapomenete a tím si vytvoříte ve své hlavě místo pro to, abyste posléze mohli najít řešení všech svých problémů. Protože jen ve chvíli, kdy máme hlavu čistou, mohou do ní přijít nové myšlenky, nové nápady a vy se můžete vydat vše, co vás tíží, vše, co vás drtí, řešit. 

Právě proto se stal jogging a posléze i běh takovým fenoménem, že dneska zaplavuje celý svět. Je to jedině a právě proto, že člověk má zase alespoň chvilku čas být sám sebou, bezbolestně se zbavit přebytečných kilogramů a všeho toho balastu, který uvnitř sebe nosí a zase normálně žít.

Žít a jít, běžet, kam ho napadne, kam se mu zachce, protože najednou na to MÁ. Má na to energii. A co si budeme povídat přátelé, v celém našem vesmíru o nic jiného než o energii nejde. Pokud si myslíte, že prachy jsou tím fenoménem, který roztáčí kola života, tak se jimi zkuste živit, jsem zvědavý, kolik dní bude trvat, než pochopíte, nebo zcela vyhladovíte :).

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost