Týdny, měsíce, někdy roky se připravujete na svůj závod a když se přiblíží, přepadne vás pocit absolutní marnosti, jste unavení, někde vás něco táhne, píchá…, prostě všechna ta mnohaletá práce je v čudu.
Teda to si v tu chvíli pomyslíte, ale nebojte se, to jen vaše tělo vysílá prostřednictvím svých signálů, znaje svého pappenheimského, že máte myslet na odpočinek.
Únava či drobná zranění jsou nástroje těla chránící člověka před absolutním vyčerpáním
Vězte, že nemusíte hned podléhat panice, protože to je obrana vašeho těla, které vás velmi dobře zná, mnohem lépe, než se znáte vy a chrání se proti tomu, abyste mu ještě na poslední chvíli nakládali, brání se proti tomu, abyste pak neměli skutečně velký problém, abyste jej nedostali do stavu chronické únavy. Protože to už skutečně problém je. Jediným lékem na chronickou únavu je pak odpočinek, odpočinek a zase odpočinek a nekonečná trpělivost, tedy přesně to, co lidé nechtějí slyšet, natož dělat.
Únava nás chrání před vyčerpáním, drobné zranění nás upozorňuje na to, že může být ještě hůř. Únava nás chrání před vyčerpáním nejen pokud jde o vyčerpání fyzické, pramenící z toho, že přeháníme svůj trénink, ale chrání nás i před psychickým vyčerpáním, tehdy, když se snažíme v životě stihnout všechno, aby nám náhodou něco neuteklo.
Jakmile se přihlásí únava, je lepší včas přibrzdit a jít chvíli krokem, rozvážit si pečlivě další postup, než zbytečně hazardovat a myslet si, že mne nic neporazí. Ve chvíli, kdy vám vlastní organismus vypoví službu z toho důvodu, že jste dříve nereagovali na signály SOS, které vám posílal, už je většinou pozdě, resp. je pozdě na to, aby se vše v krátké době vrátilo do stavu, který byste si přáli. Únava slouží našemu organismu k tomu, aby měl dostatek energie pro činnosti nutné k životu, pro činnost srdce, mozku a všech ostatních životně důležitých orgánů.
Je dobré si to uvědomit hlavně ve chvíli, kdy budete sahat po povzbuzujících prostředcích k zahnání únavy. Únava se totiž nedá zahnat, únavu můžete jen oddálit s tím, že vás dostane později. Třeba právě ve váš den D, v den maratonu.
Co únavě předchází, co nám již dopředu hlásí, že se blíží
- vyčerpání energetických rezerv
- nahromadění odpadních látek
- metabolické změny v činných tkáních
- nedostatek minerálů (železo, hořčík, vápník)
- změny v nervovém systému
- přehřátí
Únavu je téměř vždy možné odstranit dostatečně dlouhým odpočinkem, protože organismus má schopnost se regenerovat. Trvání regenerace je však možné zkrátit využitím dalších přirozených mechanismů:
- dostatkem kvalitního spánku
- odpovídající výživou
- dostatečným množstvím tekutin
- aktivní pohybem při nízké intenzitě
Pokud nebudete včas reagovat na projevy únavy, dostaví se CHRONICKÁ ÚNAVA a její důsledky bývají o to horší, že bude vaším nerozlučným partnerem po hodně dlouhý čas a vy budete marně pátrat: proč jsem ksakru pořád tak vyždímanej, když skoro už ani neběhám.
K tomu, aby se to nestalo, aby vás chronická únava nedostala v nejméně vhodný okamžik či nikdy, je dobré vědět, co jí předchází.
Příznaky chronické únavy
- ztráta chuti k jídlu a tělesné hmotnosti
- nespavost
- bolesti kloubů a svalů, které nemají zjevnou příčinu
- stále se vracející nachlazení a respirační onemocnění
- podrážděnost a úzkost, které mohou být doprovázeny depresemi
- nelepšící se výkonnost navzdory velkému tréninkovému úsilí
- neobvykle velké zhoršení výkonnosti, jak v tréninku, tak v závodech
- neschopnost podávat lepší výkon v závodech než v tréninku.
Jak můžeme aktivně zabránit příchodu chronické únavy
- minimalizováním stresu a omezením činností, které ho fyzicky i psychicky vysilují
- naplánovat si denní úkoly tak, aby zbylo dost času na spánek (minimálně šest hodin denně)
- nechat si dostatek času na regeneraci mezi tréninky
- po intenzivním tréninku zařadit vždy trénink regenerační
- stravovat se tak, aby příjem energie odpovídal výdeji, v době, kdy se připravuji na pro sebe vrcholný výkon (v případě maratonu je zcela jedno, zda jej chcete běžet za 2:30 či za 5 hodin), se rozhodně nesnažte snižovat svou váhu
- stravovat se tak, aby ve stravě byly přítomny všechny složky energie (sacharidy, bílkoviny, tuky), minerály, stopové prvky, aminokyseliny, vláknina
- dodržovat pitný režim
- správně analyzovat, signály těla
Když bude nejhůř, nebojte se vynechat trénink, svět se kvůli tomu nezboří, naopak k následujícímu budete přistupovat s daleko větší chutí.
0 komentářů