Minimalistické nebo technické boty, normální nebo bosoboty

Všichni jsme se narodili bosí a děje se to již milióny let. Nejdříve si člověk balil nohy do kůží, hlavně v zimě, aby mu na ně nebyla zima. Poději se staly boty znamením bohatství, módním doplňkem, či přihlášením se k určité skupině či světonázoru. Přitom jde stále jen o boty, které mají ochránit nohy člověka zejména před chladem, vlhkem, rozpáleným povrchem, mechanickými riziky.

Známe boty pro běžné nošení, boty pracovní, společenské, zdravotní, sportovní. A v posledních dvaceti letech se “objevily” boty minimalistické. Slovo objevily jsem dal do uvozovek záměrně, neboť by se spíše hodilo napsat vrátily. Ano, vrátily, neboť co si pamatuji, tak hlavně v zemích socialistického bloku jsme – pokud jde o běh – běhali v Botaskách, předtím v čínských polokeckách, na vojně v keckách, což všechno byly minimalistické boty. A jak nám to pane běhalo!

Když se po roce 1989 otevřely hranice a dostali jsme se k adidaskám, Pumám, Nikám, Asicsům, Mizunům…, byli jsme jak u vytržení, i proto, že se nám v nich běhalo lépe a rychleji, protože to byl a je jejich hlavní úkol. Pomoci běžci být rychlejší s menší námahou. To fakt tyhle boty umí, když umíte této jejich přednosti využít.

Předností a úlohou minimalistických bot (barefoot či bosoboty) je, aby noha (prsty) měly v botě dostatečný prostor, aby práci nohy (její pohyb) nijak neomezovaly, ale také, aby noze (a tím i člověku) nijak nepomáhaly, tedy aby musel všechnu práci, ať jde či běží, udělat sám.

Prvních 25 let jsem odběhal v minimalistických botách, aniž by mě napadlo, že se dá běhat v něčem jiném. Pak jsem 30 let běhal v různých značkách technických bot a nadával, když typ, který jsem si oblíbil, “vylepšili”.

Poslední 4 roky běhám střídavě v technických a minimalistických botách, a konečně tak mám srovnání a mohu na základě naběhaných a nachozených více jak 240000 kilometrů porovnávat, v čem jsou přednosti technických bot, respektive bosobot.

A nejen porovnávat, umožňuje mi to při tréninku jejich přednosti využívat, prostě tím, že některé typy tréninků běhám v jedněch a jiné v druhých.

Stejné platí i o chození, přičemž v minimalistických botách už chodím více než 10 let, jen jsem dříve neznal ty pro mě ideální i na běhání.

Co jsem se vám snažil vším tímto sdělit? Nic víc, nic míň, než že technické boty i minimalistické boty mají své přednosti, a je dobré je v životě i v běhu využívat, a ne se o ně připravovat tím, že se budeme vyhrazovat jen pro ty či ony.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost