Podzimní plískanice, běhání v dešti

Podzimní plískanice, běhání v dešti

Podzimní plískanice, běhání v dešti, v rose, v ranním, podvečerním či nočním chladu v kombinaci s teplou saunou či jinými, třeba i příjemnějšími podněty, při nichž se vám rozproudí krev, jsou výbornými přírodními prostředky a cestami skvělého stavu vašich cév.

Ale nejen jich. Střídáním studených a teplých podnětů trénujete i krevní oběh, vegetativní nervový systém a v neposlední řadě i imunitní systém.

Proč tomu tak je, a jak k tomu dochází? Snadno. Teplo způsobuje rozšíření cév, tím podporuje celkové prokrvení těla a uvolňuje napětí ve svalech. Větší prokrvení povzbuzuje látkovou výměnu buněk, redukuje produkci stresových hormonů a prospívá psychice.

Naopak, v chladu se cévy stahují, látková výměna se zpomaluje, svaly se napínají.

Celé to funguje tak, že po krátkém podráždění chladem a následném zahřátí se cévy rozšíří, svaly uvolní a my pak vnímáme v dané oblasti delší dobu příjemné uvolnění a teplo.

A teď si vzpomeňte, jak se máte oblékat na běh? Přesně! Máte se oblékat tak, abyste při výběhu cítili mírný chlad.

Chlad způsobuje, že se cítíme na počátku trošku ztuhlí (svaly jsou napnuté), po krátkém čase nám začne v těle proudit krev, zahřejeme se a je nám náhle skoro jako v ráji, bez ohledu na to, jestli prší, je mlha či padá sníh.

I to je důvodem, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatně oblečený člověk.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost