Poraženým se stanete ve chvíli, kdy přestanete věřit ve vítězství

Poraženým se stanete ve chvíli, kdy přestanete věřit ve vítězství

Malá lekce vítězství: o tom, jestli vyhrajete nebo skončíte mezi poraženými, rozhoduje stav vaší mysli. Vzpomínám si na množství soubojů, které jsem kdy svedl se svými soupeři a v nichž jsem vyhrál, přestože všechny tréninkové ukazatele, všechny předchozí společné tréninky ukazovaly na to, že tentokrát odejdu poražený.

Tréninkový typ

Pro tréninkový typ je charakteristické, že touží vyhrát každý trénink, přitom je jedno, jestli běží ve skupině nebo jen proti času ze včerejška. Pro tréninkový typ je každý trénink závodem. Do každého tréninku dává tedy všechny své síly, není divu, že mu pak při vlastním závodě dojdou a porazí jej „závodní typ“. 

Závodní typ

Závodní typ na rozdíl od tréninkového ví, že není důležité vyhrát v přípravě, byť by to znamenalo tisíc vítězství (ale malých) proti jednomu (velkému). 

Mohlo by se zdát, že závodní typ je oproti tréninkovému typu takový flákač, který sází na svůj talent. Mohu vám s klidným svědomím říci, že já nikdy žádný talent neměl, nebo ne až takový, jak by se mohlo zdát. Naštěstí jsem však už velmi záhy pochopil, že k tomu, abych byl skutečně dobrý až výjimečný v tom co dělám, je nejdůležitější vytrvalost – jít si po malých krůčcích, krok za krokem, za svým.

Pochopil jsem také, že když se mi podaří mou výkonnost zvyšovat postupně, vydržím na vrcholu mnohem déle, než ti, kteří na něj vyběhli velmi rychle.

V mém růstu mi hodně pomohlo i to, že běh byl v té době v plenkách, moc se nevědělo, jak se na něj nejlépe připravit, takže stále přicházely nové a nové informace, které posouvaly vědomí o tom, co funguje a jak to funguje, a i to mi hodně pomohlo, protože i když jsem vytrvalý, tak se rozhodně o mně nedá říci, že bych byl trpělivý. Z toho důvodu jsem okamžitě, jak se objevil nějaký nový prvek, ho hned zkoušel, a když se osvědčil, zařadil jej mezi ty, které jsem pak v tréninku používal. 

Víra znamená vítězství, ztráta víry prohru

Proto si zapamatuj, že:

Když toužíte po vítězství, ale nevěříte tomu, že vyhrajete, vítězství se nikdy nedočkáte!

Když začnete v závěru závodu pochybovat o svém vítězství, byť byste měli „nedostižný” náskok, prohrajete!

Když v závodě začnete pozorovat své soupeře s cílem zjistit, jestli pro vás mohou být nebezpeční, prohrajete!

Když si budete věřit, přestože vše nasvědčuje tomu, že soupeři jsou silnější než vy, nebudete se rozmýšlet, zda jim nasadit trhák ve chvíli, kdy cítíte, že prožívají drobnou krizi, pak budete vítěz!

Když do poslední chvíle budete věřit svému tréninku, svým schopnostem, svému úsudku, pak budete vítěz!

Závod je nejlepší trénink, ale ne v případě, že závodíte, každý den, každý týden

Ano, závod je nejlepší možnou formou tréninku, ale jen potud, pokud si do něj předem připravíte taktiku, jak jej poběžíte, a tu nezměníte ani tehdy, když vám začnou soupeři unikat a bude jasné, že v tomto závodě nezvítězíte.

Jen v závodě se totiž můžete naučit POSLOUCHAT, co si přikážete a tím i otestovat, čeho jste schopni. 

Jen tak si můžete otestovat své přednosti a své slabiny, a s tím, co POZNÁTE, pak dále pracovat, abyste přednosti ještě zesílily a slabosti ponížily do stavu průměrnosti. 

Vítěz musí umět i prohrávat

Chcete-li se stát vítězem, uvěřte tomu, že porážka člověka nestaví do pozice poraženého, pokud se z ní dokáže poučit, ale do pozice pozdějšího vítěze, právě proto, že se z ní dokázal poučit. Nikdo na světě vás nemůže porazit, kromě jediného člověka, a tím jste VY!

Jak se poznají předem poražení?

Přečetli jste si někdy, nebo slyšeli jste někdy v rozhovoru s VÍTĚZEM: dneska to nejspíš nebude ono, mám natažený sval, cítím se takový slabý, asi na mě něco leze…, jak to slýcháváme před většinou běžeckých závodů v České republice a na Slovensku? Možná si podobná postesknutí přečtete s očekávaným vítězem v rozhovoru poté, co prohrál, což samo o sobě už naznačuje, že si před závodem nevěřil. VÍTĚZ, když prohraje, ocení výkon svého přemožitele, i tak se poznají skuteční VÍTĚZOVÉ.

Vychovejte ze sebe vítěze

Takže úkol zní jasně: STAŇTE SE VÍTĚZEM!, uvěřte ve své síly, ve své schopnosti, ve svou šťastnou hvězdu, a když „náhodou” prohrajete, oceňte svého soupeře, který tentokrát věřil více než vy, nebo mu přálo větší štěstí.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost