Prášky na bolest jako prevence před bolestí při běžeckém závodě

Prášky na bolest jako prevence před bolestí při běžeckém závodě

Připravujete se poctivě, trénujete kvůli závodům, chcete jich stihnout co nejvíce, skvělý mix na to, abyste si způsobili nějaké zranění. Když si vezmete prášek proti bolesti, tak se to dá snést, je to dobrý nápad, nebo byste měli risknout, že bolest bude taková, že budete muset ze závodu odstoupit.

Lékaři varují před tím, brát preventivně před sportovním výkonem léky proti bolesti. Proč?

Je to proto, že když si vezmete před během nebo jakoukoliv jinou pohybovou aktivitou lék proti bolesti, ničemu tím nepomůžete, ale naopak ještě si uškodíte. Všechny běžné léky proti bolesti jsou na bázi kyseliny acetylsalicylové (starý známý Aspirin). 

Tyto léky (Diclofenac, Ibuprofen, Naproxen nebo Paracetamol) potlačují tvorbu prostaglandinu. Tento hormon se v těle tvoří při zatížení a chrání životně důležité orgány mimo jiné tím, že vyvolá bolest. Když ho těmito léky vyřadíme z provozu, mohou být vnitřní orgány vystaveny většímu zatížení než je zdrávo a mohou být poškozeny. 

Sportovní výkon již sám o sobě představuje v mnoha ohledech pro organizmus zátěž. Když třeba běžíte, znamená to, že tělo přednostně zásobuje krví svaly a méně pak například ledviny a střeva. To činí střevní sliznici propustnější pro škodlivé látky, které vznikají při trávení (jež se vyskytují v obsahu střev) a k tomu je třeba ještě připočíst otřesy orgánů způsobené během či poskoky. Je mnoho běžců, u nichž byla zjištěna krev ve stolici nebo v moči. 

Zvyšují léky proti bolesti riziko poškození vnitřních orgánů

Odborná studie, v níž se šetřil vliv preventivního užívání léků proti bolesti na stav vnitřních orgánů, prokázala, že u maratonců, kteří si preventivně vzali lék proti bolesti, vzrostl výskyt následujících zdravotních problémů 5 – 10x: 

  • Krvácení do žaludku nebo do střeva
  • Problémy s ledvinami nebo s krevním oběhem

Ve skupině, která nebrala žádné prostředky proti bolesti, se neobjevilo žádné krvácení do ledvin, zatímco ve skupině, která je brala, to bylo zjištěno ve více než 60 případech. 

Jak se rozhodnout

Rozhodně před a během běhu nebrat žádné léky proti bolesti. Když budete dodržovat správný pitný režim::: a vyrovnáte ztrátu minerálů, můžete si vzít Ibuprofen (400 mg) nebo Diklofenac (25 mg) proti svalové horečce nebo bolesti kloubů. Samozřejmě v případě, že nemáte žádné kontraindikace. Vždy se přiklánějte spíše k nižšímu dávkování těchto léků, většina lidí má totiž sklon k nadužívání, přičemž postačí polovina dávky, kterou si berou.

Mnoho lidí má za to, že Aspirin je neškodný, mohou si tedy běžci pomoci jím?

Bohužel ne, protože kyselina acetylsalicylová již v malém množství snižuje srážlivost krve a to po dobu několika dnů. To může být problém tehdy, když si běžec způsobí nějaké zranění (nyní již nemluvíme jen o vnitřních orgánech). 

Není vhodné užívat ani smíšená analgetika, a to z toho důvodu, že jejich vedlejší účinky se sčítají – a to znamená více rizik pro zdraví běžce obecně.

P.S. Běhat pod prášky a zraněný je stejná šílenost jako běhat s býky.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost