Půlmaraton se běží za tři dny. Ač připraveni nervozita, adrenalin a tep stoupá. Hlavně se to nesnažte rozběhat!

Půlmaraton se běží za tři dny. Ač připraveni nervozita, adrenalin a tep stoupá. Hlavně se to nesnažte rozběhat!

Jste vzrušení. Jímá vás směs rozporuplných pocitů – starosti, jestli jste dostatečně připraveni, se mísí s ulehčením, že už to budete mít brzo za sebou. Energie z vás přímo stříká. Tréninku ubývá a vy najednou nevíte, co.

Ne aby vás napadlo si zkusit, zda těch 21 kilometrů opravdu uběhnete! Pokud takové myšlenky máte, strčte hlavu do kýblu se studenou vodou. Jímá vás paranoia. Každé píchnutí vás vystraší, co kdybyste krátce před koncem vašeho dlouhodobého snažení ještě nakonec onemocněli nebo si něco udělali! Nebojte se, to se jen tělo na poslední chvíli brání té šílenosti, co jste si na něj vymysleli, ale většinou to nic vážného neznamená.

A víte co? Dneska si dáme od běhání úplné volno. Jestli potřebujete nějak tu hromadící se energii ze sebe dostat, abyste nebouchli, tak se běžte projít, při tom můžete pokračovat v mentálním tréninku a zároveň si v hlavě uložit následující informace:

Nejdůležitější noc před půlmaratonem

Nejdůležitější noc před půlmaratonem není ta, po níž se postavte na trať půlmaratonu, ale ta, která jí předchází. 

Jak se před půlmaratonem zavodnit a zasytit

Se zavodňováním a sycením nečekejte až na den před půlmaratonem, ale tekutiny, energii, vitamíny a minerály doplňujte průběžně již několik dní před startem!

Co si na sebe na půlmaraton obléknout

Otázku oblečení řešte až ráno před startem, ale buďte dopředu připraveni na všechny možné varianty počasí. To znamená, mějte přichystáno oblečení do horka, chladu i do deště. Ráno si pouze do své závodní tašky zbalte či na sebe oblečte to, co odpovídá momentální situaci. Oblečte se tak, aby než vyběhnete jste pociťovali mírný chlad. Pro ochranu před ním si vezměte na sebe fólii, jednorázovou pláštštěnku, nebo starou bundu či mikinu, které vám nebude líto vyhodit.

Jak se vyzbrojit proti puchýřům, odřeninám a opruzeninám

Krizová místa si namažte vazelínou nebo mastným krémem (podpaždí, mezi nohama, kolem krku, chodidla). Pánové, přelepte si bradavky, máte-li na prsou dlouhé chlupy, tak si je předtím ostříhejte, ať vám náplast drží. Nemějte obavy, chlupy do dalšího závodu dorostou.

Naučte se zavazovat běžecké boty, aby se vám nerozvazovaly a aby vás nikde netlačily

Tkaničky si zavažte na dvojitý uzel (ne, že uděláte na tkaničkách dvě kličky), konce tkaniček a smyček zastrčte pod šněrování. Zavázat si dobře tkaničky je hodně důležité, zvláště pro ty, co přeženou počáteční tempo a v druhé půlce toho budou mít plný „brejle“.

Není nic horšího, než když se vám v tu chvíli rozváže tkanička. Ve snaze rychle si ji zavázet se sehnete (v tu chvíli vás může chytit křeč), zavážete tkaničku a rychle nahoru a běžet. Ten rychlý pohyb vzhůru většinou způsobí, že ležíte dřív, než se nadějete, protože se vám zamotá šiška a pak k vám přiběhne nějaký zachránce (ošetřovatel), nebo si vás odveze selka.

Vyplňte údaje na rubu startovního čísla

Až vás budou sbírat či jen ošetřovat (špatně se člověku může udělat bez varování a bez zjevných příčin velmi rychle), vyplněnými údaji pomůžete ošetřovatelům buď dát rychle vědět těm, komu je třeba podat zprávu, nebo zvolit pro vás vhodný způsob ošetření. Uvědomte si, že těmito informacemi pomáháte ošetřovatelům i tím, že vás rychleji ošetří a budou se moci věnovat dalšímu nešťastníkovi.

Tempo, kterým poběžíte, si stanovte až v den závodu

Tempo, resp. výsledný čas, na nějž chcete běžet, si stanovte až ráno před startem podle toho, jak se budete v ten moment cítit. Tím dosáhnete optimálního výkonu, kterého budete v sobotu schopní. Věřte, že o vašem výkonu mnohem více rozhoduje právě tento okamžik, než tempo, na něž jste celou dobu trénovali a jež byste chtěli mermomocí dodržet!

Prostudujte si dobře mapu závodu a zapamatujte si, kde jsou občerstvovačky

Než vyběhnete, podívejte se na plán trati a vryjte si do paměti kde, na kterých kilometrech jsou občerstvovačky. Pomůže vám to lépe se orientovat na celé trase.

Jak se na občerstvovačkách chovat

Na občerstvovačkách přejděte do chůze, v klidu se napijte. Pokud se rozhodnete, že budete na dané občerstvovačce doplňovat energii, je jedno, zda z energetického gelu, datlí, hroznového cukru, energetických gelů, tak zdroj energie pozřete před občerstvovačkou a na ní zapijte.

NEBOJTE SE, ŽE KDYŽ PŘEJDETE DO CHŮZE, UŽ SE NEROZEBĚHNETE NEBO ŽE SKUPINU V NÍŽ BĚŽÍTE UŽ NEDOBĚHNETE!

Buďte připraveni na křeče

Nevím, co zvolíte proti křečím vy, ale mně vždy pomáhá Magneslife nebo Penco AC Salts.

Důležité je být připraven na to, co přijde v cíli

Až doběhnete do cíle, doplňte nejdříve tekutiny a energii. Pokud nebudete mít chuť jíst tuhou stravu, tak si dojděte na polévku. Rozhodně si hned za cílem nesedejte, snažte se ještě minimálně 20 – 30 minut chodit, případně si zajděte na masáž.

Trénink tři dny před půlmaratonem

Běžecky 0, pokud jste nervózní jak pes, běžte se projít či zaujměte jógovou pozici.

Půlmaraton se blíží, co teď

Chystám se na svůj první půlmaraton a mám spoustu otázek, jak se připravit, jak ho běžet

Půlmaraton se běží za šest dní, tak zůstaňte v klidu

Půlmaraton se běží za pět dnů. Dejte si dnes malý test a pak už nic nezkoušejte

Půlmaraton se běží za čtyři dny. Právě tak čas střihnout si mentální trénink

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost