Rýma, nachlazení, respirační onemocnění vás z tréninku vyřadit nemusí

Rýma, nachlazení, respirační onemocnění vás z tréninku vyřadit nemusí

Na trénink se můžete vydat s rýmou, nachlazením či dalšími respiračními obtížemi. Vybíhat byste měli v dobrých nepromokavých botách, mírnějším tempem a sami. Trénink pak zakončit sprchou a teplým čajem.

V případě chronického onemocnění je nutné zvážit jeho klinický stupeň, subjektivní stav i klimatické podmínky, tedy teplotu, vlhkost a stupeň znečištění vzduchu, a tomu pak přizpůsobit tréninkovou zátěž. Je dobré též zvážit, zda byste při zvýšené zátěži neměli zesílit dávky léků, třeba kortikoidů při bronchiálním astmatu. Na druhou stranu pozor, nemají jen mohutný terapeutický efekt (protizánětlivý účinek, uvolnění a rozšíření dýchacích cest), ale doprovázejí je bohužel i vedlejší účinky, jako je například osteoporóza či zvýšení zátěže úponů na kosti, což pocítíte tak, že vás kosti budou bolet.

Abyste tedy dávkování zvyšovat nemuseli, můžeme použít přípravky na bázi fytoterapeutik, například z břečťanu popínavého.

 Kdy chodit běhat

Pro lidi s respiračním onemocněním je v zimě nejvhodnější dobou na běhání ráno, dokud se nezačne topit a dokud nejezdí dopravní prostředky, tehdy je totiž ovzduší nejméně znečištěné.

 Kam chodit běhat

Rozhodně ne vedle silnice s hustým dopravním provozem. Raději běhejte v městských a příměstských parcích a v lesích, kde bývá čistější vzduch.

 Jak moc šlapat do pedálů

Intenzitu tréninku přizpůsobte vnější teplotě, ale i vlhkosti vzduchu. Při teplotách okolo nuly, kdy je v zimě většinou poměrně vysoká vlhkost vzduchu, běhejte jen volně (do 75 procent TF max).

Jste-li nachlazení, rozbíhejte se velmi zvolna, abyste se hned na počátku nezpotili, indiánský běh je v tomto případě na začátku nejlepší možné řešení.

 Buďte ohleduplní k ostatním

Jste-li nachlazení, buďte obzvláště ohleduplní k ostatním! Běhejte sami a ostatním, které při běhu potkáte, se vyhýbejte velkým obloukem. Také byste nebyli rádi, když byste byli zdraví, aby na vás někdo něco prsk.

 Jak se obout a obléknout

Běžci s respiračním onemocněním, ať již chronickým, nebo akutním, by měli dbát na to, aby udrželi v teple celé tělo, od zátylku po ruce a nohy. Ty musejí být v teple a suchu, takže vyběhnete-li do chumelenice či hlubokého sněhu, mějte boty, které mají povrchovou ochranu proti vodě. Rozhodně není od věci vzít si návleky, které udrží v suchu a teple i oblast v okolí kotníku a nártu.

 Po doběhu hned do suchého

A nezapomeňte, po běhu hned do sprchy, do suchého a zalít to horkým čajem.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost