Únor bílý, těla sílí, březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem a v květnu se vyvalíme jak sudy

Únor bílý, těla sílí, březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem a v květnu se vyvalíme jak sudy

Běh života člověk nezastaví, byť by se snažil sebevíc, tak proč nevzít běh věcí do svých rukou, do svých nohou? Prostě vyběhnout a nechat na sebe působit chladivé dotyky přírody v podobě ranního vzduchu, zářících paprsků poledního slunce, uklidňujícího soumraku nebo sypajících se sněhových vloček.

Běh je již dlouhý čas celosvětovým fenoménem, mnozí se ptají: Čím si to zasloužil, vždyť před pár desítkami let byl jen pouhou „Popelkou“? No čím si to zasloužil? Zasloužil si to tím, že k tomu, abyste jej mohli provozovat, nepotřebujete skoro nic – jen boty, něco na sebe a času jen tolik, kolik si jej dovolíte mu věnovat.

Nepotřebujete shánět žádné parťáky (i když ve dvou či ve skupině má běh také své kouzlo), nikam dojíždět, zjišťovat zda je volno – příroda má neomezenou otevírací dobu. Zkrátka je to jen na vás a o vás.

Běh je dar, který byl člověku dán, aby žil. Při běhu a při chůzi je člověk naprosto svobodný a otevře-li se, dokáže se jejich prostřednictvím zbavit veškerého napětí a balastu, které v něm přebývá a uvolněné místo zaplnit klidem, mírem a radostí z toho že je, že žije, že je součástí něčeho většího, než je on sám, že je součástí ohromného dobrodružství, že je součástí ŽIVOTA.

Rozebíháte-li se na cestu dobrodružství, na němž vám bude průvodcem běh a nemáte zatím, s touto cestou žádnou zkušenost, nebo si jen pamatujete to, co vám říkali, že je běh ve škole, tak vězte, že to co si pamatujete, není běh, ale úprk.

Vy však nemáte důvod před ničím prchat, i když byste chtěl za pomoci běhu prchnout ze života všední reality do života kouzel, o němž jste slyšeli, že dokáže běh vykouzlit.

Vyběhněte pěkně zvolna. Vyběhněte nebo se jen ze začátku rozejděte. Běžte (jděte) tak, abyste mohli volně dýchat, neboť dech je to, co řídí vaše tempo a poslechnete-li jej, uvidíte, ucítíte velmi brzy blahodárné účinky běhu či chůze i na sobě.

Neuběhne ani měsíc a budete v běhu, v hýbání se až po uši a už nebudete chtít nikdy přestat, protože tu opojnou chvíli budete chtít prožívat znovu a znovu. 

Tak pojďte, poběžte, ať vám nic z toho, co je výše popsáno neuteče. Odměnou vám bude veselá mysl a tak jak známo je půl zdraví, tu druhou půlku si věnujete pohybem.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost