Vše o běhání v zimě na jednom místě

Vše o běhání v zimě na jednom místě

Almanach běhání v zimě, aneb vše co by vám mělo při běhání v zimě pomoci, přežít zimu ve zdraví a v dobré fyzické kondici.

Možná v těch informacích, které najdete v tomto článku, v nichž je popsáno, jak byste se měli v zimě oblékat, obouvat, jak byste se měli stravovat, jak pít, jak trénovat, nenajdete úplně všechny odpovědi na vaše otázky spojené se zimním běháním. Rozhodně jich tam ale najdete tolik, aby vaše zimní běhání mělo ten efekt, že na jaře se budete stavět na starty běžeckých závodů v plné síle a dobré formě.

Tento článek berte tedy jako základní vhled do dané problematiky, postupně v dalších dnech a dalších článcích se vám pokusíme chybějící informace doplnit. Takže, když zavítáte na Běžeckou školu každý den, do čtrnácti dnů budete plně v obraze a na jaře a v létě ve formě.

Rizika a záludnosti běhání v zimě, jak se před nimi ochránit

Někdo má v zimě největší strach ze zimy, jiný z toho, že to klouže, jiný z nachlazení… Každý to máme trošku jinak, ale když si to pak mezi sebou probereme, tak zjistíme, že to máme stejně, jen něčemu přisuzujeme větší míru důležitosti a něčemu menší. Zkušenosti nás pak poučí, jestli jsme na to pohlíželi okem zkušeným či zmučeným, optimisty či pesimisty.

Jak se v zimě obléknout na běh

Pokud jde o oblečení, tak se oblečte stejně jako jindy, tedy tak, že při vyběhnutí budete pociťovat mírný chlad, ale po pár minutách již příjemné teplo. Prakticky to vidím tak, že bych si vzal:

 • triko s dlouhým rukávem
 • mikinu
 • běžeckou bundu
 • já tříčtvrteční, ale vy spíše dlouhé elasťáky
 • crossové boty, pokud to klouže tak nesmeky nebo boty s hřeby
 • na hlavu čepici, čelenku nebo tunel

Hlavně bych si dal ve dnech, kdy nás navštíví první sníh, pozor na uklouznutí. To znamená – snažil bych se běžet uvolněně, neboť čím člověk běží „připosraněji“, tím více mu hrozí, že sebou praští, neboť váhu nepřenáší tak rovnoměrně, jak by měl.
Každopádně pokud nevlastníte dobré boty na běh do sněhu, tím nyní myslím spíše podrážky než svršky, i když nepromokavý svršek – ať už opatřený Goretexem či nanotechnologií se určitě pro běhání ve sněhu vyplatí, tak velmi dobrým pomocníkem jsou nesmeky.

Šest nejdůležitějších zásad, které byste měli při běhání dodržet

 • Zásada první – odpovídajícím způsobem se obléknout (čili, obléknout se podle aktuálního počasí a podle druhu tréninku, na nějž se chystáte vyběhnout)
 • Zásada druhá – čím rychleji se chystáte běžet, tím méně na sebe
 • Zásada třetí – absolvujete-li v zimě venku intenzivní trénink, naplánujte si jej jen na tak dlouho, abyste byli schopní být po celou dobu v pohybu. V zimě zapomeňte při běhu na přestávky, kdy neběžíte a jen se vydýcháváte, místo toho zařazujte meziklus
 • Zásada čtvrtá – běháte-li intervalový trénink v zimě venku, snažte se jej odběhat co nejblíže bydlišti či místu, z něhož vybíháte a do nějž se vracíte osprchovat a převléknout. V zimě vás neohrožuje ani tak mráz, jako to, že vám daleko od domova dojdou síly a vy se budete muset domů vracet „indiánem” nebo pěšky
 • Zásada pátá – na delší trénink teplé pití s sebou. Při zimních výbězích jak běžci, tak i lyžaři zapomínají pít. Mají za to, že když se nepotí, pít nepotřebují. I když se pocitově nepotíte, tak vodu ztrácíte, stačí když se podíváte na ty obláčky, co vám jdou od úst, nebo na ty zmrazky kolem očí a úst, které z vlhkosti obsažené ve vašem dechu kouzlí mistr mráz. Takže si opatřete malou termosku na čaj nebo jakýkoliv teplý nápoj, který, i když to láká, by měl zůstat bez alkoholu, protože ten roztahuje póry a zrychluje únik tepla z těla a s ním i tekutin, takže pak je snad lepší s sebou nic netahat a nepít.
 • Zásada šestá – po běhu rychle do sprchy a do suchého
  Pro běhání v zimě platí ještě více než na podzim či na jaře, že hned po běhu byste měli okamžitě zamířit do sprchy a po ní se hned převléknout do suchého.

Pamatujte si: čerstvý vzduch posiluje obranyschopnost těla

Máte dojem, že v zimě máte předem naprogramováno, že se musíte nachladit? Tak to rozhodně není! Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém. V zimním období je vhodnější běhat kratší trasy, ale zato častěji. Dobré je, když se pohybem zahřejete ještě před tím, než vyběhnete. Zkuste si párkrát poskočit do výšky sounož, a pak po jedné a druhé noze. Astmatici by při velmi studeném a suchém vzduchu neměli raději běhat venku vůbec.

Nadechujte se nosem, vydechujte ústy

Kdo se nadechuje studeného vzduchu ústy, pak u něj hrozí podráždění a zachlazení průdušek. Lehká šála, šátek nebo rolák ochrání váš krk, a vás následně před bolestí v krku.

Budiž světlo

V zimě se stmívá velmi záhy, proto je vhodné běhat v dobře viditelném, nejlépe reflexním oblečení. Vylepšit to můžete blikačkou a čelovkou. A ještě jeden trik. Máte-li zrovna náladu pod psa, zvednout si ji můžete nasazením sportovních brýlí s oranžovými nebo růžovými (průhlednými) skly.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost