Výhody a rizika běhání. Jak běhat do vysokého věku, radí ortoped i známý český běžec

Výhody a rizika běhání. Jak běhat do vysokého věku, radí ortoped i známý český běžec

Běh je jednou z nejoblíbenějších a nejpřístupnějších forem cvičení a aktivního odpočinku. Různé odhady říkají, že běhá 30–42 % Čechů. Díky běhu mají lidé dobrou fyzickou i psychickou formu, udržují si přiměřenou váhu a také zlepšují svou kardiovaskulární kondici. Někdy ale běhání může způsobit i problémy.

Sabina Bergmanová, PR manager, RHA Communications, s.r.o. 

„Jak stárneme, klouby se postupně opotřebovávají, a zejména běžci ve středním a vyšším věku jsou náchylní k obtížím a zraněním v oblasti kolenních a kyčelních kloubů, které jsou jako nosné klouby při běhu zatěžovány nejvíce,“ vysvětluje MUDr. Jiří Janďourek, ortopedický lékař z rehabilitačního centra Sarema Liberec. Bolest kolene je jedním z nejčastějších problémů u běžců a může být způsobena a ovlivněna řadou faktorů včetně přetěžování, špatného stylu běhu či špatně zvolenou obuví. Především starší sportovci pak mohou mít bolesti kolen komplikované ještě gonartrózou, tedy degenerativním onemocněním kolenního kloubu.

Nepřepálit začátek

Teplé letní měsíce lákají k běhu i úplné nováčky. Jak upozorňuje fyzioterapeutka Bc. Zuzana Sladká z rehabilitačního centra Sarema Liberec, nejčastější chybou u začínajících běžců je přepálený začátek: „To znamená, že bez rozcvičení chtějí běhat rychle a hodně kilometrů. Také dělají některé typické chyby, například běhají po tvrdém asfaltu typu cyklostezka. Zapomínají na kompenzaci zatížení, na protažení. Chybí u nich posilování středu těla, nemají správné držení těla, dýchání, leckdy bývá špatná technika běhu a podobně.“ 

Nejčastější běžecké potíže

„K nejčastějším obtížím s kolenními klouby u běžců patří patellofemorální bolestivý syndrom, označovaný zkratkou PFPS, kterému se lidově říká běžecké koleno. Projevuje se bolestí přední části kolenního kloubu v okolí čéšky a může vést sportovce k omezení nebo přerušení vykonávané činnosti na poměrně dlouhou dobu,“ vysvětluje ortoped Janďourek. Hodně často se lékaři u běžců setkávají také s iliotibiálním čili ITB syndromem. Je způsobený zejména nepřiměřenou zátěží a přetrénováním, ale také nesprávnou technikou běhu či nošením nevhodné obuvi. ITB syndrom je podle doktora Janďourka charakterizován bolestí a otokem na vnější straně kolene, někdy se šířící po zevní straně do stehna nebo do oblasti hýždí. Obtíže mohou být tak intenzivní, že často vyřadí sportovce z tréninku i na několik týdnů či měsíců. „V našem centru mnohdy řešíme také poranění menisků kolenních kloubů nebo osteoartrózu kolenních kloubů,“ dodává ortoped.

Recept na běhání do vysokého věku

Výčet obtíží, které běžce mohou potkat, rozhodně neznamená, že by s pohybem měli přestat. Při správné prevenci a léčbě je možné tyto stavy dobře zvládnout a pokračovat v běhání bezpečně a bezbolestně. Klíčová je prevence, zejména udržení přiměřené hmotnosti, používání správné formy a techniky běhu, pravidelný strečink a postupné navyšování intenzity zátěže a uběhnutých kilometrů, zdůrazňuje doktor Janďourek. „Pokud se i přes veškerou snahu a prevenci u vás poškození kolenního kloubu objeví, vyhledání lékařské pomoci a dodržování doporučeného léčebného plánu za účasti lékaře a fyzioterapeuta může pomoci minimalizovat bolest a zabránit dalšímu poškození kolenního kloubu,“ vysvětluje doktor Janďourek. Možnosti léčby se podle něj pohybují od nefarmakologických metod, jako jsou fyzikální terapie a cvičební programy, až po medikaci a v nejtěžších případech operační léčbu. „Při dodržení principů prevence a časné léčby lze ale tento krásný sport provozovat bez větších zdravotních obtíží až do vysokého věku,“ povzbuzuje doktor Janďourek.

Miloš Škorpil má kolena pořád svoje

To potvrzuje i náš nejznámější běžec a trenér Miloš Škorpil, kterému je 68 let, z nichž se 55 aktivně věnuje běhu. „Za život jsem uběhl více než 240 000 tisíc kilometrů, při tom jsem třikrát oběhl Českou republiku, běžel z Prahy do Vídně, z Drážďan do Prahy, z Prahy na Sněžku. Také jsem vyběhl a seběhl v jednom tahu 43 500 schodů nahoru a dolů, to abych zdolal 8848 metrů, což je výška nejvyšší hory světa Everestu. To všechno mám za sebou a pořád mám kolena i kyčle svoje a nikdy jsem s nimi neměl potíže,“ říká sportovec a dodává: „Takže můj tip na zdravá kolena je, hýbejte se. Hýbejte se rozumně a uvidíte, že i ty problémy s pohybovým aparátem, které dnes možná máte, postupně odeznějí a vy se budete cítit, jako kdyby vám bylo 20, no dobrá, jako kdyby vám bylo 30.“

 Centrum Sarema Liberec, s.r.o., poskytuje vysoce specializované neurorehabilitační a rehabilitační služby. Bylo založeno roku 1995. Sídlí v Liberci a působí také v Brně a ve Zlíně a připravuje se otevření nové pobočky v Praze od září. Kromě zdravotní péče centrum nabízí i sociální rehabilitaci a služby fundraisingu. Více informací najdete na stránce www.sarema.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost