Běh, zdraví, fyzická kondice, alkohol, káva

Běh, zdraví, fyzická kondice, alkohol, káva

Běhání, zdraví, fyzická kondice, pití alkoholu, pití kávy, jak to jde dohromady?

Dost lidí si ráda skleničku dá a pak si to vyčítají, jako že bůhvíjak zhřešili proti životosprávě. Těm řeknu rovnou, kašlete na výčitky, když si občas dáte skleničku, sklenici vína či piva, když vypijete denně do tří káv. Ostatně je lepší pro naše zdraví si dát skleničku vína, sklenici piva či sklenici vinného střiku, než sklenici nějaké sladké limonády.

Pokud někoho trápí, že káva je doping, tak toho taky uklidním, kofein už pár let nepatří do seznamu zakázaných látek u sportovců, je to prostě jen slabá káva proti tomu, co se dnes vrcholovým sportovcům nabízí jako stimulanty, nebo prostředky urychlující regeneraci po tréninku či závodě. 

Alkohol

Pokud si dáte po tréninku nebo po závodě sklenici piva, tak před tím, než k půllitru usednete, doplňte tekutiny vhodnější formou (vodou, nealkoholickým pivem nebo nějakým iontovým nápojem). Pak teprve si dopřejte na zlepšení chuti pivo, či vinný střik. Tvrdý alkohol po zátěži není každopádně vhodný. Pokud si jej dáte, v přiměřené míře, mimo závodní sezónu, není to ideální, ale člověk si musí občas zahřešit, hlavně si to pak nevyčítejte, tedy pokud nevypijete a pravidelně množství více než malé :).

Co se děje v našem těle, po konzumaci alkoholu

Alkohol má sedativní účinky na naši centrální nervovou soustavu, takže každopádně jeho příjmem se sníží vaše výkonnost, pokud si jej dáte 12 hodin před výkonem. To znamená, zavdat si 12 hodin před závodem není vhodné, to samé platí, máte-li v plánu absolvovat těžší trénink.

Čím víc toho vypijete, tím déle bude trvat, než se z toho vaše tělo vzpamatuje a bude schopné podávat zase výkony, na něž jste zvyklí. Alkohol vás také dehydruje, takže jeho konzumace před nebo při dlouhém běhu není nejlepší, ale pití limonád není také vhodné. 

Cola

Mně se osvědčilo dát si při dlouhém běhu nejdříve colu, zklidňuje to žaludek, ostatně původně byla vymyšlena jako „žaludeční likér” bez alkoholu, to se ale pila maximálně 3 dcl a ne po litrech jako dnes. Tedy i u coly, jako u většiny „dobrých” věcí platí, že v malém množství neškodí, ba léčí, ve velkém může i zabíjet.

Pokud máte při běhu problémy se zažíváním (nutí vás to na velkou), zkuste se napít před během deci až dvou coly, pokud není příčina třeba v nějakém parazitovi ve vás, mělo by vám to pomoci se tohoto problému zbavit.

Případně si dám nejdříve nealkoholické pivo, a pokud mám neukojitelnou touhu po plnotučném pivu, tak si pak jedno také dám, ale k tomu si dám jednu kávu, aby mi neztvrdly nohy a já mohl běžet po chvíli zase dál. Pokud jezdíte však na kole, jedete po silnici, tak bacha na policejní kontrolu, my běžci máme kliku, na nás naštěstí silniční vyhláška nemyslela :).

Kofejn

Kofein v našem těle stimuluje uvolňování jaterního glykogenu, ale také rozklad tělesného tuku na volné mastné kyseliny a triglyceridy, které pak vaše tělo používá jako palivo. Jeden šálek kávy vypitý hodinu před výkonem zvýší vaší vytrvalost. 

Jste-li pravidelnými pijáky kávy, tak si většinou vaše tělo na tento proces navykne a pak například v závodě už vám to moc výrazně nepomůže. V tomto případě se pak doporučuje alespoň týden před důležitým závodem omezit, nebo úplně pití kávy vyloučit. Jednak si tím zvýšíme zásoby jaterního glykogenu, sice ne nijak výrazně, ale každý gram se hodí, když jde do tuhého a zároveň také dáme trošku odpočinout játrům, což je orgán, který si to jistě velmi zaslouží, protože játra jsou stále v plné práci, dokonce jsou činnější než vaše srdce. 

Nebezpečí pití kávy, nebo nápojů obsahujících kofein, je v tom, že vás dehydrují, proto je důležité po jejich konzumaci vypít alespoň sklenici vody. Ostatně v dobré kavárně vám ke kávě vždy sklenici čisté vody nabídnou. Takže na to nezapomínejte ani vy, když si budete vařit kávu sami. 

Ale abychom kávu jen nepomlouvali, zjistilo se, že káva nás nezakyseluje, jak se myslelo, ale naopak neutralizuje. Domněnka o zakyselování byla založena na tom, že po požití kávy vykazuje moč člověka kyselejší povahu a z toho se právě usuzovalo na to zakyselování. Ono to je ale tak, že kofein na sebe váže žaludeční kyselinu, tedy kyselost v trávicím traktu snižuje!

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost