Byliny pro zdraví a lepší dech

Byliny pro zdraví a lepší dech

Běhajíce přírodou, běhajíce parky, běhajíce kolem upravených zahrad, se soustředíme na svůj dech. Naše oči však těkají, vyhledávají a přelétají jak motýli z jednoho obrázku, z jedné rostliny na druhou. Mezi těmi spoustami různých rostlin jsou dvě, které nám připadají docela všední, ale pro běžce jsou vysloveně pokladnicí síly a energie.

Ostropestřec mariánský

Byliny pro zdraví a lepší dech - Ostropestřec

„Hele bodlák, sice je na něj pěkný pohled v době, když kvete nebo i když odkvétá a začíná posílat stejně jako pampeliška, pomocí chmýří svůj genový fond po širokém okolí, aby osídlil území, které ještě nedobyl, ale pořád je to bodlák a pěkně píchá“. Řekne si mnohý z nás, míjeje krásnou dekorativní rostlinu. Přesto si tenhle bodlák zaslouží naši plnou pozornost, protože když si občas dopřejeme jeho očistnou kúru, tak naše játra nám to vrátí tím, že budou znovu makat na plný plyn, jako když ještě nebyla ztvrdlá a zasajrajtěná zbytkovými účinky léků, či jinými zdroji z našeho stravování a léčení. 

Ostropestřec do každé rodiny

Ostropestřec pomůže alkoholikům, obézním, po žloutence, po otravě, po chemoterapii, ale i těm, co žijí zdravě. Ostropestřec je jedním z nejlépe prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci. 

Tu „zázračnou” vlastnost získal díky silymarinu, což je látka, která je považována za jednu s nejefektivnějších, co se týče obnovy jaterní tkáně. Dokáže velmi účinně léčit i tzv. tučná nebo ztvrdlá játra (cirhózu), ale také následky infekčních zánětů jater, např. žloutenky. Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých, při léčbě alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu, třeba i po otravě houbami apod. 

Vhodný je i tam, kde k zanesení jater došlo buď v důsledku špatné výživy, nebo nadvýživy, tedy u lidí obézních. Zbavuje naše tělo též např. dnes tak běžných chemických příměsí z potravin, které našim játrům při vysokém množství nepopiratelně škodí. Všechny zmíněné účinky ostropestřce byly odborně prokázány mnohými studiemi a jeho blahodárný vliv na naše tělo je dnes běžně znám i lékařům, kteří ho také často doporučují svým pacientům. 

Ostropestřec, bezpečná volba

Látky obsažené v tomto vysoce léčivém bodláku fungují jako bič na jedy a toxické látky, které se nám v játrech usadily, ničí je a odbourává. Užíváním ostropestřce játra čistíme od těchto jedů a zároveň jim pomáháme se regenerovat a umožnit jim obnovit jejich nepostradatelnou funkci. 

Ostropestřec nemá víceméně žádné závažné vedlejší účinky a neobsahuje pro játra škodlivé látky a chemické příměsi, které běžně najdeme u syntetických preparátů, je velmi bezpečnou volbou pro jejich léčbu. Může se užívat i tam, kde se nesmí podávat žádné syntetické léky se spoustou příměsí, jež by játra mohly nadále poškozovat. Jediné případy, kdy se tato bylina nedoporučuje aplikovat, je u žen v období těhotenství a kojení, a u lidí s vysokým krevním tlakem; v ojedinělých případech se může objevit alergická reakce. 

Ostropestřec, pomocník alergiků při potížích s trávením

Pro běžce, ale samozřejmě nejen pro ně, bude určitě zajímavé i to, že v některých případech dokáže ostropestřec snížit projevy alergií. Nefunguje v každém případě, jeho působení je potřeba individuálně vyzkoušet, ale jsou zaznamenány případy, kdy pomohl např. při senné rýmě nebo různých kopřivkách, vyrážkách apod. Kúry z ostropestřce se doporučují i lidem s poruchou funkce trávení, především těm, kteří trpí nedostatečnou funkcí žlučníku. Dalšími známými účinky je třeba mírné zvyšování krevního tlaku, někdy pomáhá i při bolestech hlavy, dokonce i při cestovní nevolnosti, jako jakýsi „přírodní kinedryl“. 

Jakou formu ostropestřce zvolit, čaj tablety nebo tinkturu

Ostropestřec by se měl pro opravdovou efektivnost užívat jako kúra – pravidelně po několik týdnu nebo měsíců, nejlépe opakovaně. Důležité je se během doby jeho aplikace vyvarovat alkoholu a pokud možno omezit i užívání syntetických léků. Otázkou je, jaký přípravek z této byliny zvolit. Chceme-li ji užívat k běžné detoxikační kúře a regeneraci, postačí nám čaj z drcených semen. Pokud jsou ale vaše játra vážněji poškozena nemocí nebo jedy, zvolte raději tablety, kapsle, popř. tinkturu, nebo olej, které mají vyšší obsah silymarinu, tedy i vyšší účinnost.

Bonusy kúry z ostropestřce pro běžce

Játra, běžcova plná spižírna, lednička, ledvinka či camelback

Játra jsou pro běžce stejně nepostradatelným orgánem jako srdce, plíce, ledviny. Pomineme-li všechny ostatní jejich funkce, tak už proto, že jsou největší zásobárnou glykogenu, bez nějž bychom daleko nedoběhli, ale bez nějž by daleko nikdo ani nedošel, nedojel nebo nedoplaval. 

Úprava krevního tlaku pro nízkotlaké

Přiznám se, že s tímhle mám celkem problém, jakmile se zastavím, už tak dost nízký tlak mi ještě více klesne, a když si rychle nedám svou dávku kafe, tak můžu jít spát, nebo radši lehnu dobrovolně sám, než si ustelu nedobrovolně. Takže moje volba je jasná – nasazuji kúru z ostropestřce. 

Vyčištění jater po „preventivním“ nebo bolest potlačujícícm pravidelném užívání Ibuprofenu a jim podobných „pomahačů“

Je veřejným tajemstvím, že spoustu běžců (ale nejen běžců) sahá preventivně, aby náhodou při závodě, ale i při tréninku necítili bolest, která by je limitovala ve výkonu, k tomu, že si prostě vezmou, tak jak to vidí u špičkových sportovců, Ibuprofen nebo jemu podobný „lék” a jdou na to. Těm, kteří to dělají, bych osobně doporučil nasadit kúru ostropestřce, jejich játra jim za to budou určitě vděčná. 

Břečťan popínavý

Byliny pro zdraví a lepší dech - Ostropestřec - břečťan

Břečťan popínavý je další rostlinou, kterou běžec při svých bězích často vidí a obdivuje, aniž by si uvědomil, jak až mu může pomoci zlepšit jeho běh. Břečťan byl velmi ceněnou léčivou rostlinou již v antice. Používal se jak proti průjmu, tak při bolestech uší nebo hlavy. Své místo měl také při onemocněních ledvin. Kolik běžců řeší problémy s tím, že má rychlou peristaltiku a o tom, jak důležitá je dobrá funkce ledvin, nemá cenu vůbec diskutovat. 

Břečťanový list lze použít vnitřně i zevně (a i tak 🙂

Při aplikaci vnitřně břečťan působí proti bakteriím, virům i plísním. Účinek břečťanu se v plné míře projeví, jestliže ho použijeme jako podpůrný prostředek při zánětu dýchacích cest, k podpoře vykašlávání. V terapeutických dávkách rovněž posiluje činnost srdce, působí proti střevním parazitům a účinkuje proti revmatismu.

Zevně můžete vyzkoušet účinek listů břečťanu, když utrpíte drobná poranění kůže, na něž si přiložíte čerstvé (čisté) listy břečťanu.

Experimentátoři bacha!

Břečťan patří mezi jedovaté rostliny. Kromě toho, že čerstvý může vyvolat podráždění kůže, ve větších dávkách působí na organismus toxicky.

Každopádně lidem, kteří mají problémy s dýcháním, mohu doporučit břečťan ve formě přípravku Prospan, který je již léta volně dostupný bez lékařského předpisu, a u nějž klinické studie na účinky a bezpečnost prokázaly, že je vhodný i pro děti.

Jak přípravky z ostropestřce mariánského, tak Prospan dostanete v každé lékárně. 

Tak a teď si vyběhněte do přírody pro svou pravidelnou dávku endorfinů a přitom se dívejte, jestli někde nezahlédnete břečťan ovíjející se kolem nějakého stromu, aby vyšplhal co nejblíže slunci a načerpal z něj energii, kterou vám pak bude moci předat. Ostropestřec nejspíše nyní ještě neuvidíte, ale určitě už zahlédnete sněženky, krokusy, podběl. Podběl, taky zajímavá rostlina, která nám může mnohé dát, ale dost, teď už je čas běhat.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost