České děti v porovnání s minulostí i se zahraničím pohořely. Získáme unikátní data?

České děti v porovnání s minulostí i se zahraničím pohořely. Získáme unikátní data?

Prázdné školní tělocvičny, haly, ale i venkovní hřiště – rok stagnace pohybových a sportovních aktivit či tělesné výchovy na školách se bezesporu odrazil na fyzické zdatnosti a odolnosti dětí a mládeže. Školní sportovní projekt Sazka Olympijský víceboj, který má za cíl přivádět děti ke sportu a ke zdravému životnímu stylu, nyní v Bílé knize zmapoval svá data za posledních deset. Odpovídá třeba na otázky, jak si vedou české děti ve vztahu k minulosti, v porovnání se zahraničím, nebo jaký mají přístup ke sportovním aktivitám v závislosti na rodinném zázemí.

Vladimír Michna content&media

„Zdravá společnost není jen vznešený ideál, nejlepší obrana proti nemocím typu covid-19, ale také ušetří výdaje na zdravotnictví v budoucích státních rozpočtech. V Bílé knize Sazka Olympijského víceboje máme i studii, která potvrzuje, že investice do sportu se v budoucnu vyplatí také ekonomicky,“ vysvětluje Richard Adamec, manažer Sazka Olympijského víceboje.

Zdatnost dětí před 50 lety byla lepší než dnes

V roce 1966 testoval František Pávek děti prostřednictvím základních motorických testů, výsledky publikoval o 11 let později pod názvem Tělesná výkonnost 7-19 mládeže ČSSR. Historická data nám tak umožňují porovnání chlapců a dívek s výkony dnešních dětí ve sprintu na 60 metrů, skok z místa a běh na 1000 metrů.

„Disciplíny jsou součástí Olympijského diplomu i Odznaku všestrannosti, takže porovnáváme data obou částí Sazka Olympijského víceboje,“ říká Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze. „V obou případech se jedná o celkové průměry. Dívky i chlapci z dnešní doby vychází ve všech věkových kategoriích hůře.“

Děti v zahraničí jsou zdatnější než děti v ČR

Společnost SportAnalytik, která poskytuje Olympijskému diplomu analytický nástroj na určení pohybového typu a doporučení vhodných sportů, působí také v zahraničí. Díky tomu můžeme porovnávat fyzickou zdatnost dětí v České republice s jejich vrstevníky v Anglii, Švýcarsku, Rumunsku, Rakousku a Novém Zélandu.

„Přestože se měření v zahraničí provádí v menším rozsahu, porovnáváme výsledky českých dětí s 9330 testovanými dětmi z ciziny. Souhrnné výsledky ukazují, že celková zdatnost hodnocená na základě sedmi disciplín Olympijského diplomu je v Česku horší než v zahraničí,“ poukazuje Jan Březina ze SportAnalytik. „V jednotlivých disciplínách jsou pak české děti lepší pouze v běhu na dlouhou trať a také v testu flexibility. Platí to při samostatném pohledu na dívky a chlapce. Výsledky jsou víceméně stejné také pro všechny věkové kohorty.“

Rozdíly mezi chlapci a dívkami

Přístup ke sportovním aktivitám dětí závisí na sociálních a ekonomických rozdílech na straně rodiny a s tím spojeným rodinným zázemím. Častou bariérou účasti na pohybových aktivitách a sportu u dětí je lokalita či finanční náklady spojené s nedostatkem peněz na zaplacení sportovních aktivit nebo potřebného vybavení.

Jedním z faktorů, který je určující pro rozdílný rozvoj chlapců a dívek je míra chudoby v regionu. „Když chudobu měříme mírou exekucí v obci a jejím okolí, vidíme souvislost s tempem zlepšování pohybových schopností dívek. Zatímco chlapci se s časem zlepšují stejně ve všech prostředích, v chudých obcích se méně zlepšují dívky,“ popisuje Daniel Prokop z PAQ Research. „Může to být dáno tím, že jsou zde chudší domácnosti, které při omezení prostředků více investují jen do sportu chlapců. Ale i tím, že chudší obce a školy se při omezených možnostech orientují nabídkou sportů na chlapce. Zjednodušeně řečeno – je tam fotbal, ale nic moc navíc.“

Unikátní data

Sazka Olympijský víceboj má pozitivní vliv na zdatnost dětí. Potvrzuje to pohled na výsledky dětí v jednotlivých disciplínách stejně jako analýza celkové zdatnosti. Významný je také sekundární efekt: sběr velkého množství dat o fyzických schopnostech české populace. Právě teď se díky tomuto školnímu projektu naskytla jedinečná příležitost získat unikátní data o tom, jak s její zdatností zahýbal roční výpadek jak tělesné výchovy ve školách, tak sportovních aktivit v klubech a kroužcích.

„Za dobu trvání projektu máme přes šest milionů výsledků, pokud nyní co nejdříve získáme aktuální data, můžeme zjistit, jaký dopad měla protiepidemická opatření ve školství a ve sportu na zdatnost dětí,“ upozorňuje Adamec. „Nikdo asi nepochybuje, že se bude jednat o negativní efekt, ale budeme mít na základě tvrdých dat jasno, jak velký tento propad byl. Následným měřením v dalších letech můžeme sledovat, jak se situace vyvíjí.“

Bílá kniha: Analýzy a data o zdatnosti dětí v ČR 2010-2020 ke stažení ZDE.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost