Co byste měli udělat při koupi běžeckých bot

Začínáte běhat a kromě dalšího tisíce otázek, jak na to, vám naskakují v hlavě otázky „V čem mám běhat? Jak si vybrat správně běžecké boty pro sebe, pro svůj běh, pro terén, na němž budu běhat…?“

„SPECIALIZOVANÉ PRODEJNY“ VERSUS SPECIALIZOVANÉ PRODEJNY

„Specializované prodejny“

Na výběr máte spousty možností, kam zajít nechat si poradit. Pohříchu když zalovíte na internetu, abyste nemuseli dlouho tápat, kam zajít, vyběhnou na vás „specializované prodejny“, kde vám zaručeně dobře poradí. Zaradujete se, zaběhnete tam a ve většině případů odcházíte s těmi nejdražšími modely, které v prodejně měli.

Kdo by odolal argumentu: „Jste začátečník, váš styl určitě není nic moc, tak potřebujete top model, který pomůže vašim nohám eliminovat většinu chyb, které děláte! Bohužel pro vás jsou to ty nejdražší boty, co tu zrovna máme, ale opravdu vám nemohu doporučit nic lepšího!“

No, co máte dělat, že? Jde přeci o vaše zdraví a vy jste se konečně rozhodli do něj investovat to nejdražší, co máte – čas, tak přeci necouvnete jen proto, že ty boty jsou až nekřesťansky drahé.

Vyprázdníte šrajtofli nebo kartu a hrdi na své rozhodnutí si odnášíte svůj poklad domů, natěšeni na první výběh. Vyběhnete jednou, dvakrát, třikrát a zjišťujete, že ty boty opravdu dělají všechno za vaše nohy, ale bohužel ony (nohy) a tím ani vy z toho nemáte tu radost, kterou jste očekávali. Tu radost, o níž se píše, že člověk zažívá, třeba když se ráno proběhne jen tak bos zarosenou loukou. Radost se nedostavuje ani později, spíš máte pocit, že jste pěkně nalítli.

Specializované prodejny

Zkusíte to tedy jinak. Zamíříte opět na internet a hodíte dotaz mezi přátele, o nichž víte, že už pár pátků běhají, a zeptáte se, kde oni kupují ty boty, o nichž pak nadšeně vykládají, jak se jim v nich báječně běhá. Přátele mají radost, že jste je oslovili, a s radostí vám poradí navštívit specializovanou prodejnu, kam chodí oni. Kde se prodavač s vámi nejdříve dá do řeči, jako byste byli již dlouholetí přátelé, trošku vás vyzpovídá, jak dlouho běháte, kde běháte, jak běháte, a mezi tím vám jen tak mezi řečí strčí do ruky různé značky běžecké obuvi ve vaší velikosti (o číslo větší než je ta, v níž jste do prodejny přišli). Pak vás vyzve, abyste si ji obuli, proběhli se a dali hlavně na to, co vám o té či oné botě řeknou vaše nohy a odešli s těmi, v nichž se vaše nohy budou cítit nejlépe, v nichž si běh nejvíce užijete.

Vyberete si, zaplatíte, a když se podíváte po regálech, abyste si letmo zkontrolovali, co tu všechno mají, kolik co stojí, tak zjistíte, že boty, co máte v ruce, zdaleka nejsou ty nejdražší. Položíte překvapeně prodavači poslední otázku: „Jste si opravdu jistý, že ty boty, co jsem si koupil/a, jsou pro mě ty nejlepší?” Prodavač se na vás usměje a řekne: „To si pište, že jo!“

Terén nemusí být terén na crossové boty
Dosti často se setkávám s tím, že si nový adept běhu myslí, že když neběhá po asfaltu či na dráze, tak běhá v terénu. Prodavači pak na otázku, zda bude běhat spíše po silnici či v terénu odpoví, že v terénu. Tím pádem mu prodavač doporučí speciální boty do terénu (crossovky).

Pokud nemíníte běhat opravdu v terénu, to znamená po loukách, v lese, v horách, mimo jakékoliv zpevněné cesty, tak je nepotřebujete. I když si lékaři myslí, že pro váš pohybový aparát je, když už chcete mermomocí běhat, nejlepší běhat po měkkém, tak opak je pravdou. Běh v měkkém terénu je fyzicky daleko náročnější a nerovnosti terénu jsou pro vás daleko nebezpečnější, než když budete běhat po rovných, byť tvrdších cestách. Při běhu v opravdovém terénu totiž hrozí daleko víc, že špatně došlápnete, uděláte si výron, vyhodíte koleno, či si při pádu způsobíte nějaké jiné zranění, a to určitě nechcete.

Při běhu po asfaltu, zpevněných cestách v parku či v lese vám pomohou eliminovat případná rizika správně vybrané silniční (objemové) běžecké boty, a pak hlavně dobrý běžecký styl, správně sestavený a dodržovaný trénink.

Podrobnější rady pro šťastný výběr běžecké obuvi najdete v těchto článcích

Přeji vám šťastnou ruku, ale hlavně „chytrou” nohu při výběru vašich nových běžeckých bot!

3 Komentáře

 1. Testy

  Zdravím, výborný článek, jak na správný výběr běžeckých bot. Doporučím také https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-bezeckych-bot/, kde jsou nejlépe hodnocené běžecké boty dle německých testů a nejlépe hodnocené běžecké boty dle českých zákazníků.
  Přeji taktéž chyrtou nohu při výběru 🙂

  Odpovědět
 2. Milan

  Salming Ranger mi naprosto vyhovují. Model se přestává vyrábět a svoje číslo už neseženu. Jaku botou Rangery nahradit?

  Odpovědět
  • Miloš Škorpil

   Milane, na to ti odpoví tvoje nohy 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost