Parta maraton postavila na nohy tisíce lidí, mohla by postavit i vás

Parta maraton postavila na nohy tisíce lidí, mohla by postavit i vás

Osm měsíců, v nichž se Parta maraton připravovala na svůj maraton, se nesmazatelně zapsalo do životů Katky Drexler, Katky Krucké, Magdy Kůtkové Křížkové, Zdeňka Drexlera, Davida Šaška, Josefa Formánka. Posléze pak i do životů tisíce lidí, kteří společně po osm týdnů na obrazovkách ČT prožívali, co při tom museli překonat. Pro mnoho diváků to bylo impulzem začít sami běhat a běhají do dnes. A co je zkusit napodobit, doba k tomu přímo vybízí.

Parta maraton z pohledu trenéra Miloše Škorpila

Pro mě osobně to byla velká zkušenost, jak před kamerou (i když jsem byl v televizi nesčetněkrát, tak být tam pozván a odpovídat na otázky je něco zcela jiného, než když máte prezentovat sami sebe, svou práci, svou celoživotní lásku), tak co se týče trenérství, zvláště takto prakticky v přímém přenosu. Pravda, v prvních dílech jste mohli zaznamenat, že jsem byl značně prkenný a štáb už si musel začít říkat: To jsme šlápli do h…, když jsme tohoto člověka angažovali. Postupně, jak jsme se vzájemně poznávali s partou a všemi, kdo se na natáčení podíleli, jsem se uvolňoval, až jsem se stal zase sám sebou. Takže, teď všichni, kdo se rozhodnou se mnou něco dělat (teď myslím spíše na potenciální běžce a běžkyně) vědí, co jsme zač a co mohou ode mne očekávat.

Parta maraton z pohledu Katky Drexler

Katka šla do projektu hlavně proto, aby podpořila Zdeňka. Nebyl to tak úplně její nápad, což se na začátku projevilo tím, že hlavně před kamerou působila, jako že ji to moc nebaví. Jak jsem však Katku poznal, viděl jsem, že moc chce a jak moc ji štve, že díky opakujícím se nemocem se výsledky nedostavují. Ty nemoci byly také důvodem, že mě a ani ji nenapadlo, že problém je daleko vážnější. Každopádně Katka je bojovnice a odvážná žena, jiná na jejím místě by řekla: Hele, nejde to, nebudu tady dělat nikomu šaška (Davide promiň:-)), běhejte si dál beze mě, a bylo by vymalováno. Katka se snažila i přes nepřízeň osudu se s danou situací popasovat a vyhrát. A u mě to rozhodně vyhrála. Katko, jsi borkyně, jen tvoje maratonská premiéra s protržením pomyslné cílové pásky se o rok odložila!

Tréninkový plán Katky Drexler, podle nějž se připravovala na maraton

Parta maraton z pohledu Katky Krucké

Náš benjamínek, a bylo to vidět na každém kroku. Velké životní změny, hledání vlastní cesty a do toho maraton, dost na to, aby to člověka skolilo i bez toho, že vlastně nebýt otce, který se rozhodl osudu vzdorovat a Katku doslova a do písmene postavit na nohy, by ani nechodila. A taková „holka” se rozhodne, že dá maraton, výzvu, nad jejímž jménem mnozí zdraví a silní padají, jen ten název uslyší. Pro mě byla Katka a její kyčle velkou výzvou a jsem moc rád, ačkoliv Katka měla ze začátku pocit, že by mohla běhat daleko více, než jsem jí ordinoval, že ji začaly zlobit vlastně až při maratonu, kde to přičítám hlavně množství kostek na trati. Kostek, s nimiž mají problémy i zdraví, natož ona, jejíž kyčle nemohou pracovat, jak je třeba, aby ty nerovnosti eliminovaly, umožnily člověku běžet stále dopředu a ne se kymácet ze strany na stranu. 

Katko, jsi velká bojovnice a navíc máš dar, skutečný dar!, věci nekomplikovat, ale řešit, věštím ti a přeju krásnou budoucnost, i když tatínek je z tvého mládí a přelétání asi trošku nešťastný:-).

Tréninkový plán, podle nějž se připravovala a následně absolvovala maraton Katka Krutská

Parta maraton z pohledu Magdy Kůtkové Křížkové

Magda je Blíženec, a tím bych mohl končit. V seriálu to okrajově na začátku zaznělo, že Magdinou velkou neznámou byla motivace, a tím pádem i důvod, PROČ! Do projektu se přihlásila, protože se jí líbila samotná výzva: Zvedni se z gauče a zaběhni maraton. Jak to viděla, nepřemýšlela a poslala přihlášku. Když dostala odpověď “Tak jo, my tě bereme”, teprve si začala uvědomovat, co to vlastně udělala. Ale nakonec se s tím poprala s grácií sobě vlastní a osobně bych řekl, že to byla její životní televizní role, a jestli po ní nějaký režisér hraného filmu či seriálu nesáhne, tak dělají velkou chybu.

Magdo, co k tobě víc říci: prostě jsi byla a jsi skvělá, a to, že se v tobě ti dva lidičkové neustále přou, kdo že bude mít navrch, to neřeš a dělej věci, které tě baví, a dělej je tak, aby tě to naplňovalo, pak nebudeš muset při dlouhých výbězích či procházkách v přírodě přemýšlet, co a jak dál. Stačí se prostě jen odvázat, tak jak jsi to udělala s přihláškou do Party maraton, udělat to a pak běžet…

Tréninkový plán, podle nějž se připravovala a následně absolvovala maraton Magda Kůtková Křížková

Parta maraton z pohledu Zdeňka Drexlera

Zdeněk je policajt a to každým coulem, ale aby nedošlo k mýlce, Zdeněk je „hodný” policajt, i když si dokážu vzhledem k jeho hereckým schopnostem dobře představit, že v praxi dokáže zahrát i toho zlého. To jeho policajství, které má zažrané pod kůží, zdůrazňuji proto, že byl zezačátku hodně “tuhej”, prostě chtěl dělat všechno podle zákona (přírodního), a to mu svazovalo nohy, ruce i dech. Postupně se nám společnými silami podařilo z něj toho policajta vyhnat. Zdeněk se uvolnil a bylo to znát i v měnících se reakcích v komentářích na jeho osobu, kdy ze začátku ho hlavně ženy neměly moc rády a viděly v něm typického představitele „macha“, který rodinu ovládá a všechno v ní musí být podle něj. Přitom Zdeněk je citlivý kluk, jen jako většina citlivých kluků nechce, aby to bylo vidět, a tím si pak v životě působí řadu problémů.

Každopádně i Zdeněk se musel během těch osmi měsíců o sobě hodně naučit, leccos pochopit a to mu pomohlo se s maratonem nejlépe popasovat, ale hlavně to hodně změnilo atmosféru v jeho rodině, kdy nyní s Katkou tvoří opravdu skvělý tým a prima pár, z čehož mám snad větší radost než z toho, že Zdeněk maraton dal, protože o něm jsem od začátku nepochyboval.

Tréninkový plán, podle nějž se připravovala a následně absolvovala maraton Zdeněk Drexler

Parta maraton z pohledu Davida Šaška

David odvedl neskutečnou práci a byl jsem rád, že tu roli velmi vytíženého člověka, jak v práci, tak doma, vzal a do projektu šel. Navíc jsem rád, že se ukázalo, že takto vytíženému člověku může běh a příprava na maraton pomoci najít si čas pro sebe. Protože to je to, co člověku dneska nejvíce chybí a co nejvíc podceňuje, a proto pak doslova a do písmene padá na hubu, když už to nemůže udýchat. David objevil, že i běh na konci dlouhého pracovního dne může člověku pomoci dobít baterky, pomoci mu uvolnit se a pochopit, že i jiní toho můžou mít, i když jsou „jen doma s dětmi”, plné kecky, a těm druhým to zase pomůže pochopit, že pořád mají doma toho skvělého muže, kterého si brali a skvělého tátu, který je má rád. Prostě proto, že když přiběhne domů, je uvolněný a dokáže s nimi komunikovat bez toho, že by jej pracovní a životní stres drtil, a tím drtil i je. 

Davidovi pomohla příprava na maraton, jeho absolvování, nejen splnit jeden ze životních snů, ale pomohl mu najít sebe sama a prostřednictvím toho novou radost ze života, a to je vlastně to, oč tu běží – být sám sebou, radovat se z toho, a tu radost šířit kolem sebe. A tohle vše vidím u Davida, že se povedlo a dělá mi to velkou radost.

Tréninkový plán, podle nějž se připravovala a následně absolvovala maraton David Šašek

Parta maraton z pohledu Jozefa Formánka

Josef byl a je asi nejkontraverznějším člověkem z Party maraton. Jedni ho od začátku milovali a druzí ho nemohli vystát. Josef si tuhle svojí roli určitě velmi uvědomoval a také to, že jako na už známou osobnost na něj bude pohlíženo z jiného úhlu. Zatímco ostatní mohli jen získat, Josef (alespoň ve svých očích) mohl mnohé ztratit. Citlivější to určitě zaregistrovali v jeho komentářích, a nejvíce se to projevilo poslední měsíc, respektive v posledních dílech, kdy šlo do tuhého, a přestože celou dobou přípravy Josef prošel vlastně s nejmenšími problémy, tak najednou se to na něj sesypalo v podobě zranění. Velkou roli u Josefa sehrála i zodpovědnost, ano, přátelé, zodpovědnost, i když u tohoto „světáka” byste ji možná nehledali. Zodpovědnost k rodině, kdy jeho mladá manželka čekala druhé dítě, a Josef se musel potýkat s myšlenkami, zda po absolvování bude schopen dostát své roli manžela a otce, když se dítě narodí a budou jej hodně, opravdu hodně manželka i obě děti potřebovat. Jestli mu pro tyto role zbude dost sil. Vůbec u Josefa jsem během těch osmi měsíců zaznamenal velkou změnu, hlavně ji však zaznamenal i on sám, a sice změnu z (pohledu mnoha pisatelů komentů) egoisty, myslícího na svou slávu, v člověka, myslícího hlavně na ty druhé. A tohle je vítězství daleko cennější, než to, ktrerého Josef dosáhl tím, že maraton dal. 

Tréninkový plán, podle nějž se připravovala a následně absolvovala maraton Jozef Formánek

A přesně o tomhle je běh, o tomhle je maraton, o té změně v nás, změně, která z nás nedělá lepší, než jsou ostatní, ale o změně, která z nás dělá lepší, než jsme byli. A tenhle úkol splnili bez rozdílu Katky, Magda, Zdeněk, David a Josef, a tím mi udělali největší radost.

Díky, přátelé, mám vás moc rád a vás ostatní samozřejmě taky, tak všem nám ve spolek přeji Šťastný života běh!

Poděkování týmu Party maraton

Úplně na závěr, i když to spíš mělo zaznít v úvodu, chci poděkovat Tereze Zemanové za nápad, Bionautu za jeho uskutečnění, České televizi za odvysílání, ale hlavně rejžovi, kameramanům, zvukařům, střihačům a všem ostatním, kteří se něčím podíleli na tom, že Parta maraton spatřila světlo světa, a to přesně v té podobě, jak ji mohli diváci vidět. Díky vám všem za odvahu přijít s něčím novým, a za perfektně a citlivě odvedenou profesionální práci!

Pohledy jednotlivých účastníků na jejich účast v projektu Parta maraton si můžete přečíst, tak jak je napíší, tím že si kliknete na jejich jméno (musí svítit žlutě), tam kde ještě není co číst je jméno napsáno červeně.

Komu nějaký díl utekl, nebo doteď neví, o čem se to tady píše, tak ať si klikne na Parta maraton  a hned bude v obraze.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost