Co se říká o běhání a jak je to doopravdy

Co se říká o běhání a jak je to doopravdy

Když chceš zrychlit, prodluž krok! Největší blud, který už spoustě lidí způsobil vážné zdravotní problémy!

Běhání není zdravé! Běh je jen pro mladý! Běh není pro starý! Běh není pro tlustý! Běh není pro lidi, co mají artrózu! Nikdy jsem neběhal a nikdo mě nepřinutí vyběhnout! Už jsem to zkoušel několikrát, ale nikdy to nedopadlo, takže znova už to zkoušet rozhodně nebudu!

Když chceš zrychlit, prodluž krok

Z hlediska běžeckého stylu, nejhorší informaci, kterou vám může někdo dát a přesto jí dostane v životě prakticky každý adept běhu. Výsledkem je, že se snaží svůj krok co nejvíce natáhnout, dokročit před tělem. Díky tomu došlápne na patu, tedy pokud k tomu nepřidá vysoké koleno a následně nedošlápne pod tělo.

Znovu zkoušet běhat nebudu, dopadne to vždycky stejně

Kolikrát jsem tato slova za posledních pár let slyšel. Většinou neříkám nic, ale myslím si svoje. Pak nenápadně začnu mluvit o tom, jak je vlastně lehké se naučit běhat, a co víc, jak lehce si člověk, byť dlouho běh zatracoval, běhání oblíbí. Oblíbí natolik, že si bez něj už vůbec nedovede svůj život představit. Jen tak mezi řečí naznačím, jak by měl člověk s běháním začít, jakých nejčastějších chyb se člověk, který se rozhodne běhat, dopouští a k čemu pak dojde. 

Zarytý odpůrce začne pozorně poslouchat, přitakávat na popisované chyby, občas utrousí: „Přesně jako u mě“, a když se potkáme za pár týdnů, tak nadšeně vypráví o tom, jak je běh úžasný. 

Nejčastější chyba, která vás přesvědčí, že běhání není nic pro vás – příliš rychlý běh na to, na co člověk v danou chvíli má

Adept běhání má v paměti uloženu informaci: Běh je velmi náročná činnost, je třeba vyběhnout, co nejrychleji to jde a vydržet v tom tempu co nejdéle! Tuhle informaci si odnesl ze školy, kde dostal jednou za rok úkol uběhnout co nejrychleji 300 metrů, 1000 metrů, 1500 metrů, a pak uběhnout v rámci Cooperova dvanáctiminutového testu co nejdelší vzdálenost. Jak to má udělat už mu nikdo neřekl. Neřekl mu nic o tom, že když to napálí, jeho svaly nezvyklé práci:

  • se za chvíli unaví 
  • vyčerpají zásoby krevního cukru, které tam jsou pro případ, že bude utíkat před šavlozubým tygrem či jinou prehistorickou šelmou
  • zadusí se – nebudou mít dosti kyslíku

Ten kyslík mu pak bude chybět i v mozku, takže ten nebude schopný podniknout žádný rozumný závěr a tak se bude snažit to překonat, přeci není taková s… Ten kyslík bude chybět i jeho metabolickému systému, takže mu dojde i energie, byť jeho tukové zásoby jsou téměř nedozírné.

Prostě po svém pokusu bude mít pocit, že je spíš blíže hrobu než tomu, pohnout se dopředu. 

Přitom pomoc je velmi snadná – zpomalit a přestat se poměřovat s jinými

Když na sebe obleknete to, v čem jste rozhodli běhat a zavřete za sebou dveře od bytu, nevystřelte, jako když vám za zadkem cvaknou zuby psa jako prase, ale vykročte pěkně důstojně a zvolna, jako byste si vyšli místo běhu na procházku. Běžte/jděte takhle pět minut a zhluboka dýchejte, když při tom svedete nadechovat nosem (vydechovat můžete ústy), tím líp. Pak se zvolna rozběhněte. Říkám zvolna, takže uberte! Nejste ve škole, aspoň ne v normální, tady jtei v Běžecké škole, tady víme, že vám nic neuteče, protože když teď dokážeme zvolnit a ovládnout své nutkání běžet jako Emil Zátopek či Jarmila Kratochvílová, tak vydržíte běžet dlouho, takže snadno doženete ztrátu, kterou jste nabrali na startu. A pak už se budete svému stínu z minulosti jen vzdalovat. 

Trénink plánovaný v čase (minutách či hodinách)

Když si naplánujete svůj trénink v kilometrech, tak se vystavujete hned na začátku stresu, co když to nedám? Když si naplánujete trénink v minutách, tak to dáte vždycky, protože minuta zůstává pořád minutou, takže vám postačí se udržet příslušný počet minut, které jste si stanovili pro svůj trénink, na nohou. Když si to naplánujete v kilometrech a fyzicky nebudete mít na to, abyste je uběhl v čase, který jste si na to vyčlenili, tak budete vždycky zklamaní a rozladění. Buď příslušné kilometry neodběhnete, nebo je uběhnete, ale po běhu budete natolik hotoví, že ten den už neuděláte vůbec nic, a: „Prý běh člověku pomáhá uvolnit se, vyčistit si hlavu, dobít baterky…“

Běh není pro lidi, kteří mají svůj věk, vyšší váhu, či artrózu

Jasně, pro lidi s velkou nadváhou běh skutečně není, ale ne proto, že by to jejich tělo nikdy nezvládlo, ale proto, že to nezvládne bez možných zdravotních následků nyní. Pokud se týká věku, tam je to obdobné, pokud ten dříve narozený léta nic nedělal, myslím nesportoval. A pokud jde o artrózu a názor „odborníků“, odrazujících své pacienty s tím, že: „Běháním si tu svou artrózu jenom zhoršíte, copak nevíte, že jednou z příčin artrózy je přetěžování kloubů?“, tak souhlas, kdyby začal běhat člověk s artrózou (který se léta nehýbal a přivodil si tím nadváhu, kterou neúměrně zatěžoval své klouby), aniž by své tělo na běh připravil. Ale my jej nebudeme honit hned do běhání. My jeho tělo na běh připravíme chůzí.

Po dlouhé době nicnedělání, není radno chtít dohnat čas

Sledovali jste někdy v televizi, jak se atleti před svým výkonem dlouho rozcvičují? Kdybyste měli možnost pozorovat celou rozcvičku, viděli byste, že rozcvička jim trvá většinou o hodně déle než vlastní výkon, na nějž se tak dlouho rozcvičovali. Je to prosté, rozcvičovali se tak dlouho, aby své tělo na výkon připravili, aby ho zahřáli, prokrvili, prokysličili. A to se na ten výkon připravovali už roky před tím. Jak jste své tělo připravili na vámi požadovaný výkon vy? 

Pokud jste dlouho aktivně nehýbali, jste ve stavu -5, než začnete běhat je třeba se dopracovat na 0

Proč mínus 5? Protože:

  • svaly atrofovaly
  • kosti zřídly
  • šlachy, úpony, vazy jsou slaboučké a neustále napnuté jak tětiva luku před výstřelem
  • srdce máte až v krku, sotva vyjdete pár schodů – váš kardiovaskulární systém je v troskách
  • cévní systém je zanešený a krve by se v něm nedořezal

a to nemluvím o vaší váze, ale ta vezme za své, jen co začnete na sobě pracovat.

Tohle dostat do figury bude chvíli trvat, když budete vytrvalí a vaše rozhodnutí bude pevné, tak tomu dávám půl roku. Tedy půl roku na to, abychom vás vyladili na 0 a mohli jsme začít pracovat na nějaké sportovní formě, zatím budeme pracovat na vaší fyzické kondici, která vám pomůže také zlepšit vaše zdraví. Pokud se vám ten půlrok zdá hodně, tak se vás zeptám: „Jak dlouho už chodíte ke svému lékaři, aby dal vaše zdraví do figury?” Dovolím si říci, že to bude určitě víc jak půl roku, a to vám určitě při každé návštěvě říká, že vám nemůže nic zaručit. Já vám taky žádnou záruku nedám, i když si jsem jistý, že když to těch půl roku vydržíte, tak se vám velmi uleví a zjistíte, že je to dobrá cesta.

Běh je jen pro mladé, ti dříve narození by na něj měli zapomenout

Největší hloupost, kterou vám může lékař říct. Běh je pro všechny, akorát těm dříve narozeným doporučuji nehonit se za každou vteřinou, přeci jenom roky nezastavíš. Běhat však můžete začít v každém věku. Stačí se řídit těmito pravidly. 

Běhání, hlavně to v zimě, není zdravé

Tenhle mýtus šíří jen ti, co je jim cizí jakýkoliv pohyb a pak ti, kteří vědí, že běhání je zdravé, ale kdyby ho podporovali, tak by přišli o své životní jistoty. Prostě svůj business založili na tom, že budou člověka udržovat jen při takovém zdraví a v takové kondici, aby „přežil“, minimálně do té doby, než z něj vytáhnou, co to půjde. Pokud patříte k těm, kteří jim to až dosud „žrali“, tak vás asi těžko přesvědčím, jedině snad tím, že byste to na těch půl roku zkusili, vždycky se přeci můžete, jako po každé dietě, vrátit ke svému starému známému životnímu stylu. Já vás rozhodně lámat nebudu, na to už jsem starej pes. Pokud patříte k těm, kteří už blahodárný účinek běhu okusili, tak vás přesvědčovat nemusím, ale vy byste mohli nakazit ty, co dosud běh odmítali, třeba tím, že jim dáte tenhle článek přečíst.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost