Co se traduje o běhání mužů a žen a jak je tomu doopravdy

Co se traduje o běhání mužů a žen a jak je tomu doopravdy

Běžeckým světem běží mnoho mýtů, lží, polopravd, předsudků, a dopátrat se mnohdy pravdy je stejně těžké jako všude jinde v životě. Zkrátka tak to je, takže když se někde o něčem dočtete, zkuste se nejdříve zamyslet dřív, než to odsoudíte – třeba je to právě ten poslední kousek mozaiky, který vám chybí, abyste se stali úspěšným běžcem či běžkyní. Stejně tak se nejdříve zamyslete, než přijmete a zařadíte do svého života věc, která se vám líbí – možná je to jen další falešná stopa.

Vytrvalostní běh není pro ženy vhodný

Jediné sporty, které byly po většinu 20. století považovány pro ženy za vhodné, byly jezdectví, tenis, golf, gymnastika a krasobruslení. Trvalo to dlouho, než si muži přiznali, že ženy mohou být stejně dobré běžkyně jako oni, než uznali, že běhání není pro ženy nevhodné. Třeba na olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928 byla nejdelší ženská běžecká trať 800 m. Na této olympiádě překonaly všechny tři medailistky v závodě na 800 metrů stávající světový rekord, ale doběhly v tak zuboženém stavu, že zděšení pořadatelé tuto disciplínu z dalších olympiád vyloučili. Ženy nejsou stavěné na běhání takových vzdáleností, zněl jednoznačný rezultát funkcionářů – mužů. Běh na 800 metrů žen se na olympijské hry vrátil a ž v roce 1964 v Tokiu. Teprve od roku 1984 na olympijských hrách v Los Angeles byl do programu zařazen ženský maraton. Ani se nedivím, že se dnes pořádají speciální běžecké závody jen pro ženy, zvláště pak, když mnoho mužů při společných závodech nemůže vydýchat, když je porazí ženy a jsou schopni na trati zemřít, než by zažili takovou potupu.

Mají ženy trénovat jinak než muži

I když existuje mezi ženami a muži mnoho rozdílů, a snad proto se jednou mohou samou láskou sežrat a podruhé se zabít:), je mezi nimi více podobností, než těch rozdílů. Proto mohou ženy trénovat ve stejných objemech a intenzitách jako muži. Mohou tedy absolvovat stejné tréninky jako muži a na relativní tréninkovou zátěž reagují stejně. Přesto existují tři oblasti, nad nimiž stojí zato, aby se ženy více zamyslely a věnovali jim v tréninku a v životě větší pozornost. Jsou to: síla, psychologie a strava.

Žena síla

Zatímco muži by měli v závodním období trénink síly omezit, pro ženy to neplatí, jim naopak svědčí, když se tréninku síly věnují po celý rok. Je to dáno tím, že mají mnohem větší tendenci ztrácet svalovou hmotu než muži, a to okamžitě jakmile přestanou posilovat. Velmi vhodným prostředkem pro posilování je veslařský trenažér, na němž mohou zároveň trénovat vytrvalost, posilovat celé tělo a naučit se zapojovat svaly středu těla. 

Žena a psychika

Asi největší rozdíly mezi muži a ženami jsou v oblasti psychiky. Ženy se daleko lépe vyrovnávají s porážkami než muži, pokud jde však o konkrétní závod, ženy neúspěch spíše přičítají nedostatku schopností, kdežto muži nedostatku úsilí. Tento rozdíl mezi tím, co ženy a muži vidí jako důvod k neúspěchu, činí největší rozdíl v tom, jak je třeba při tréninku mentálně působit, jak je vést, jak je koučovat.

Žena a strava

Problém stravy u žen je založen na tom, že žena chce být zároveň silná (ve smyslu síly) a zároveň dobře vypadat, to znamená být štíhlá. A máme velký problém, který se projeví v tom, že sportující ženy jsou ochotny přijímat ve stravě méně kalorií, než si vyžaduje trénink, případně výkon, který se chystají ve své disciplíně podat! Problém zvyšuje i to, že mnohé běžkyně preferují i různé druhy vegetariánství, což se velmi často projeví nedostatkem železa, s nímž už i tak mají ženy problém. Mnohé ženy se také bojí přijímat tuky, jenže pro špičkový výkon je tuk ve stravě nezbytný. Tělu, kterému se odepřou esenciální tuky, hrozí nebezpečí vyčerpání a náchylnosti k nemocem kvůli oslabenému imunitnímu systému. 

Žena vytrvalostní sporty a antikoncepce

Jedna studie na univerzitě v Illinois ukázala, že ženy, používající antikoncepci, mohou mít ve vytrvalostních sportech výhodu. Při dlouhém tréninku, běženém na nízké intenzitě, zaznamenaly ženy, které braly antikoncepci, nárůst růstového hormonu. Spotřebovaly výrazně méně sacharidů a více tuků než ženy, které antikoncepci neužívaly. To by naznačovalo, že užívání antikoncepce může u žen vylepšit schopnost spalovat tuk a dostat se do formy rychleji než bez antikoncepce, zároveň zvýšit i vytrvalost. 

Ženy si však musí dávat větší pozor na přetrénování, protože u nich může způsobit poruchy menstruace a s tím spojené zdravotní problémy jako osteoporózu a únavové zlomeniny. Je známo, že hustota kostí vrcholí okolo 35. roku života a pak klesá. Přetrénování může tento proces urychlit, protože se ukázalo, že hustotu kostí snižuje. Je proto zcela nezbytné, aby trénink běžkyň splňoval postupné zvyšování zátěže, nikdy nezvyšovat tréninkovou zátěž skokem. Ženy, pokud si nejste jisté, na jakou zátěž trénovat, je lepší spíše v zátěži (intenzitě, kilometráži) ubrat, než si nakládat více!

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost