Fenomén barefoot, návrat k přirozenosti, návrat k lehkosti, návrat k minimalismu

Když sleduji dění ve světě, vidím, jak jedna část lidské populace mrhá silami, zatímco druhá slovy. Někde mezi těmito póly je třetí část, která používá rozum a snaží se žít v souladu s přírodními zákony.

Používat rozum a žít v souladu s přírodními zákony nemá nic společného s ekologií, tedy kromě toho, že člověk zbytečně nemrhá silami ani ničím jiným.

Viděli jste třeba nějakou šelmu při lovu? Šelma se snaží přiblížit ke kořisti co nejblíže a teprve pak vyběhne nebo skočí. Rozhodně ji nikdy neuvidíte prodlužovat vzdálenost, z které začne útočit. Tomu říkám minimalismus. 

Přičemž minimalismem myslím to, že se snažím s minimálním výdejem energie dosáhnout co nejlepších výsledků.

To je ostatně i to, co je hlavní funkcí technických běžeckých bot, a sice pomoci člověku běžet co nejekonomičtěji a přitom co nejrychleji, případně díky ušetřené síle uběhnout větší vzdálenost.

Minimalistické boty vás běhat nenaučí, pomohou vám však být silnější a zdravější.

Na počátku prvního boomu minimalistických bot bylo slovo, tedy tři slova: Born to Run, kniha, která se stala světovým bestsellerem. Tenhle příběh na pár let způsobil, že lidé měli pocit, že jim konečně někdo řekl pravdu o běžeckých botách, tedy hlavně o jejich výrobcích, a že stačí obout bosoboty a už jim to bude běhat snadno a lehce jako Tarahumarům, Křovákům, nebo minimálně klukům z Afriky.

Pak ale zjistili, že jako jo, že to běhání v botách – nebotách je jiný, ale taky těžší, protože minimalistické boty jim nepomůžou a dokonce je nenaučí ani běhat. Takže zpět na stromy, tedy zpět k technickým botám, a čím více podpory, technických vychytávek, tím lépe. Zkrátka člověk je nepoučitelný a stále chce, aby všechno pracovalo za něj, aby si pak mohl lehnout a ani se nehnout.

Jak už jsem napsal na začátku – minimalistické boty jsou návratem k přirozenosti, návratem k lehkosti, ale toho dosáhnete, jen když v nich začnete chodit, pak běhat (doporučuji nejdříve rok po tom, co v nich pravidelně chodíte), a nebudete jim připisovat žádné zázračné vlastnosti. 

On se sice zázrak stane, protože se v nich vrátíte do svého dětství, kdy jste chodili a běhali v mokré trávě bosí, vrátíte se do dětství (počátků) člověka, kdy všude běhal bos, byl schopný ujít/uběhnout desítky, stovky, tisíce kilometrů a tím se udržovat zdravý a v kondici, protože kdyby ne, tak by ho brzy ulovila kdejaká hyena nebo jiná šelma.

Běháte, chcete být silní, pružní, vytrvalí, rychlí? Střídejte technické boty s minimalistickými

Trend, který brzy přijde, bude znamenat, že lidé, kteří přemýšlí, začnou využívat přednosti jak technických, tak minimalistických bot a tím mnohem snáze, tedy bez toho, aby běhali větší porce kilometrů, dosáhnou všeho výše uvedeného.

Jak? Jednoduše. Tempo, rychlost, závody odběhají v technických botách a část objemů a regenerační běhy v botách minimalistických.

Abych nebyl k současnému člověku s ohledem na minimalismus jen kritický, tak musím konstatovat, že v jednom dosáhl člověk téměř (nebýt minoritní menšiny, která to kazí) dokonalosti.  Tou oblastí je pohyb, který člověk moderní doby dokázal ze svého života téměř vytlačit.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost