Hýbejte, ale jen tak trošku, abyste zase nebyli zdraví moc

Když jsem před mnoha lety, psal na svůj blog na iDnes dva články o příčinách, respektive viníku tehdejší ekonomické krize, vůbec jsem netušil, čeho všeho se Karel IV. – ano, on je tím hlavním viníkem – na nás dopustil. Vždyť je tu nad nebe jasnější spojitost mezi ním a tom rudou, ale i tou černou září, která se nyní opět valí na Prahu, potažmo celou republiku. Před 75 lety přišla od východu, tentokrát se valí odevšad.

Co na to říká Karel IV.: Spal jsem dlouho, víc jak 640 let. Pokud si ale někdo myslí, že to bylo klidné spaní, tak se hrozně mýlí. Celou tu dobu jsem si říkal „Karle, takhle to probůh nemůžeš nechat, když jsi jednou něco zvoral, tak se probuď a řekni jim, co mají s tím tvým odkazem dělat. Pokud to neuděláš, tak za chvíli to bude na Zemi samý zdravím překypující člověk, a co si s tím ta planeta nakonec počne?”

Karel si zavolal ze záhrobí svého písaře a začal přemýšlet nahlas, je docela dost možné, že písař měl trochu ztuhlý a tupý brk a tak nestačil všechno zapisovat přesně tak, jak to Karel řekl, každopádně tady je výsledek jeho hlasitého zvažování:

… Nevím, kam by došel sociální systém, kdyby všichni žili zdravě. Paradoxně mi připadá, že za pití alkoholu, kouření a opovrhování sportem by stát měl lidem připlácet, páč to jej zbavuje povinnosti se o něj starat v důchodu…

…. dále dávám na zvážení, zda by ekonomové chystající reformy, jež mají pomoci zachránit Zemi před naprostým nekontrolovatelným přelidněním, neměli navrhnout, aby jednotlivé státy měly všechny, kdo projevují sebemenší snahu se starat o své zdraví a svou fyzickou kondici, vést jako lidi podrývající samu podstatu demokracie. Vždyť považte, oni jsou tak neomalení, že se dokáží postarat sami o sebe a své politiky k ničemu nepotřebují…

… zanedbatelné není ani to, jakou hrozbou jsou pro stát důchodové systémy, vždyť oni jsou schopní tu žít déle než do stovky! A tak se ptám: „Kdo jim to má platit?”

… určitě bych se zamyslel i nad tím, zda:

  • by se neměl zdanit maraton a vlastně veškerý běh přesahující vzdálenost maxima průměrné populace, kterým je a vždy bylo 50 m při dobíhání veřejného povozu;
  • by běhání a aktivní provozování jakéhokoliv sportu nemělo být regulováno a kontrolováno sportovní policií;
  • by např. ve fitness centrech, wellness centrech, lázních – no prostě všech zařízeních, kam lidé chodí, aby byli fit, cítili se dobře a překypovali zdravím, se neměla zřídit speciální daň a tuto zahrnout do vstupného. Ať platí za to nejcennější, co mají, no ne?;
  • by veškeré aktivity provozované venku, na čerstvém vzduchu, neměly být považovány za trestný čin nebo za zločin. Jak je možné, že jste ještě nezavedli daň na to, když si lidé ve svém volném čase dělají pro sebe na baráku, na zahrádce a z odvedené činnosti neplatí DPH a neodvádí žádnou sociální daň? I když jsem zaslechl, že tady už se něco začíná dít, neboť skupina českých poslanců připravuje do sněmovny speciální zákon pro zahrádkáře;

… hubeňourům bych zvednul sociální pojištění, kdoví jak dlouho tady s tím jejich stylem života budou proti ostatním oxidovat. A kdo nemá vysoký cholesterol, ať si připlatí cholesterovou daň! Plať daně, ať to s tebou švihne v třiašedesáti (dřív ne, jen ať maká, dokud nedožije důchodového věku),>

… možná by se na ministerstvu zdraví měl vytvořit zvláštní odbor pro nezdravý životní styl a obezitu, to by bylo koryto, nebo bych ho rovnou přejmenoval na ministerstvo nezdraví, vždyť doktoři si nás stejně jen pěstují na body, ale je fakt, že to dělají chytře a snaží se, abychom jim jako plátci dlouho vydrželi…

… městská policie by měla mít ze zákona povinnost kontrolovat běžce a vyvolat tak nucenou přestávku v řádu minimálně 30 minut – v zimě nastydne a v létě totálně vychladne. A ještě by měla dostat právo jim kontrolovat obsah čutory na zakázané látky jako ionťák a jiné ty jejich zdravé nápoje…

… silniční kola by se měla vůbec zakázat a u horských by měly mít pneumatiky šířku minimálně 8 cm, aby kolo jelo co nejpomaleji. Určitě by stálo za zvážení, aby byla na kole v rámci povinné výbavy nutná dynama jako před rokem 89, co budou furt v provozu a muset osvětlovat cyklistu – když povinné osvětlení je celý den přece povinné, takhle to bude dostatečně zelené jako bio-zdroj a lidi za chvíli s těma velocipédama praští a zalezou raději domů k telce, kde jim budou promítat, jak je zdravé se pořád futrovat…

… sportovní policie pak bude muset mít ve své výbavě testery a foťáky, aby bylo možné následně vést vyšetřování při podezření na obsah endorfinů v krvi, k čemuž pomůže odběr krve a inkriminované šťastné foto. A laktát nad 4 bude trestný čin…

No a jaké poselství z toho plyne pro vás, které neodradí Karlovo „procitnutí”:

Začněte se hýbat, dokud to máte zadarmo!

Podkladem k sepsání tohoto blogu byl dopis, zaslaný mi ze záhrobí na soukromý e-mail, proto za něj nesu jen tu odpovědnost, že jej trošku zkultivovaný přeposílám dál, protože mne pobavil a věřím, že totéž učiní i s vámi:).

Sportu zdar!

1 komentář

  1. Stenly

    Tak ty široké pneumatiky a dynama na kolech se naopak minou účinkem. Lidi budou ještě vysportovanější a tím pádem zdravější.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost