Jak se chránit proti rizikům běhání v létě

Jak se chránit proti rizikům běhání v létě

Běhat v létě je super. Je teplo, dny jsou dlouhé, běhá-li člověk v rekreačních zónách, narazí co chvíli na nějakou osvěžovnu, takže není nutné s sebou vláčet vodu a jídlo. Na druhou stranu jsou tu i různá rizika. Třeba se vám z horka splaší puls, stále straší se zvýšenými hodnotami ozónu, běhat v bouřce taky nic moc, a to už vůbec nemluvíme o úpalu a úžehu.

Zkrátka při běhání v létě si člověk musí dát pozor, aby něco nepodcenil. Deset následujících odpovědí by vám mělo pomoci si běhání v létě užívat bez toho, abyste se jej báli.

1. Můj puls vyskočí v horkých dnech k nebetyčným výšinám, co to způsobilo?

Ve velmi horkých dnech se naše tělo nachází ve stavu stresu, protože při vysokých teplotách musí vydávat mnohem víc energie na přirozené chlazení prostřednictvím tvorby potu. Tato energie pak samozřejmě chybí při výkonu. Důsledkem toho je, že pro dosažení stejné rychlosti, jako v přijatelné teplotě (cca do 20 stupňů), musíme vyvinout mnohem větší úsilí. Když se pohybují teploty okolo 30 stupňů, je třeba, abyste v takovýchto podmínkách počítali s tím, že například při běhu na vzdálenost okolo 20 kilometrů musíte k plánovanému výkonu připočíst okolo 10 minut. To se týká jak závodů, tak i tréninku. Při velkých hicech je více než kdy jindy dobré používat při tréninku sporttester, abyste měli své úsilí (srdce) pod kontrolou a nevystavovali se zbytečnému riziku z kolapsu způsobeného přetížením (z přehřátí).

2. Je běhání při vysokých teplotách nebezpečné?

V zásadě ne, ale je důležité se důsledně snažit držet tepovou frekvenci v obvyklých číslech, a to i za cenu toho, že poběžíte mnohem pomaleji. Právě proto používáme při tréninku sporttester, aby trénink probíhal na těch intenzitách, na nichž je předepsán, jinak nemá smysl trénovat. Jako vždy, tak i v případě velkých veder platí, že víc není víc, ale právě naopak, že víc znamená méně. Tedy aby to bylo úplně jasné, pokud se budete snažit běžet v těchto podmínkách tak, abyste splnili nějaké časy bez ohledu na to, jak to vnímá vaše tělo, tak jej dostanete do únavy, z níž se nemusíte dlouho vzpamatovat! V těchto dnech se snažte vyvarovat běhání na přímém slunci. Snažte se svůj trénink odběhat ráno, kdy je vzduch ještě čistý a chladnější a běhejte raději po zpevněných cestách nebo v lese, neboť asfalt velmi rychle nasává teplo ze slunce a naopak dlouho jej drží. V těchto dnech – více než v jiných – je též důležitý pitný režim. 

3. Jak se vysoké hodnoty ozónu mohou projevit, když v nich budu trénovat, na mém zdraví?

V průběhu dne nestoupá jen teplota, ale s každou slunečnou hodinou také stav ozónu v ovzduší. Hraničních hodnot, nevhodných pro běhání nebo vůbec pro vyšší fyzickou aktivitu venku, bývá dosahováno až v odpoledních hodinách. I z tohoto důvodu se doporučuje běhat v létě brzo ráno. Co se vám může při běhání nebo vyšší fyzické aktivitě prováděné v době vysokého stavu ozónu v ovzduší přihodit? Když se dostane ozón s vdechovaným vzduchem do plic, může podráždit sliznice. Může vyvolávat slzení očí, kašel, malátnost, snížení sportovní výkonnosti. V těchto podmínkách je třeba více než kdy jindy dát na signály svého těla! Jakmile zaznamenáte výše popsané či dále: bolest hlavy, problémy se žaludkem (nevolnost), začnete se klepat, začnete ztrácet rovnováhu, je třeba se zastavit, vyhledat stín, sednout si či pokud je to možné lehnout tak, abyste měli nohy nahoře. 

Hodnoty ozónu – kdy v nich ještě běhat venku a kdy raději uvnitř?
  • Do 180 mg na metr krychlový můžete vyběhnout bez obav
  • 180 – 360 mg – běhejte brzo ráno nebo pozdě večer. Při těchto hodnotách se nedoporučuje dlouhá fyzická námaha nebo provádění vytrvalostních sportů
  • Přes 360 mg – už byste neměli běhat a měli byste zapomenout na jakékoliv sportování venku

4. Jak se mám oblékat při běhání, když venku vládnou vysoké teploty vzduchu?

Co se oblékání týče, tak v tomto případě rozhodně neplatí, že méně je více. Běžci s obnaženou horní polovinou těla určitě přitáhnou hodně pohledů, ale rozumné to rozhodně není. Kdo chce šetřit životně důležitými tekutinami, tak by si měl raději něco obléknout. Moderní funkční oblečení má i chladící efekt a pomáhá tělu transportovat pot od těla. Pokud vám syntetické funkční oblečení nevyhovuje, existují i přírodní funkční materiály, např. bambusové vlákno, které vám umožní být v suchu a zároveň chladit povrch těla. V horkých slunečních dnech je dobré si chránit i hlavu a zejména zátylek, tady udělají velmi dobrou práci kšiltovka s překrytím na krk. Kšiltovka by měla být pokud možno světlé barvy a prodyšná. Od věci není, když si ji před startem a při každé další příležitosti namočíte. Části těla, které jsou bez pokrytí, byste si měli tak 20 – 30 minut před startem či vyběhnutím namazat. Dnes existují i speciální přípravky pro sportovce, které odolávají potu.

5. Normálně běhám s kompresními podkolenkami či návleky, nebude mi v tom moc horko?

Kompresní podkolenky (návleky) pomáhají celkovému prokrvení. Také se však již vyrábějí takové, které umožňují takzvaný klimamanagement – podporují chlazení těla. Mají sice trošku slabší kompresní účinek, zato pro horké dny jsou vhodnou alternativou. Stejně jako u čepice je možné si je při běhu namočit, čímž chladící efekt zvýšíte.

6. O dovolené mě láká pláž, běhání na boso, všude se píše, jak je to zdravé, mám rovnou nechat boty doma?

V žádném případě. Běhání naboso je sice super, protože posiluje zadní svaly nohy a drobné svaly, navíc zlepšuje i koordinaci pohybu, ale naše nohy nejsou zvyklé na delší běh v písku. Z toho důvodu hrozí, že si způsobíte puchýře či drobná vnější poranění. Máte-li v kufru trošku místa, zabalte si do něj minimalistické boty či pětiprstky, ty jsou ideální na pláž, protože vám ochrání nohu, ale začněte s krátkou vzdáleností, kterou budete postupně – den za dnem, navyšovat, což bude mít pro vás stejný účinek, jako byste běhali bosí. V zásadě platí: klidně absolvujte svůj běžecký trénink. 

7. Táhne mě to do hor, běháním v horách zapracuji na své fyzické kondici a běžecké formě, je to tak?

Ták, určitě. Trénink v horách vám může velmi pomoci zvýšit silovou vytrvalost. Avšak pozor, bydlíte-li v nízkých polohách, může se vám stát, že po prvním tréninku budete potřebovat tři dny pauzy, protože budete mít svalovou horečku. Mějte stále na paměti, že to, co vyběhnete nahoru, budete muset také seběhnout dolů a vaše svaly na to nejsou dostatečně připraveny. Takže si ten horský svět klidně užijte, vyběhněte si nahoru, kam vám budou síly stačit, ale dolů sbíhejte velmi opatrně nebo si to sejděte pěšky. Pokud se neudržíte, seběhnete dolů jak kamzík a uženete si svalovou horečku, tak existuje lék na to, jak se s ní rychleji vypořádat. Tím lékem je studený mokrý zábal. Jeho provedení je prosté. Namočte do studené vody prostěradlo či osušku, zabalte se do toho před spaním tak na 5 minut. Ráno bude svalová horečka fuč. Nohy však zůstanou obouchané, takže stejně raději volte ten volnější seběh či chůzi.

8. Jak se mám zachovat, když mě při běhání venku překvapí bouřka?

To je jednoduché. Snažte se co nejdříve dostat do bezpečí. Tím může být vaše auto či hustý les, naopak byste se měli držet dále od okraje lesa či blízkosti osamělých stromů, sloupů či vyvýšenin terénu. Ty přitahují blesky. Nacházíte-li se někde na poli či na louce, skrčte se na bobek a mějte nohy co nejblíže u sebe. 

9. Jak se mám stravovat v horkých dnech, když nemám na jídlo ani pomyšlení?

Návodem vám může být to, jak se stravují středomořské národy. To znamená, jezte více malých porcí, rozdělených do celého dne. Jezte lehká jídla, méně tuku a bílkovin, protože cukry zatěžují krevní oběh méně než právě tuky a bílkoviny. Lze doporučit saláty, ovoce, zeleninu, sýry, ryby nebo libové maso, ale pouze při správném skladování, neboť při vysokých teplotách se v potravinách množí bakterie, které mohou snadno způsobit zažívací potíže. Proti bakteriím vám pomůže i správná kuchyňská hygiena: udržujte své ruce a pracovní plochy, kde si připravujete jídlo, čisté. Oddělujte syrové a vařené jídlo. 

Když rozmrazujete hluboce zmrazené jídlo v lednici, tak vodu, která z něj vytéká, zachycujte do zvláštní nádoby, aby nedošlo ke kontaminaci jiných potravin uložených v lednici. 

Když si jídlo ohříváte, tak byste jej měli na několik minut držet minimálně na teplotě 70 stupňů, lépe přes tuto teplotu. Sýry, salámy, máslo nikdy nenechávejte na přímém slunci.

Pokud dáváte ovoce do ledničky, tak jej tam nedávejte v plastikových obalech. Ovoce v nich zahnívá. 

10. O dovolené nemám díky častému cestování čas trénovat, může mě to připravit o sportovní formu?

Formu, kterou jste získali dlouhodobým usilovným tréninkem, nemůžete ztratit za tři týdny. Ale je jasné, že když se tělo přizpůsobuje tréninkovému zatížení, tak také obráceně, pokud toto zatížení ochabne, forma také mírně utrpí. Nebo jinak, jako se tělo přizpůsobuje zvyšující se zátěži, tak se též snadno a rádo přizpůsobuje tomu, že nic neděláme. Je to i otázka psychiky. Pokud si budete připouštět, že vaše forma tím, že jste snížili o dovolené tréninkovou zátěž, bude klesat, tak klesne. Zkuste si to postavit tak, že období dovolené je období, kdy tělu poskytujete regeneraci a odpočinek poté, co jste jej dlouhodobě vystavovali zvýšené zátěži. Pokud k tomu takto přistoupíte, vaše forma neutrpí, ba naopak, bude to na ni mít blahodárný vliv. Navíc i o dovolené si můžete najít buď ráno, nebo navečer čas na krátké vyběhnutí či cvičení, abyste tělo nenechali úplně ladem.

RADY A TIPY BĚŽECKÉ ŠKOLY PRO BĚHÁNÍ V LÉTĚ

Pravidla běhání v písku a u moře

Teplé počasí patří k létu, může však způsobit vážné zdravotní problémy. Jak se zachovat v situacích které vás či jiné potkají

Letní alternativní trénink pro běžce, když se nechce, nebo nejde běhat

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost