Před tím, než se vrhnete do běžeckého tréninku po pauze delší jak půl roku, je potřeba, abyste si udělali analýzu toho, co všechno se za těch půl roku na vás změnilo: váha, fyzická kondice, celková hybnost, stav svalů. Vůbec nejlepší začátek před zahájením běžeckého tréninku po takto dlouhé pauze je zaběhnout na zátěžový test, kde vám změří EKG pod zátěží, hodnoty tlaku při různé zátěží a aerobní práh. S výsledky hlavně posledního jmenovaného testu se vám pak do tréninku bude daleko snadněji naskakovat.
Jak začít trénovat po delším výpadku v tréninku
Návrat po delší pauze do běžeckého tréninku
Měli jste tréninkový výpadek 4 – 6 týdnů? Jak se vrátit zpět do tréninkového procesu?
Jak se vrátit do tréninku po výpadku trvajícím dva až pět měsíců
Mnoho lidí, když se nemůže hýbat víc jak 6 měsíců, přibere. Proto by měli začít svůj běžecký trénink chůzí, Nordic Walkingem, joggingem, respektive indiánským během, v krajním případě běháním s holemi. V krajním případě proto, že je to energeticky mnohem náročnější než běh, ale zase to odlehčuje vašim kloubům.
Ideální na začátek je zařadit i jiné vytrvalostní sporty, při nichž posílíte kardiovaskulární systém a srdce, snížíte váhu, posílíte svaly a klouby. Jako nanejvýš vhodné je plavání, cyklistika, spinning, veslařský trenažér či aqua running.
Také byste neměli zapomenout na posilování, zejména pak funkční posilování svalů dolních končetin (běžecká abeceda) a horní poloviny těla respektive core.
Po takto dlouhé pauze byste se měli v začátku zaměřit na rozvoj obecné vytrvalosti a to i ti běžci, kteří byli před pauzou na velmi dobré výkonnostní úrovni. Bohužel obecná vytrvalost = fyzická kondice = hodnoty tepové frekvence na úrovni aerobního prahu odcházejí nejrychleji!
Berte to prostě tak, že máte-li v tréninku pauzu delší jak půl roku, jste v podstatě na 0. Je to blbý, ale je to tak. Takže vás čeká vybudovat si základy kondice = základy pyramidy, na nichž pak budete moci opět stavět. Na druhou stranu mám pro vás dobrou zprávu, pokud už jste na nějaké úrovni byli, nebudete se na ni muset štrachat zase tak dlouho, jako před tím, dolezete na ni o pár měsíců dříve, pokud však nepodlehnete přesvědčení, že tohle jsou všechno kecy, co na vás neplatí a nezkusíte o tom přesvědčit vaše tělo. V tom případě vám to bude trvat ještě déle než poprvé, protože se zase zraníte a budete muset opět čekat a tak dále, a tak dále, dokud nepochopíte, že trpělivost růže přináší!
Pokud jste měli v tréninku pauzu dlouhou 6 měsíců a déle, tak byste si měli dát na budování obecné vytrvalosti 3 měsíce. Po těchto 3 měsících můžete zase pomalu zařazovat cílený trénink, směřující k vytýčeným výkonnostním cílům. Chápu, že tři měsíce se vám mohou zdát velmi dlouhé, ale příroda je příroda a rozhodně ji nezmermomocníte ani tehdy, když se ji budete snažit pomáhat nějakými výživovými prostředky, ať povolenými či zakázanými.
Na závěr našeho seriálu věnovanému době návratu do tréninku po kratší či delší pauze bych chtěl říct, že je jen na vás, nakolik dopřejete sluchu radám v jednotlivých dílech uvedených. Vězte, že ty rady mají velmi racionální základy a jsou podložené zkušenostmi mnoha generací běžců a odborníků na fyzickou přípravu sportovců v různých sportech.
Tak asi tak a teď už vám jen můžu popřát Šťastný běh.
0 komentáøù