Nejen během si v zimě udržíte a vybudujete běžeckou formu

Nejen během si v zimě udržíte a vybudujete běžeckou formu

Nemusíte pořád jenom běhat, abyste měli v sezóně top běžeckou formu. Naopak pestrost, vybočení ze zaběhlých kolejí, vám jí pomohou udržet a vybudovat lépe, než když budete jen běhat.

Podle mých zkušeností – osobních i přenesených, kdy jsem to mnohokrát řešil a úspěšně se svými klienty, to žádné dilema není. V podstatě jde jen o to, srovnat si vše v hlavě, nastavit si priority a pak skloubit jedno s druhým, stejně jako to řešíte v běžném životě.

Zimní radovánky jsou skvělým zpestřením běžeckého tréninku

Zimní sporty (běžky, sjezdové lyžování, skialpinink, sněžnice), jsou skvělou přípravou na běžecké závody. Jistě mi dáte za pravdu, že když strávíte celý den, ale i jen půlden na běžkách, sjezdovce, při dalších pohybových aktivitách na sněhu, ve středních nadmořských výškách, ale hlavně na čerstvém vzduchu máte toho dost. Ale hlavně jste naprosto skvělým způsobem a nenásilně zapracovali na vytrvalosti a na síle a při tom jste si skvěle odpočali psychicky.

Vytrvalost

Položíte-li si otázku: „Jak mi může k běžecké vytrvalosti pomoci, že strávím celý víkend nebo dokonce celý týden na horách a přitom budu běhat jen minimálně nebo dokonce vůbec?“, tak vězte, že VELMI!

U vytrvalosti jde vždy jen o vytrvalost, tedy naučit tělo dlouho pracovat, a je zcela lhostejné, co během toho děláte. Vytrvalost je o tom, překonat své vnitřní strašáky, které vám našeptávají při prvních příznacích nepohody:

  • Přestaň!
  • Dej si pauzu!
  • Na to nemáš!
  • Co když se zraníš?
  • Jak zabezpečíš svoji rodinu, když nebudeš moci dělat svou práci?

Vytrvalost je ve svých argumentech velmi vynalézavá, velmi pragmatická. Vždy používá takové argumenty, na něž slyšíte.

Z vlastní zkušenosti vím, že po nějaké chvilce, pokud její argumenty neoslyšíte, samozřejmě pokud jste si nepřivodili nějaké zranění, nebo už jste se silami skutečně na dně, vám tyto argumenty přestanou v hlavě znít a vy se vydáte bez obav vstříc svému životnímu dobrodružství.

U vytrvalosti zkrátka stačí, nebo by se spíše hodilo říci, musíte – VYTRVAT!

A tady je opravdu naprosto nepodstatné, jakou činnost zrovna provádíte, zda běžíte, běžíte na běžkách, celý den jezdíte nahoru a dolů na sjezdovkách či snowboardu, či se procházíte po sněžných pláních na sněžnicích či skialpech.

Vytrvalostní síla

Provozování zimních sportů pomáhá běžci naprosto přirozeně rozvíjet sílu a vytrvalostní sílu v celém těle. Při sjezdování posilujete svalstvo nohou i trupu, core. Při jízdě na běžkách i sílu rukou. Při chůzi na sněžnicích celého člověka. Při zimních sportech navíc nehledíte na čas, jako třeba ve fitku, neboť většinou počítáte s tím, že na to máte celý den – celé dny.

Orientace

Tříbíte si orientační smysl pro chvíle, až se budete muset prodírat davem běžců při velkých městských závodech, nebo naopak při závodech v lesích či horách.

Zapomeňte na výčitky a zimní radovánky si užívejte, co to jde

Když vyrazíte na víkend či na týden v zimě na hory a máte výčitky, že vůbec nevyběhnete a ztratíte tím pádem cit pro běh, pak není problém si k zimnímu vybavení přibalit i vybavení na běh a nejlépe ráno si vyběhnout na pár kilometrů nebo 20 minut, jen pro ten pocit z běhu. Rozhodně se při tom nesnažte o žádný výkon, toho si užijete až až při zimních sportech a v týdnu doma.

Trénovat (nejen) v zimě můžete i jinak než při sportu. Níže máte tabulku, kolik energie vynaložíte při různých činnostech. I tyto činnosti, pokud je někdy vykonáváte, si pak můžete do svého tréninku zakomponovat, respektive započítat.

Aktivita
badminton
tenis – dvouhra
stolní tenis
bruslení na ledě
jízda na kole – 16 km/h
volejbal
jízda na koni – cval
tanec klasický
chůze 5 km/h
lyžování – běh
horská turistika
skákání přes švihadlo
úklid domu
vytírání podlahy
sekání dřeva
squash
tenis – čtyřhra
veslařský trenažér
chůze se sněžnicemi
posilování
kopaná
hřebelcování koně
tanec moderní
jogging – 10km/h
lyžování – sjezd
plavání pomalé – kraul
zahradní práce – lehká
drhnutí podlahy
úklid sněhu – lopatou
řezání ruční pilou
Kcal
5,02
5,74
3,82
5,02
5,26
4,3
5,5
3,1
4,8
7,41
7,17
7,41
3,1
3,35
4,54
8,6
3,58
6,21
8,84
3,82
7,41
6,93
5,02
8,37
5,02
6,93
4,54
5,74
5,74
6,45
badminton
Kcal
5,02
tenis – dvouhra
Kcal
5,74
stolní tenis
Kcal
3,82
bruslení na ledě
Kcal
5,02
jízda na kole – 16 km/h
Kcal
5,26
volejbal
Kcal
4,3
jízda na koni – cval
Kcal
5,5
tanec klasický
Kcal
3,1
chůze 5 km/h
Kcal
4,8
lyžování – běh
Kcal
7,41
horská turistika
Kcal
7,17
skákání přes švihadlo
Kcal
7,41
úklid domu
Kcal
3,1
vytírání podlahy
Kcal
3,35
sekání dřeva
Kcal
4,54
squash
Kcal
8,6
tenis – čtyřhra
Kcal
3,58
veslařský trenažér
Kcal
6,21
chůze se sněžnicemi
Kcal
8,84
posilování
Kcal
3,82
kopaná
Kcal
7,41
hřebelcování koně
Kcal
6,93
tanec moderní
Kcal
5,02
jogging – 10km/h
Kcal
8,37
lyžování – sjezd
Kcal
5,02
plavání pomalé – kraul
Kcal
6,93
zahradní práce – lehká
Kcal
4,54
drhnutí podlahy
Kcal
5,74
úklid sněhu – lopatou
Kcal
5,74
řezání ruční pilou
Kcal
6,45

Poznámka: Uvedená čísla u jednotlivých aktivit představují počet spálených kJ za hodinu na 1 kg hmotnosti hýbatele – toho, co se zrovna hýbe.

Tak vidíte, člověk – pokud se hýbe a dělá manuální práci, může trénovat pořád. Krásné na tom je, že to ani za trénink nepovažuje, ale považuje to za přirozenost. Pak je na tom krásné i to, že kolikrát za to nemusí vůbec platit, a to se vyplatí.

Zapomeňte ve svém uvažování, jak kvalitně natrénovat na běžeckou sezónu, na to, že váš trénink musí být v kuse. Tedy že musíte například běžet alespoň hodinu či dvě, aby to mělo vůbec smysl.

Možná vás to překvapí, ale mnohem víc dostanete, když si svůj trénink rozdělíte během dne, na více kratších dílů. Vaše tělo pak bude vlastně v záběru skoro neustále, neboť ono neskončí s pohybem ve chvíli, kdy se vy zastavíte, kdy vy odložíte raketu, brusle či lyže.

Pozitivní procesy jako okysličování, proudění krve, spalování respektive přeměna tuků na svalový glykogen v něm probíhají ještě dlouho po tom.

Čím jste tedy během dne, co se různých úkonů, znamenajících pohyb, aktivnější, tím více jste pak připraveni i na běh, na život.

Během týdne vám pak stačí, když v týdnech, kdy jezdíte na hory, vyběhnete 2 – 3x k cílenému běžeckému tréninku, aby tělo nezapomnělo, jak běh chutná. Až sleze sníh nebo po dovolené párkrát potrénujete i vytrvalostní běh, bude to tam.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost