Poznej místo kde žiješ v pohybu

Poznej místo kde žiješ v pohybu

Pohyb je to, co hýbe světem a zejména on dokáže, že je člověk zdravý, silný, vitální a cítí se po všech stránkách dobře.

V nedávné minulosti, co je nějakých dvě stě let v historii lidstva, měl člověk pohybu až nad hlavu a tak není divu, že přišla průmyslová revoluce, jejíž výdobytky člověku pomohli se převážnému běžnému pohybu, většina lidí by to spíše charakterizovala – námaze, zbavit.

Jenže pak se to nějak zvrtlo, člověk, místo aby rozvíjel své schopnosti, začal soustředit svou pozornost na vše, co jej od sebe samého oddalovalo.

Nechci mluvit o schopnosti intuice a schopností spíše psychických, ale o schopnosti se hýbat, která byla člověku dána darem, jako všem ostatním tvorům na Zemi, ve vzduchu či ve vodě.

Možná že problém je v tom, že schopnost pohybu byla dána v jisté míře všem tvorům, kdyby byla dána jen člověku, tak by znamenala jeho výsadu, jeho jedinečnost, možnost povýšit se nad ostatní tvory, ale takhle?

K čemu je nám dobré se hýbat, copak jsem nějaká zvířata, ptáci či hmyz, kteří se musí lopotit a to usilovně od slunka do slunka, aby mohli přežít?

Nám byl dán mozek, abychom se mohli toho znevažujícího pohybu zbavit, vymyslet a posléze zkonstruovat pomocníky, kteří udělají vše za nás a my si budeme všeho toho blahobytu moci užívat někde v přepychovém prostředí a buď sedět někde pěkně na pozadí, nebo když budeme mít chuť, tak dobrá, půjdeme si protáhnout na hodinku, dvě či tři někam kostru.

To pak ale zase musí stát zato, musíme při tom někoho porazit, buď soupeře, nebo své předcházející výkony, každopádně ale musíme VYHRÁT!

Pohyb nám byl dán pro život, ne pro zábavu svou či jiných

Další problém s pohybem je v tom, že si neuvědomujeme, že nám byl DÁN pro ŽIVOT, a NE pro ZÁBAVU.

Neuvědomujeme si proto jeho ŽIVOTNÍ důležitost a vliv jeho absence na náš ŽIVOT, na naše ZDRAVÍ fyzické i psychické.

Tím, že se pohybu vzdáváme, pácháme na sobě dobrovolnou a pomalou SEBEVRAŽDU! 

Jak se vám to líbí? Asi moc ne, co? Radši tyhle kydy, stejně to nic jiného není, než přebujelá fantazie úchylného vyznavače pohybu, číst nebudu, říkáte si teď možná. Fajn, taky řešení, dokonce jedno z nejčastějších, které člověk, když se mu něco nelíbí, činí. Prostě to odsoudí, zatratí, roztrhá, vypne, přepne, hlavně rychle od toho pryč, když to neuvidím, tak to zmizí.

Bohužel to zmizí jen z našeho zorného pole, ale problém tu zůstane nevyřešen a neřešení problémů přináší trable.

To už ale víte, když neplatíte včas splátky, ozvou se exekutoři. Exekutorem zdraví je nemoc, a pokud tohoto exekutora ignorujeme, tak nepřijdeme o majetek, ale přijdeme o mnohem víc – přijdeme o zdraví a někdy i o život.

Přitom stačilo jen přijmout fakt, že POHYB NÁM BYL DÁN, abychom ŽILI.

Když mluvím o pohybu, nemluvím o sportu

Když mluvím o pohybu, nemluvím o sportu. To je kategorie sama pro sebe a se zdravím nemá v mnoha případech nic společného. Bohužel však na rozdíl od chodících a jinak se pohybujících lidí je sport „výkladnicí” společnosti, a tak státy podporují sport, ale na podporu pohybu zapomínají.

Raději vymýšlejí programy na podporu zdraví, na prevenci zdraví, zaplatí vám v jejich rámci všemožná vyšetření, ale aby vás motivovali k tomu, abyste se pravidelně, nejlépe denně, v přirozené míře hýbali, to už je mimo jejich rozlišovací schopnost, protože to bude stát jen peníze a výsledek je v nedohlednu.

Kdežto za čísla o tom, kolik lidí se nechalo vyšetřit na to či ono, dostanu od nějaké komise alespoň body a ty my přinesou do pokladny zase další prostředky na další vyšetření. Promiňte, ale tohle je prevence na pytel!

Když mluvím o pohybu, myslím tím, že budete chodit, pomalu běhat, lézt po čtyřech, dělat shyby, kliky, dřepy, prostě něco na způsob sokolského: Ve zdravém těle zdravý duch.

Prostě budete v pohybu, jako byl kdysi neandrtálec, který kočoval za migrujícími stády, tu vylezl na strom, aby si utrhl něco z jeho plodů, plazil se po zemi jako had, když hledal kořínky či bylinky. Budete v pohybu, jako jsou kluci z Afriky, než je odvezou na turné po světě, aby ukázali, jak může být člověk rychlý a pružný, když ctí to, že mu byl dán do vínku POHYB. 

Pohyb nic nestojí!

Nejlepší na tom je, že pohyb nic nestojí, fakt ne!

Abyste se mohli hýbat nemusíte kupovat drahé sportovní vybavení, nemusíte za ním jezdit kilometry daleko, naprosto stačí vyrazit z domova do nejbližšího okolí a poznat místo ke žijete, a máte-li potřebu se s přáteli a známými podělit o to, co jste viděli, co jste zažili, dejte jim to vědět.

Pokud vás pohyb začne bavit a naplňovat, tři tipy bych pro vás měl a sice:

Modrá knížka o běhání a o životě

Evangelium pohybu

Běhání pro všechny

 

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost