Salming Recoil Prime, boty co kopou

Salming Recoil Prime, boty co kopou

Když chcete, aby kůň dobře běhal, musíte jít ke kováři, aby mu na kopyta přikoval podkovy. No a můj první dojem i první dojem Radka Lišky byl “kopyta”. Člověk by však neměl dát na první dojem, a o Salming Recoil Prime to platí zcela určitě. Takže čtěte dál.

Salming Recoil Prime objemová bota pro nabíhání kilometrů v tempu

Když jsem se vzpamatoval ze svého prvního úžasu, neřkuli zklamání, že Salming podlehl komerci, odklonil se od svého záměru vyrábět boty, co naučí lidi běhat a vyrobí přesný opak, odhodlal se je obout.

Šlo to velmi, velmi těžko, povedlo se až s pomocí obouváku. Další mínus.

“No ale co už, jsi obutej, tak běž!”

K vrátkům jsem došel chůzí houpavou, a to doslova. Tlumení je po celé délce podrážky perfektní, při chůzi se v nich člověk cítí jak na chůdách. “Ach jo, než doběhnu, tak budu vyklepanej jak cígo, co někdo zapomněl týden v kapse”, pomyslím si.

Vyběhnu. “Ale jo, docela fajn.” S prvními běžeckými kroky se můj pohled začíná otáčet o 360 stupňů. Pravda, nejsou to moje milované enRouty, v nichž si moje nohy lebedily poslední dva roky, ale něco, a to hodně, do sebe mají.

Uběhnu prvních šest kilometrů a uděluji jim milost.

Ale, aby to neměly tak jednoduché, vymyslím si na ně speciální test, a sice absolvovat v nich v jednom dní dvě běžecké akce: Poutní maraton a Sokolovský 1/4 & 1/2 maraton. “Jestli z toho vyjdu se zdravýma nohama, tak dostanou jedničku s hvězdičkou”.

Ale protože nejsem žádný kamikadze, odběhal jsem v nich ještě při třech individuálních trénincích s klienty cca 25 km. 

Poutní maraton

Trasa Poutního maratonu vede po silnici, zpevněných cestách i v terénu, tedy ideální na to poznat, jak se chovají na různých površích.

Vybíháme, běží se mi lehce, křepce. Mám pocit, že mě ty boty před sebou tlačí. Po třech kilometrech říkám Kubovi (Jakub Jaksch) “Asi bychom měli zvolnit”. Běžíme 5:40 na kilometr. Na pátém Kuba hlásí: “5:05”. A sakra, zvolnění vypadá jinak. Naštěstí k Loretě se to lehce zvedá, tak zpomalujeme.

Slunce začíná pomalu připalovat, přesto do Waldsassenu nám to ještě hezky upaluje. Kontrolují podrážky, jestli tam není nějaký motůrek, ale fakt nic. Jsem z toho docela jelen, ale ty boty běží samy.

Za Kappelem se dostáváme víc do lesa, teploměr už se vyšplhal ke 30 a přesto, že já obecně teplo, natož vedro, nesnáším, tak to prostě běží.

Silnice, nesilnice, lesem, nelesem, polem, nepolem, furt to spolu se Salming Recoil Prime valíme dopředu až do samého cíle.

Sokolovský 1/4 &1/2 maraton

Doma jsem si dal polévku, půl hodinky schrupnul, hodil na sebe suché svršky, na záda připevnil vodičskou plachtu a vyrazil na druhou část testu.

V Sokolově mám za úkol doprovázet posledního účastníka, o tom víc zde.

Pokud jde o Salming Recoil Prime, tak i na rozpálené silnici a při velmi pomalém tempu se chovaly skvěle. Pravda, je to hodně o tom, jak se umíte k běhu postavit (a to doslova), ale i to dokládá, že Salming od své filozofie vyrábět boty, co vás naučí běhat stylově správně, neustoupil.

Přednosti Salming Recoil Prime

Skvělá pružnost

Stabilita, ale taková měkká, která nechá pracovat kotníky

Skvěle odvalují a tlačí vás dopředu, čímž šetří vaši energii

Zápory Salming Recoil Prime

Pro ty, co řeší každé deko  – váha, ale díky polstrování sedí bota na noze jak ulitá, což sice dělá trošku problém při nazouvání, ale  doma se obouvák vždycky najde.

Takže za mě celkově super. Doporučím je na dlouhé tempové běhy, na závody do 100 kilometrů. Na regenerační běhy a třeba šestidenní obuju raději enRouty.

Jak vidí Salming Recoil Prime, Dana, Radek Švajcr, Radek Liška, Petr Veverka a Milan Šumný?

Asi takhle:

Radek Švajcr

Vzal jsem je nejprve na silnici a dal 4 kilometry v tempu 4:30, klusík a ještě 2 tempové kilometry. Načež jsem odbočil do lesa na šestikilometrový trail (klacky, kořeny, blátíčko, nestabilní povrch). První dojem a pocit: “stabilita!”

Podle mě mají trošku vyšší boční mantinely a noha se v nich ani nehne. 

Když člověk na silnici trefí došlap, člověka to “hezky” kopne zpátky, takže to chce šlapat hezky pod sebe, pak kopou dopředu – a to chceme.

V lese se neviklají kotníky a došlap je i na nerovném terénu stabilní.

Za mě skvělá bota na long runy, regenerační běhy a díky vzorku na podrážce se neztratí ani v terénu. Není to ale bota na urvání osobáčku na 5 na dráze.

Radek Liška

Když jsem je vyndal z krabice, tak si říkám: “Co to je za botu?”. Přišlo mi to trochu jako sálová tuhá a těžká bota. Takové trošku kopyto.

První obutí na nohy – ty jo, jsem nějaký vysoký a je to strašně měkký. Tak uvidíme při běhu. První kilometry jsme si na sebe zvykali, ale pak už super. Skvělá stabilita, podrážka super i v terénu a na mokru. Ani nejde na noze poznat, že je těžší, a úplně super na objemové běhy a viděl bych to i pro těžší běžce. A dokonce se v tom dá běhat rychle.

Petr Veverka

Salming Recoil Prime, máme spolu zatím 62 kilometrů. Láska na první obutí to úplně není, ale má počáteční rozpačitost se začíná proměňovat a čím dál tím více si jsem jist, že společnou řeč najdeme. 

Budu je používat na mé pomalé výklusy, kdy bota velice pěkně drží nohu a moc pěkně ji vede. Každý dopad je dost tlumený, a tak jsou pro odpočinek jako dělané. Zkoušel jsem je i na tempový běh, nicméně tam mi to tlumení vadí a zdá se mi, že pohlcuje dost energie, kterou do odrazu dávám. Ano, vím, že můj běžecký styl není vůbec ideální a závaží, které si nosím v oblasti břicha se na mém běhání taky dost podepisuje. Při lepším stylu a váze tak o 10 kg nižší bych v nich asi mohl běhat i tempové běhy, ale na ty si já nechám osvědčené enRoute 3.

Když to shrnu, tak si myslím, že Salming Recoil Prime jsou skvělé boty a už skoro počítám s tím, že letošních 100 mil kolem Západního Berlína poběžím v nich.

Dana 
Salming Recoil Prime, boty co kopou

Naprosto souhlasím s kluky ohledně prvního pocitu – tedy takové to „No co to je?“. Když jsem je viděla u Miloše, byla jsem z nich dost rozpačitá, a rozpačitost mě neopustila ani poté, co jsem obula na nohy ty své. Nechtěla jsem je ani zkoušet, připadaly mi hrozně vysoké a neohebné. Na noze jsem je nakonec jako neohebné necítila, ale přišla jsem si trošku jak na chůdách – vysoká a bohužel díky tomu i nestabilní. Boty samy o sobě samozřejmě nestabilní nejsou, ale já už poměrně dlouho chodím v barefoot botách, ve kterých cítím každý kamínek a jsem doslova pár milimetrů od země, takže pro mne velký nezvyk. Při samotném pomalém běhu mi přišly sice pořád vysoké, ale rozhodně nevadily. Horší to bylo při rychlých výbězích kopečka, které dělám v rámci intervalového tréninku. Měla jsem pocit, že šlapu na marshmallow, a jako bych se nebyla schopna dostat do odrazu, energie se ztratila v měkkém tlumení. Takže suma sumárum – tahle bota není pro mne, pořád mi super vyhovují enRouty a nevyměnila bych je. A pro koho tedy jsou? Podle mého názoru budou prima pro lidi, kteří upřednostňují měkké tlumení, kdy jakoby „plujete na obláčku“, je to pohodlná bota na delší výběhy. Ale ani můj běžecký styl není zrovna zn. Ideál, takže mé hodnocení berte prosím s rezervou!

Milan Šumný

Vzal jsem je na je ranních 12 km. Pocit v botách je super. Bota krásně drží nohu, ten pocit fixace kotníku je naprosto boží. Bota se stává součástí nohy. A k tomu dostává noha obrovský prostor v oblasti prstů. To mě vždy trošku trápilo, ale tady je neuvěřitelný prostor, který jen podtrhuje pocit komfortu. Co bych ještě vyzdvihl u tohoto modelu je tlumení. Upřímně jsem na takové tlumení u Salmingů nebyl zvyklý a myslím, že toto je cesta. 

Ke konci tréninku jsem si dal 5x 100 metrových sprintů a přišlo další překvapení. Ta bota umí být i rychlá! Jak mě vystřelovala do rychlosti, no paráda. Ukázka, že i bez karbonu se dá udělat super bota, s kterou můžeš jít i do pořádného tempa.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost