Vstříc dobrým skutkům

Vstříc dobrým skutkům

Nejdříve Poutní maraton, který se pro mnohé změnil v potní, a pak Sokolovský 1/4 a 1/2 maraton. To byla náplň mého dne 18. června 2022, dne, kdy nebeský otec nedbal energetické krize a řádně zatopil.

Na ten den jsem se moc těšil a zároveň ve mně vyvolával silné mrazení. Těšil jsem se, neboť konečně jsme po dvou letech mohli vyběhnout na trasu Poutního maratonu. Na trasu, která zavede poutníky na řadu krásných a malebných míst. Na trasu, která je tak akorát těžká, cca 550 metrů převýšení. 

Těšil jsem se i na rozcvičku v kostele, no řekněte, kolikrát v životě jste se rozcvičovali na svůj závod v kostele? Pro mě je to vždy posvátná záležitost, když dostanu do ruky mikrofon a z kůru mohu účastníky rozhýbat

Vstříc dobrým skutkům

Po rozcvičce si dáme kolečko kolem kostelních lavic a pak hezky středem vyběhneme na okruh kolem kostela Sv. Mikuláše a Anny.

Okolo půl desáté ostrý start, proběhnutí myší dírou a vstříc zážitkům.

Záměr byl běžet pomalu s rozvahou, ale protože v 17:00 jsem musel být s vodičskou plachtou na startu v Sokolově, tak úplně ultra pomalu to zase být nemohlo.

Začátek na Mária Loreto byl svižnější, využili jsme toho, že vzduch nebyl ještě tak horký, do  Waldsassenu jsme s Kubou Jakšem doběhli chvilku před polednem.

Vstříc dobrým skutkům

Pak už se Kuba začal přehřívat, ale i tak jsme byli na Kappelu a později u studánek v kontaktu. Odtud už mě postrkovaly mé nové Salming Prime (o nich samostatně až v týdnu) dopředu samotného.

Větší stoupání jsem vycházel, jinak pořad běžel, nakonec to bylo za krásných 4:50. 

Jak nesnáším vedro, tak včera na mě nemělo, buď stárnu a moje staré kosti ho potřebují, nebo jsem zvolil správné tempo a společně s taktikou zpomalování jako reakce na zvyšující se venkovní teplotu to zafungovalo.

Taktika zpomalování v reakci na zvyšující se venkovní teplotu je založena na tom, že teplota vzduchu a teplota vnitřní, tedy tělesná, která se zvyšuje jako reakce na podávaný výkon (vykonanou práci) se sčítají. Ve chvíli, kdy dojde k překročení limitní teploty, tělo kolabuje. Snížit tuto celkovou teplotu můžeme jen tím, že zpomalíme (snížíme výkon).

Sokolov je moje město a Sokolovský 1/4 – 1/2 maraton srdcovka.

Vstříc dobrým skutkům

Výjimečný v tom, že jsem ho mohl celý prožít ve společnosti člověka, který se ve 49 letech, po infarktu a mozkové mrtvici, rozhodl žít a začal běhat.

A začal tak, jak by to měl udělat každý, ať už kvůli zdraví, fyzické kondici nebo že chce být novým Emilem Zátopkem. Začal pomalu, kontroluje si svůj tep a jak houba nasává informace, jak to dělat co nejlépe, aby si mohl užívat aktivního života i ve vysokém věku.

Strávili jsme spolu necelé dvě hodiny a i když slunce do nás přežilo o sto šest, proběhli jsme trasou 1/2 maratonu naprosto v pohodě bez jakýchkoliv komplikací, a to byla jeho první 10 v životě, jinak běhá zatím maximálně 5 kilometrů. Za mě fakt borec a pro mě velká radost a odměna ho doprovázet.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost