Tomáš Klus – svoboda a zdraví v bosobotách

Čím dál populárnější jsou mezi Čechy bosoboty. A s trochou nadsázky se dá říct, že základnu mají v Praze 6 – v prodejně manželů Exnarových ve Wuchterlově ulici. „V březnu oslavili pět let zastoupení firmy leguano na českém trhu. Kouzlu bosé chůze a nabídce značky leguano propadl i oblíbený zpěvák Tomáš Klus, co ho nadchlo? „Že mají hlavu i patu. Aneb umí vypadat a zároveň poslouží účelu; pocitu bosé chůze i tam a tehdy, kdy se jiné bosoboty prostě nehodí,“ říká Tomáš Klus.

Tomáši proč jste věrný právě značce leguano?

Protože mají hlavu i patu. Aneb umí vypadat a zároveň poslouží účelu; pocitu bosé chůze i tam a tehdy, kdy se jiné bosoboty prostě nehodí.

Čím vás zaujala?
Jako povrchnímu člověku mi lahodí její vzezření, u mnohých modelů se člověk zdráhá uvěřit, že jde skutečně o bosobotu. A jelikož jsem i pohodlnec, komfort, který poskytují

Bosoboty jsou něčím, čím můžeme prospět svému zdraví, co vy a zdravý životní styl? 
Vnímám své tělo jako chrám ducha, pronajatý dopravní prostředek, který aby fungoval, potřebuje pozornost, neboť teprve pak může cele sloužit svému účelu, být prospěšný jak samotnému uživateli, tak všem okolo. Proto dbám na pravidelný servis formou úplňkových půstů, nenáročným, ale poctivým cvičením, otužováním a vědomým stravováním, ať už fyzickým, či psychickým; aneb řeším jak původ potravin, tak informací, které do sebe vpouštím.

V botách leguano se dá i sportovat, fandíte nějakému sportu nebo ho i aktivně provozujete?
Jsem bývalým členem Dukly Praha, kdy jsem coby moderní pětibojař trávil hodiny denně na Julisce. V současné době jsem pětiboj vyměnil za trojboj; mám tři děti, a to je v mnoha ohledech taky slušná olympiáda.

Vaše tvorba se v posledních letech proměnila, jaký to má ohlas u fanoušků? 
Jsem toho názoru, že hudba je živý, neustálý proces, že se stejně jako vše kolem vyvíjí a jako písničkář považuji za stěžejní aspekt autenticitu a kompatibilitu vnitřního s vnějším, proto mi jakákoli sázka na jistotu, jakože zjistím, že „něco funguje“, tak to tak dělám, ačkoli už to tak třeba necítím, je proti srsti. Vstřebávám, absorbuji a reaguji na aktuální dění, jak formou, tak obsahem, Že to občas někoho odradí je součást onoho procesu, ale každý konec je zároveň nový začátek, tak jen s radostí a pokorou pozoruji i proměny svého publika.

Co považujete za svůj největší životní úspěch?
Nalezení Boha jako vztahu. Uvědomění, že teprve dobré mezilidské vztahy otevírají možnost šťastného života.

Řada lidí si pobrukuje vaše písničky. Co si rád zpíváte vy?
Baby shark. Se třemi dětmi není vyhnutí.

Nebojíte se říkat své názory na společenské dění nahlas. Napadá vás někdy, že byste se zapojil aktivně do politiky?
Napadá mě to často, ale moje místo je jinde. Rozhodně jsem však pro to, aby se do politiky zapojovalo co nejvíce lidí, ne nutně aktivní účastí v ní, ale věnováním pozornosti. Pochopením zásadního vlivu politiky na náš každodenní život, od stavu chodníku, přes cenu chleba, je alfou a omegou toho, kudy se bude naše země ubírat, politika potřebuje naši účast, jinak pychne a živí nás frustracemi typu – jsme jen bezmocné loutky. Snažím se jí proto alespoň ze své pozice zpřístupňovat účastí v diskuzích, sdílením podstatných témat a zdůrazňováním osobní zodpovědnosti za celek.

Lákalo by vás to?
Ano, ale neuměl bych se vzdát písniček. Svou aktivní účastí bych si však vzal prostor nestranného komentátora.
Ptali se: Jana a Petr Exnarovi

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost