Tour de France ve tmě, první nevidomý na světě úspěšně dokončil slavný závod

Tour de France ve tmě, první nevidomý na světě úspěšně dokončil slavný závod

Věhlasný cyklistický závod Tour de France se stal pro nevidomého atleta Ondřeje Zmeškala životním zážitkem. V doprovodu čtyřčlenného týmu se vydal do Francie, aby spolu se svým trasérem Markem Peterkou usedli na tandemové kolo a pokusili se zdolat všech 21 etap po stopách Tour de France.

Ondřej Zmeškal

 V pátek 16. července 2021, s dvoudenním rozestupem od oficiálního pelotonu, zakončili svou pouť na Champs-Élysées, kde projeli pomyslným cílem u Vítězného oblouku. Oběma cyklistům tak skončilo skoro měsíční dobrodružství napříč Francií v délce 3 414 km.

 „Tour de France jsem se rozhodl zdolat, abych překonal své cyklistické limity, ale hlavně abych pomohl těm, kteří to potřebují nejvíc,“ objasňuje nevidomý atlet cíl své účasti v populárním závodu.

 Ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška spustil pár dní před startem charitativní sbírku na podporu nevidomých dětí a jejich volnočasových aktivit. Za vybrané peníze se pořídí tandemová kola, sportovní vybavení a jiné kompenzační pomůcky.

Samotnou sbírku můžete stále podpořit na portálu Darujme.cz: https://www.darujme.cz/2404223

 Během závodu zdolal Ondřej Zmeškal se svým trasérem například nejdelší denní etapu v délce 249 km nebo horské úseky ve francouzských Alpách a Pyrenejích. Na tandemovém kole pokořili Mont Ventoux (1910 m. n. m.), a to dokonce dvakrát. Poprvé v historii Tour de France obsahovala jedna etapa dva výstupy právě na tento vrchol.

 „Důležité je mít kolem sebe ten správný tým, který vás i v těch nejtěžších kilometrech podrží. Zásadní je i podpora partnerů bez kterých by se tento projekt nemohl uskutečnit. A jsem vděčný za fanoušky, kteří nadšeně sledovali každé naše šlápnutí,” hodnotí Ondřej Zmeškal průběh celého závodu.

 Ondřej Zmeškal je nevidomý sportovec, spisovatel a motivační řečník. O zrak přišel ve 20 letech a právě díky sportu se vrátil znovu do hry. Následně zdolal jeden z nejtěžších maratonů světa na Velké čínské zdi, a medaili nakonec vydražil, aby výtěžkem podpořil těžce nemocného chlapce. Pak objevil triatlon a začal se umisťovat na předních příčkách mezi zdravými závodníky na těch nejextrémnějších závodech. V projektu „600 km poslepu“ také přeběhl celou Českou republiku, aby podobně jako nyní v charitativní sbírce vybral finanční prostředky na nákup sportovního vybavení pro nevidomé děti.

 Ondra Zmeškal je prostě živel, živel, který když mu osud odebral zrak, nezahořkl na život, ale naopak jej to nakoplo k tomu být příkladem nejen postiženým, ale i všem, kteří si myslí, že osud je daný a člověk s tím nic nezmůže. Ondra je důkazem toho, že nic není nemožné, když se rozhodneš žít život podle svých představ! Miloš Škorpil

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost