Trénuj originálně, ale některé principy je dobré dodržovat

Trénuj originálně, ale některé principy je dobré dodržovat

Je lepší být originál, než klon. Nevěřte, že jste jiní a že na vás to neplatí! NA KAŽDÉHO TO PLATÍ! Člověk je tvor individuální a tak nelze trénink, který učiní z jednoho běžeckého génia, aplikovat na jiné, aby se i oni po jeho absolvování dotkli nebes!

Pokud jde o trénink, tak skutečně nelze použít jeden model na všechny, to by pak bylo vše velmi snadné, prostě bychom z lidí udělali běžecké roboty a čekali jen, který ten stroječek déle vydrží. Pokud jde věak o věci, týkající se posledních dní před závodem, ty mají až fatální platnost. Pokud nevěříte, můžete dělat pravý opak toho, co vám nyní poradím, můžete se klidně zachovat jako dítě, kterému řeknete: „Nesahej na ta rozpálená kamna, spálíš se,” a ono si stejně sáhne a spálí se :). Takže si klidně střihněte jeden zkušební maraton ve čtvrtek, abyste věděli, že to v neděli uběhnete, když nic jiného, budete se moci potom chlubit, že jste třeba absolvovali v jednom týdnu maratony dva. Ten zkušební byl perfektní a ten naostro vás pěkně zařízl.

Rady do týdne před půlmaratonem

Sacharidová dieta

Oblíbené a věčné téma mezi maratonci a vůbec všemožnými vytrvalci. Neříkám, že nefunguje, každopádně však říkám, že je třeba si ji vyzkoušet už v rámci tréninku, v době, kdy jste běhali své nejdelší tréninkové dávky, abyste si ověřili a svému tělu umožnili se seznámit s něčím, čemu jej běžně nevystavujete. Je to jako s tím maratonem na zkoušku, v tomto případě tu zkoušku doporučuji, ale jak říkám – měsíc předem. V případě, že do toho jdete naostro se může stát, že vaše tělo, byť perfektně připravené po fyzické stránce, si najednou postaví hlavu, protože jste jej vystavili dalšímu stresu. Takže pokud se ji chystáte poprvé zahájit dnes, zůstaňte raději u své osvědčené stravy a experimenty si nechte až na další maraton.

Běhat či neběhat, to je to oč běží

Pokud nebudete běhat už nic extrémního, tím myslím běhy delší než hodinu, a chystáte se na svůj první maraton, běhejte tak, jak píšu v článku pro First timers::: rozhodně vám to uškodí méně, než když si budete stále klást otázky, jestli byste přeci jenom ještě neměli něco naběhat, převalovat se proto dlouho do noci v posteli a usínat až k ránu. Pomalým, poměrně krátkým během nic nezkazíte, spíše naopak, tělo udržujete v provozní teplotě, prokysličujete, spalujete kumulující se adrenalin a v noci si pak můžete v kliku chrupat. Pokud byste se připravovali jako vrcholoví maratonci jen pár rychlými úseky, mohli byste snadno své tempo přepálit a způsobit si na poslední chvíli ještě nějaké zranění. Navíc nahromaděný adrenalin by ve vás explodoval se startovním výstřelem a vy byste do toho vlítli jak psi utržení ze řetězu a po 10 kilometrech byste měli vymalováno.

Věnujte se jiným aktivitám, ale…

Týdny jste měli v hlavě trénink na maraton a nyní, když stojíte těsně před jeho branou, byste měli na něj zapomenout a věnovat se něčemu úplně jinému. „Co je to za blbost,” říkáte si asi pro sebe, „jak můžu teď najednou myslet na něco jiného, když jsem celé měsíce nežil/a pro nic jiného než maraton!” A přesto je to přesně to, co byste měli v tuhle chvíli udělat, aby vás to nesežralo dřív, než vyběhnete. Zkuste si zajít do kina, do divadla, na koncert, na večeři, pokecat si s přáteli, na něž jste v důsledku tréninku neměli v posledních týdnech či měsících čas. Vymyslete si cokoliv, jen abyste se oprostili od toho, abyste neustále mysleli na neděli, na 9:00. Ale. Ano, je tu jedno ALE.To ALE znamená, že byste si měli prohlédnout trasu maratonu, představit si ji v duchu a také si ji v duchu představit s tím, že si přehrajete film, jako byste maraton už běželi. Představte si, jak se vám běží lehce na 5., 10., 15., 20., 25., 30. 35. i 40. kilometru, jak finišujete do cíle a je vám na každém tom kilometru skvěle.

Domluvte si fanklub a nehovořte o konkrétních cílech

Až budete trasou maratonu probíhat v duchu, představte si i místa, kde vám mohou nejvíc pomoci ti, kteří vám přijdou na trať, a nejen vám, fandit. Představte si konkrétní lidi, kteří to budou, a snažte se je pak na tato místa v neděli v daném čase nasměrovat. Na druhou stranu však nemluvte s nikým o tom, jaký máte konkrétní cíl. Je vždy lepší říci, že běžíte proto, že si to chcete hlavně užít, než třeba, že to chcete dát pod 4 hodiny. Pokud se vám na trati nebude zrovna chvíli dařit, ty 4 hodiny se vám stanou ocelovým závažím, pokud ale poběžíte „jen“, abyste si to užili, tak věřte, že si to užijete a to vždycky a s velkou pravděpodobností při tom padnou i ty 4 hodiny :).

Připravte si odměnu

Než se vydáte na start, připravte si odměnu. Nečekejte na to, že vás někdo za váš výkon odmění, když se tak stane – a ono se to s největší pravděpodobností stane – budete mile překvapeni. Kdyby se ale nikdo takový nenašel, nebudete alespoň zklamáni, protože SVOJI odměnu dostanete, protože každý, kdo dosáhne cíle, je vítěz a zaslouží si být za to odměněn.

Tak se toho neděste a prostě – lidsky se těšte na zážitek, který se nedostaví každý den.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost