Síla přání, síla myšlenky

Síla přání, síla myšlenky

Představte si, že jste zrovna vyhráli závod nebo dosáhli své vysněné váhy. Úžasný pocit, že? A co byste řekli na to, kdyby vám někdo vyprávěl o tom, že je možné přetavit tyto cíle v realitu pomocí představ? Zní to příliš dobře na to, aby to mohla být pravd? Přesto to funguje!

Stále se objevuje více a více vědeckých důkazů, že mozek vysílá do svalů signály, které skutečně způsobí tělesné změny. Špičkoví sportovci využívají vizualizace již mnoho let ke zvýšení výkonnosti. Studie dokládají, že nový pohybový vzorec je přijat rychleji, předchází-li tomu jeho mentální provedení. Dokonce vzroste svalová síla, když si budete představovat tělesný trénink. Ukážeme vám, jak můžete dosáhnout svých cílů (kromě pravidelného tréninku) i pomocí fantazie.

Cíl číslo jedna – vybudování vytrvalosti

Vaše tělo využívá jen asi 40 % své výkonnosti, protože mozek je, zjednodušeně řečeno, zainteresován pouze na tom, abyste přežili a aby vás ochránil před smrtí. Proto přísloví o tom, že když si myslíš, že už nemůžeš, tak můžeš ještě dvakrát, není příliš daleko od pravdy.

Je prokázáno, že i když je tělo unavené, má ještě k dispozici velké rezervy. Např. při vyšetření vyčerpaných svalů maratonských běžců po závodě bylo zjištěno, že mají ještě k dispozici spoustu glykogenu i ATP, a že únava byla spíše mentálně podmíněná než způsobena vyčerpáním energetických zásob. Vytrvalost lze předem zlepšit vizualizací.

Jak na to?

  • Představujte si svým vnitřním zrakem sebe sama jako štíhlé, silné a zdravé, abyste se v ní mohli odpovídajícím způsobem rozvíjet. Jako pomocný prostředek si můžete vystřihnout fotku některého úspěšného sportovce nebo člověka, kterého obdivujete, a každý den věnujte několik minut tomu, že se budete na obrázek dívat. Úspěšní lidé mají svůj cíl stále před očima. Čím jasnější cíl, tím větší víra v jeho dosažení.
  • Také pomáhá, když si řeknete, že nejste zdaleka tak unavení, abyste nemohli zvládnout ten poslední kousek tréninku. Když to nezabírá, zkuste další nástroj – tzv. negativní scénář. Při něm si představujte, jak vysvětlujete svým přátelům a lidem ze svého okolí, že jste svého už dlouho nastaveného cíle nedosáhli. Prostřednictvím tohoto nepříjemného tlaku roste pravděpodobnost, že se vypořádáte i s tím zbývajícím kouskem tréninku.
  • Představujte si, jak se vám jako člověku, který je fit, změní život. Obrázek sebe sama jako úspěšného, silného, fyzicky zdatného člověka zvyšuje šanci proměnit představu ve skutečnost.
  • Nezapomeňte, že bolest pomine, ale hrdost zůstane. To je důležité si uvědomovat hlavně v těžkých časech.

Cíl číslo dva – zvýšení výkonu ve fitku

Vizualizační techniky můžete použít i tehdy, když chodíte posilovat do fitka a necítíte se tam zrovna nejlépe, k vybudování větší síly a sebedůvěry. Existuje studie, při níž byly sledovány dvě skupiny, které po dobu šesti týdnů absolvovaly identická cvičení na nohy a tlaky s činkou. Členové jedné skupiny si v pauzách představovali, jak zvedají těžká závaží. Na konci studie skutečně zvedali těžší váhy a zvládli více opakování než členové druhé skupiny.

Jak na to?

  • Představujte si své svaly v činnosti, i když zrovna netrénujete. Tím jsou aktivovány neurony, které uvádějí vaše svaly do pohybu. To má podobný efekt, jako když skutečně fyzicky pracují. Když strávíšte každý den pár minut tím, že si budete představovat průběh cvičení, které vás čeká (výpady, dřepy, zdvihy s činkou…), skutečně pak při samotném tréninku zjistíte, že svaly jsou na cvičení lépe připraveny.
  • Je důležité, udělat si fitko pro sebe co nejpřitažlivější. Váš mozek je naprogramován na to, aby chránil tělo před bolestí. Když si budete stále říkat, jak cvičení nenávidíte, spojíte si sport s bolestí a uděláte pak podvědomě všechno, abyste se tréninku vyhnuli. Když si ale místo toho řeknete, že pohyb je fantastický a jak moc vás baví, přechytračíte mozek natolik, že vás tam bude sám posílat, protože tam přece nemůžete chybět!:-)
  • Napřed si promítněte své cíle před očima, pak si dejte pár minut čas, aby se tělo i duše na trénink připravily. Lidský mozek je naprogramován na dosahování cílů. To dává našemu životu smysl a směr. Proto je tak důležité předpokládat a očekávat vlastní úspěch. Prožívejte si „nanečisto” svůj pocit úspěchu!

Fit i bez fitka může být každý, a to dokonce bez ohledu na věk, aktuální zdraví a fyzickou kondici, stačí si jen přát a věřit.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost