Začnu běhat, tím to všechno začíná

Začnu běhat, tím to všechno začíná

Jednoho dne se člověk probudí, řekne si: začnu běhat!, a vyběhne

No jo, ale krátce po rozhodnutí „začnu běhat“ se vynoří spousta otázek, začínajících „jak“… Na každou otázku, nebo skoro na každou, už člověk nalezl odpověď, jen ji najít. Abych vám usnadnil hledání, tak jsem ty nejdůležitější běžecké otázky sesbíral a pokusím se vám na ně postupně odpovědět.

Nebo víte co? Napište mi v komentářích pod článkem, co byste rádi o běhání věděli, co jste třeba ještě nikde nenašli, ať je to i o vás, nejen o mně.

Běh je skvělý prostředek k získání fyzické kondice, v určitém směru pak ve spojení s cvičením i výborným prostředkem ke snížení váhy. A protože na začátku roku mnohá osobní rozhodnutí směřují k tomu – zhubnu, začneme naší exkurzi do začátku běhání i my hubnutím.

Ale nebojte se, ono se tam s ním sveze daleko víc.

Rozhodli jste se zhubnout? Chcete běhat, ne se jen ploužit? Cvičte, cvičte, běhejte!

Začínáte běhat a nejste schopní – schopné (kupodivu je tohle spíše problém žen než mužů) udržet tempo svého běhu na nízkých tepových frekvencích? Začněte svůj běžecký trénink tím, že v něm budete mít na jeden běžecký trénink dva tréninky, kdy budete cvičit. 

Muži vzhledem k tomu, že jsou obecně soutěživější, se v životě (byť aktivně nesportují) nechávají strhnout k nějakému pohybu většinou ve formě fotbálku, tenisu, squashe…. Tudíž když pak začnou běhat, jsou schopni běžet rychleji než jejich ženské protějšky, které když sportují, chodí spíše do fitka na spinning, aerobic, zumbu a podobné programy, kde sice instruktoři vědí, jak má hodina vypadat, ale nechají se znuděnými tvářemi (vyjadřujícími: se nějak šetříš!) strhnout k tomu, že hodinu odjedou či odcvičí ve vysoké až maximální intenzitě.

Účastnice jsou nadmíru spokojené, pot se z nich jen řine, takže se mohou v klidu odměnit kávičkou a dortíčkem, a rázem to, co spálily, zase tělu dodat. Navíc, ač se to zdá k nevíře, na své fyzické kondici moc nezapracovaly, protože ta potřebuje čas. Respektive jejich tělo potřebuje čas, aby sladilo vývoj fyzických dispozic s metabolismem. Obé potřebuje ke své činnosti kyslík, ale jejich tělo, protože mu k tomu nejsou schopné (schopní) poskytnout čas, nemá kdy se naučit s kyslíkem hospodařit – umožnit mu proudit celým tělem. Nutí jej hnát ho tam, kde je jej zrovna nejvíce třeba, a to jsou při vysokém a maximálním výkonu svaly.

Fotbálek, tenis, squash… připraví muže na případný začátek běhu mnohem lépe než ženy spinning, aerobic, zumba, protože i když si máknou, spíše než kardio to připomíná funkční trénink či kruhový trénink ve fitku, kdy tělo jede chvilku na vysokých frekvencích, ale pak má chvilku na zotavení, svým způsobem to hodně připomíná indiánský běh. 

Začínáte už chápat, oč běží, když vám říkám: „Chceš-li, zrychlit – zpomal“?

Chceš-li zrychlit – zpomal

Chceš-li zrychlit – zpomal znamená: dejte tělu čas, aby naučilo všechny své systémy spolupracovat ku prospěchu celku – VÁS! Stavíte-li jeden systém proti druhému, vzniká ve vašem těle střet zájmů, neboť jste schopni přijmout během dne jen určité množství energie a jste schopni jej naplnit jen určitým množstvím kyslíku. Když někde přidáte, musí zákonitě jedno či druhé jinde chybět, a to se projeví únavou, zraněním – disharmonií a vy jste otrávení, že veškerá práce, veškerá energie, všechny prachy a čas, které jste do toho vložili, jsou zase (pokolikáté už) v čudu. 

Pokud vás běh, cvičení, či jakákoliv jiná forma pohybu pohltili, proč se z něj snažíte co nejrychleji zběhnout – mít to za sebou?

Pohyb je to, co člověka činí zdravým, vytrvalým, silným, šťastným. Nic jiného to v takové míře nedokáže. 

Nebude to trvat dlouho, a člověk bude nejohroženějším tvorem na Zemi. Člověk je denně krmen médii různými katastrofickými zprávami, tu a tam se v těchto zprávách objeví i cosi o zdravotním stavu lidské populace, jak je kosena rakovinou, infarkty, prasečí chřipkou, virusem tím a tím, obezitou, cukrovkou. Podobné zprávy jsou pak vzápětí doprovázeny zprávami o objevu nového léku, jehož výzkum, vývoj a výroba sice byly velmi drahé, ale zato bude stát za to! Tak se ptám, zda by se ta katastrofická zpráva objevila i bez toho ohromného objevu? 

Pohyb je šance pro všechny, kteří mají pocit, že na nic nestačí.

Přitom většině lidí (a když mluvím o většině, myslím tím prakticky všechny lidi) stačilo, kdyby přestali číst a poslouchat tyto katastrofické zprávy, přestali se řídit kydy z reklamy, a začali jíst opravdové jídlo, ale hlavně, kdyby pravidelně zvedli své zadky z gauče, z auta, z kancelářského křesla, vyšli ven a udělali to aspoň obden na dvacet minut, pak na půl hodiny, hodinu. Protože pohyb je jediný prostředek, který člověku zaručí, že bude zdravý, že si bude moci svůj život užívat plnými doušky a nebude ho to stát ani korunu navíc.

Jeden důkaz, za všechny, že tréninky Běžecké školy fungují

Dnes, resp. včera jsem začal desátý týden tréninkového plánu. Za chvíli poprvé vyběhnu pomalým během. Mísí se ve mně hrdost, že jsem to dopracoval k prvnímu běhu s těšením na další level a trochou obavy, jestli to opravdu uběhnu.
Sedavé zaměstnání a minimální mimopracovní pohyb se na mně podepsal. Před rokem jsem vážil bezmála 140 kg. Něco jsem zhubnul a získal jsem pocit, že je ze mě břečka. Svaly atrofované – slaboučké, skoro žádné… víme.
Pravda je, že za uplynulých devět týdnů šla moje fyzická kondice neuvěřitelně nahoru a to „pouhým“ intervalovým chozením.
Dnes vyběhnu. Opatrně. Poběžím už jen s 99 kg. Dám si záležet a jde to.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost