Když nás bolí holeně, vlastně tím říkají, že jsme je přetížili a že už toho mají dost!
Kdy nám holeně hlásí, že je něco špatně
- při zánětu šlach peroneálních svalů zevně od holenní kosti
- při zánětu šlachy zadního holeňového svalu před vnitřním kotníkem
- při přetížení holenních svalů uvnitř od holenní kosti
- při zánětech okostice holenní kosti
- stresové zlomeniny holenní kosti
- kompartment syndromu – bolest z otoku a zbytnění svalu v uzavřeném prostoru svalových povázek bérce dráždící nervy a měnící prokrvení v tomto prostoru
- při zánětu a dráždění zadního holeňového nervu za vnitřním kotníkem
Příčinou však může být i trombosa či ischémie (nedokrvení), v těchto případech je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Průvodním jevem trombosy či ischémie bývá bolest, někdy otok a barevné změny končetiny, takže pokud tohle na své holeni uvidíte, neváhejte a nezkoušejte žádné „zaručené” způsoby, jež vám někdo poradí a navštivíte lékaře pokud možno ihned.
Příčiny zranění holení
Příčin je několik, ale všechny se v podstatě dají vecpat do jedné a tou je přetížení.
Přetížení může být způsobeno buď:
- špatně zvoleným tréninkem
- pronací
- špatným běžeckým stylem
- nevhodnou běžeckou obuví
- opotřebovanou běžeckou obuví
Při špatně zvoleném tréninku nejspíše porušujete následující pravidla:
Postupné zvyšování tréninkových dávek
Postupné zvyšování tréninkových dávek znamená, že vzhledem ke své trénovanosti – fyzické kondici budeme postupně prodlužovat naběhanou (nachozenou) vzdálenost. Znamená to ale také, že nebudeme míchat jablka s hruškami či dokonce se švestkami či jinými ovocnými druhy. Tím myslím, že trénink bude ctít zásadu, že v jedné tréninkové jednotce budeme rozvíjet vytrvalost, v další rychlost, v jiné zase sílu a v jiné techniku. Přičemž bychom měli ctít zásadu, že po intenzivní fázi musí následovat vždy fáze regenerační či rehabilitační. Pokud nemáte jako vrcholoví sportovci k dispozici na trénink celý den, kde byste mohli toto vhodně skloubit, zapomeňte na to, že budete trénovat např. takto: po. – rychlost; út. síla; st. tempo; čt. volno; pá. rozcvičení; so. závod; ne. vyklusání.
Pokud se ptáte: „Proč néééééééééééé?” Tak si představte, že vaše svaly, úpony, šlachy jsou pružinami, pokud pružinu budete neustále natahovat, aniž byste jí před tím povolili, tak pružina jednoho krásného dne praskne. Obdobné je to i s kostí, pak se nelze divit únavovým zlomeninám, tak častým právě u vrcholových sportovců a všech, kteří se je snaží napodobovat!
Dysbalance nohy a nevhodná obuv na běh, chůzi, turistiku či jiné sporty
Všechny problémy s pohybovým (dolní končetiny – kotník, achilovka, klouby, apod.) a opěrným aparátem – páteř, začínají od nohy (chodidla). Úplně stačí, když budete mít špatně postavený malíček na jedné noze a celé vás to rozhodí. Je úplně jedno, zda běháte, chodíte či děláte jakýkoliv jiný sport – pro všechny z nás platí jedno: od nohy (chodidla) se odvíjejí všechny naše problémy.
Špatný běžecký styl
Pokud jde o špatný běžecký styl, ale i špatný styl chůze, protože od toho se to vše odvíjí, tak tady můžete využít buď možnost přijet na některý z běžeckých campů pořádaných Běžeckou školou, domluvit si individuální trénink nebo se zúčastnit některé z dalších akcí které pořádáme.
Jak raději předcházet a když už, tak jak léčit problémy holení
Léčba
- protizánětlivé léky
- ledování
- tejpování
- balanční cvičení
- fyzioterapie
- změna běžecké obuvi
- nákup nové běžecké obuvi
- změnit styl chůze či běhu
Prevence
- ortopedické stélky
- protahování lýtkových svalů
- posilování lýtkových svalů
- vhodná obuv
- naučit se správně chodit a běhat
Jak vidíte, ono se řekne jen chodit nebo běhat a přestože to patří k těm nejzákladnějším pohybovým aktivitám člověka, které provádí od chvíle, kdy slezl ze stromu, je s podivem kolik lidí to dodnes neumí. Možná i proto, že když se řekne chodit natož běhat, představí si pod tím většina z vás něco nepříjemného z dětství.
Věřte ale, že chodit a běhat NEMUSÍTE jen usilovně. Zdravé chození a běhání je zejména o pohodě, a pokud v tom naleznete ještě zalíbení, přestanete navíc řešit: „Kde mám na to vzít čas!“
0 komentářů