Běžecká obuv vás nenaučí běhat ani neochrání před běžeckými zraněními, spíše naopak

Běžecká obuv vás nenaučí běhat ani neochrání před běžeckými zraněními, spíše naopak

Objemová silniční běžecká bota vás má kopat dopředu, ne váš dopad tlumit. Trailová běžecká bota vás má při došlapu podržet, abyste se mohli dobře odvalit, abyste při došlapu neklouzali a nenabili si kušňu. Barefoot boty vás nenaučí běhat správně, ani neztlumí dopad, při odvalení vám nepomůžou, na druhou stranu chození (po čase běhání – doporučuji nejdříve po roce) v nich vám pomůže zpevnit tělo a narovnat se.

V běžecké veřejnosti převládá názor, že běžecká bota má především dobře tlumit a tím chránit pohybový aparát běžce proti běžeckým zraněním. Tento názor přikrmují jak výrobci, tak prodejci běžecké obuvi, protože lidé chtějí slyšet: tyhle boty skvěle tlumí a ochrání vás před běžeckými zraněními.

Houby s octem. Běžecké boty tlumí, to ano, ale při jejich konstruování jde hlavně o to, aby co nejlépe odvalovaly, aby běžce, případně běžkyni hnaly dopředu. Aby ti, co v nich běhají, vyhrávali! Proto firmy zabývající se výrobou běžeckých bot usilují o to, aby právě v jejich botách běhali ti nejlepší, aby jejich značka byla vidět na stupních vítězů.

K tomu, abyste tuhle jejich hlavní vlastnost využili, potřebujete mít dobrou běžeckou techniku, kterou bohužel disponuje zhruba 10 % lidí, kteří běhají. Problémem je i to, že když vás boty ženou dopředu, musíte mít kromě dobré techniky i dobrou fyzickou kondici, abyste tempo, do kterého vás nutí, udýchali. Pokud dobrou fyzickou techniku nemáte, podvědomě povolíte kolena (sednete si do toho), začnete došlapovat před sebe (brzdit), jako když běžíte z kopce. Tím se váš běh stane až o 20 %  namáhavější, což s sebou přinese to, že si do toho ještě více sednete, vaše tělo (postavení) se začne hroutit a vy se budete cítit, jako byste táhli na zádech pytel brambor.

Pokud tohle nechcete, a kdo by to také chtěl, že jo?, tak si nastudujte něco o technice běhu a začněte více pracovat na ní. Přinese vám to větší efekt než tisíce naběhaných kilometrů.

  • Abychom vám pomohli, tak společně s Bosoboty leguano pořádáme běžecké workshopy, na nichž poradíme, jak běhat technicky správně.
  • Vysvětlíme vám, proč je lépe se rozbíhat na začátku pomalu než to napálit, co vám síly stačí.
  • Dále se dozvíte, jak si dobře postavit trénink, abyste se zlepšovali, abyste měli dostatek energie a nezadělávali si na zranění z přetížení.
  • Dozvíte se více i o tom, jak si vybrat běžecké boty, jak se na běh oblékat, proč je lepší na konci běhu zvolnit, než se snažit běžet až do konce co to jde, abyste měli další tréninkový osobák.
  • A určitě dojde i na vaše dotazy.

Podobně se tohle všechno toto můžete dozvědět a naučit i na našich běžeckých campech, které pořádáme na jaře a na podzim v Beskydech v hotelu Lanterna. V příštím roce to bude 13. – 16.4.2023 a 11. – 14.10.2023.

Termíny a možnost přihlášení na běžecké workshopy s Bosoboty leguano

5.1.2023 NaBoSo Praha – Poděbradská

13.1.2023 leguano Ostrava

14.1.2023 leguano Trnava

15.1.2023 barefoot Bratislava

4.2.2023 leguano Praha – Dejvice

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost