Spartahlon 2021 – druhá cesta ke Králi

Spartahlon 2021 – druhá cesta ke Králi

Když nám 20 dní před plánovaným zahájením Spartathlonu 2020 bylo oznámeno, že je závod zrušen, bylo to fakt pro všechny smutný. Nakonec jsme to, ale vzali jako pozitivní věc. Rok přípravy navíc, to musíme využít. Sedli jsme ke stolu s Milošem a Mirkem a naplánovali jak běhat, jak posilovat, jak to celé poskládat. Mohli jsme také testovat novinky v oblasti stravy a suplementů (Sport Code).

Milan Šumný

Takže vytoužený druhý start na bájném Spartathlonu se ze dvou let posunul na tři. Uteklo to jako voda a 24.9.2021 v 7h ráno jsem vyrazil na svůj další pokus zdolat 246km dlouhou trasu. Plán, který jsem si stanovil, věděli před startem jen ti nejbližší. Gábinka, Miloš a Mirek. Naplánováno bylo vše do nejmenšího detailu. V tomhle jsem dost puntičkář a musel jsem s tím už být otravný, když jsme to procházeli znovu a znovu. Naposledy ve čtvrtek před startem s Mirečkem na pokoji.

První třetina závodu je relativně rovinatá a velká část vede okolo moře, takže je možnost se pokochat krásnými výhledy. Díky rozvážnějším začátkům si to můžu vychutnávat. Obloha je vymetená a krásně modrá. Opět mě dostal Korinth – naprostá nádhera (v neděli, když jsme jeli ze Sparty jsme se tady zastavili a vše důkladně prohlédli aprostudovali). Na check pointu v Korinthu si dávám první větší jídlo a na cestu si beru Edgara (Edgar Power Drink) – pro Ultra ideální!

Druhá třetina je ve znamení stoupání, které je zakončeno výstupem na nejvyšší bod Spartathlonu ve výšce přes 1000 m. n m. na metě 160km. Po 100km přichází lehká krize žaludku, který naštěstí dává dohromady polévka a trochu nealko piva. Přecházíme do tmy a na cestu nám svítí měsíc, který mě doprovází až do cíle. Obloha je posetá hvězdami. Opět čas se chvilku kochat. Kopce jsou tužší a tužší, ale běžím bez zastavení nebo přechodu do chůze. Prostě „Olympijsky“ – zůstat v pohybu! Support funguje na jedničku. Gábinka s Mirkem už jsou sehraní! Těsně pod kopcem se oblékám. Snažím se na check pointech zdržovat jen nejnutnější dobu. I přesto mi Garmin v cíli oznámí, že jsem prostál 49min. Nejhorší fáze Spartathlonu je pro mě seběh z hory. V mém podání spíše pokus nezabít se a doskákat dolů ve zdraví.

V poslední třetině závodu na nás čekají dvě záživná stoupání a nakonec cca 25km seběh dolů do Sparty – do cíle. Již před prvním Spartathlonem jsem dostával rady, že Spartathlon začíná za horou, tedy v poslední třetině. A letos to bylo potvrzeno na 100%! Pořadí jsem neřešil, i když na výrazu Gábinky a Mirka jsem začínal poznávat, že se blíží něco velkého. Po předběhnutí Litevce Matisse Vecvagagarise a po odstoupení vítěze z roku 2019 Maďara Bódise Tamáse jsem se ocitl na čtvrtém místě. Wow.

Někde kolem 210 km jsem se poprvé přiblížil v té době třetímu Španělovi Ivánovi Penalbovi. Chvilku jsem s ním běžel a poslouchal, jak dýchá. Když jsme společně doběhli na check point, on si rychle nabral věci a mazal dále. Já jsem se v klidu občerstvil, nabral zásoby, zklidnil tělo a za svitu měsíce, vyrazil na steč, do boje. Rozhodnutý, že mu to nedám zadarmo. Po chvilce jsem Ivána doběhl a na nic nečekal. Zvýšil jsem tempo a držel ho pár kilometrů. Ani jsem nezaznamenal pokus se mě zachytit. Bez ohlédnutí za sebe jsem doběhl na poslední check point, kde jsem se mohl potkat s Gábinkou a Mirkem. Je to na 236km u čerpací stanice Shell. Zde jsem dostal info, že máme dostatečnou rezervu! Nabral jsem předem domluvený drink na doběhnutí – cola s vodou a za společnosti doprovodného vozu vyrazil do Sparty. Bylo to mých nejdelších 10km v životě, i když trvali něco málo přes 50 minut. Na poslední 2,5km se můj doprovod změnil z auta na děti na kolech. Ty mě doprovodily až do cíle. Doběhnutí se nedá popsat. Být na bedně na Spartathlonu! Úžasný, nepopsatelný pocit, který bych přál každému.

Po klasickém ceremoniálu: olivový věnec, napít se vody z místní řeky (v které jsem se byl druhý den vykoupat tak jako legendární Kouros Yannis), přijmout gratulace od místních politiků a představitelů Spartathlonu a hurá za supportem.

Díky Gábinko, Mirku, byli jste úžasní! Vše dopadlo dle plánu. A ten plán? Ten byl pokusit se o čas pod 24h. Takže časem 23:53:19 hlásím splněno. Bedna jako bonus 🙂

A povedla se jedna zásadní věc, být stále v přítomnosti a nemyslet na nic co se stalo nebo může stát. Podařilo se mi to poprvé udržet po celou dobu závodu! I když v posledních 10km to bylo opravdu náročné, ale zůstal jsem koncentrovaný až do konce.

Spartathlon 2021 se zapíše do dějin nejen českého Ultra běhání, ale i do historie Spartathlonu. Dva Češi na bedně (Radek Brunner 2. místo) a čtyři v TOP 12 (Jiří Horčička 6. míst a Marek Jirásek 12. místo). Krásné představení hobby běžců reprezentující Českou republiku! Bylo by hezké, kdyby tento úspěch byl motivací pro další lidi v téhle bláznivé „sedící“ době.

Letošní Spartahlon měl ještě jednu důležitou věc, faktor X. I když bych měl napsat faktor K! Mého kamaráda a fanouška všech ultra běžců Kyriakose – Kiru! Tenhle úžasný člověk se měsíc před závodem rozhodl, že na své náklady přiletí do Athén a pomůže se vším co bude potřeba + bude fandit. Byl obrovskou posilou! Jistotou! Svou nezištnou obětavostí pomáhal nejen mě, ale všem z českého týmu, kdo něco potřeboval zajistit, objednat, převézt, přivézt apod. Navíc je Kira chodící encyklopedie takže jsme načerpali i spousty nových poznatků snad ve všech oblastech.

Spartahlon 2021 – druhá cesta ke Králi - s týmem snů

 

Takže, Gábinko, Mirku, Kiro, Miloši, moc děkuji za podporu v mých nápadech a už se těším na další. A modří už vědí :).

Taky děkuji za všechny gratulace, kterými jste mě zahrnuli. Bylo to úžasné a motivující.

A nezapomeňte, zůstaňte v pohybu!

Pro milovníky čísel přidávám ještě údaje z Garminu: celková vzdálenost 246Km, tempo 5:50 na km, nastoupáno 3012m, průměrná TF 123, maximální TF 145, spáleno 18283 kcal.

1 komentář

  1. Stanislava Šumná

    Ano jsi vítěz, vítěz hlavně sám nad sebou,je neuvěřitelné jak silnou máš vůli a morálku, jen Ty víš kolik Tě to stalo úsilí.A nádherné je, že máš podporu ve své ženě Gabče a senzační kamarády.
    No a my se koupeme ve Tvém úspěchu a kroutíme hlavou kde jsme vzali tak senzačního syna 🙂

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: <a href="https://bezeckaskola.cz/author/milos-skorpil/" target="_self">Miloš Škorpil</a>

Autor: Miloš Škorpil

Miloš Škorpil (nar. 1954) se aktivně věnuje běhu 55 let. Trenérství se věnuje 45 let. Specializuje se na pomoc začátečníkům a hobby běžcům a běžkyním. Současně také pomáhá těm, kteří chtějí být zdraví a fit. Individuální tréninkové plány na míru a individuální tréninky s Milošem Škorpilem si můžete objednat v rubrice: Nabídka veřejnost