Achillova šlacha je nejsilnější šlachou v lidském těle. Jde o úponovou šlachu tříhlavého svalu bérce (m. triceps surae). Její funkcí je plantární flexe nohy (pohyb špičky nohy k podložce) v hlezenním kloubu (kotníku). Při běhu či chůzi se zapojuje velmi významně ve fázi odrazu (odvalení). Z toho též vyplývá, že je velmi významně namáhaná při provádění většiny sportů a též proč je tak často příčinou zdravotních problémů sportovců.
Postižení Achillovi šlachy
Postižení Achillovy šlachy můžeme rozdělit do tří skupin:
- záněty Achillovy šlachy (peritendinitidy)
- zhmoždění Achillovy šlachy (kontuze)
- prasknutí Achillovy šlachy (ruptura)
Záněty Achillovi šlachy (peritendinitidy)
První stádium zánětu Achillovi šlachy – stádium bolesti po zátěži
U běžců se velmi často vyskytují tzv. peritendinitidy (záněty šlach a jejích obalů). Zánět se v prvním stádiu projevuje bolestí po tréninku (po zátěži) v oblasti, kde se Achillova šlacha nachází, dále jejím zduřením a bolestivostí na pohmat. Toto stádium je léčitelné použitím zevně působících látek (sprejů, gelů a mastí) v oblasti zduření šlachy. Omezení tréninku při prvním stádiu zánětu Achillovy šlachy není nijak drastické, obvykle stačí jeden týden. Proto se vyplatí být pozorný a k reakcím svého těla citlivý, při dalších stádiích už trvá tréninkový výpadek mnohem déle.
Druhé stádium záněty Achillovi šlachy – stádium bolesti již v průběhu zátěže
Příznaky jsou stejné jako u prvního stádia, podobná je i léčba, kterou je však vhodné doplnit o elektroterapii, magnetoterapii či léčení pomocí laserem. V tomto stádiu již počítejte, že minimální doba výpadku v tréninku a léčení bude trvat 3 týdny.
Třetí stádium zánětu Achillovi šlachy – bolesti v klidu
Pokud necháte zánět Achillovy šlachy dojít až do třetího stádia, tak vás bude Achillovka bolet i v klidu a počítejte s tím, že noha půjde na 4 týdny do sádry, pak bude následovat rehabilitace a lokální terapie. Pokud budete tedy netrpěliví v prvním či druhém stádiu zánětu Achillovky a budete se to snažit „rozběhat“, tak počítejte s tím, že třetí stádium vám vystaví stopku na 2 – 3 měsíce!
Při doléčování zánětu Achillovky (ve všech stádiích) a prevenci, je vhodné použít taping (s jeho prováděním vás seznámíme na Běžecké škole za dva týdny).
Čtvrté stádium zánětu Achillovi šlachy – chronické
Při neléčení přechází peritendinitida do chronického stádia (trvalé bolesti při sebemenší zátěži, případně i v klidu). Toto stádium vyžaduje operaci a ani ta nemusí být vždy úspěšná.
Jak jste již jistě pochopili, je nejlepší dopřát Achillovce klid již při prvním stádiu, neboť jeho léčení je nejkratší a výsledky nejlepší.
Zhmoždění Achillovi šlachy (kontuze)
Přímé zhmoždění Achillovy šlachy je poměrně častým zdravotním problémem, který si běžec přivodí doslova a do písmene tak, že ani neví jak. Stačí špatný došlap na nerovném povrchu (naražení na kámen, klacek, pařez při běhu v terénu). Při zhmoždění Achillovy šlachy dochází k drobným trhlinkám ve šlaše či jejích obalech, vzniku drobných krevních výronů s otokem a bolestí. U většiny těchto poškození není porušena struktura šlachy. Otok a bolestivost vás však bude omezovat v tréninku.
Léčba zhmoždění Achillovi šlachy
Okamžitě zahájit ledování, dále je pak třeba tlumit bolestivost, otok a zánětlivou reakci. Tímto bráníme nejen vzniku méně kvalitní jizvy, avšak i ovlivnění pohybových stereotypů (ulevování, šetření poškozené Achillovky) a následné přetěžování jiných oblastí pohybového aparátu. K léčení se nejlépe hodí spreje, masti a gely, fyzioterapie (magnetoterapie, ultrazvuk). Tím nejen urychlíte hojení, ale tlumíte i bolest. Metodovou volbou je terapie laserem.
Prasknutí Achillovi šlachy (ruptura)
Nejhorší a nejtěžší poškození Achillovy šlach nastává, když vám Achillovka rupne (praskne). K tomuto zranění nejčastěji dochází u starších lidí, dosti často u bývalých sportovců, kteří si po delší době jdou zaběhat, zahrát tenis, fotbálek, hokej, volejbal, basketbal a podobně. Častou příčinou bývá to, že se pořádně nerozcvičí (co by se kvůli té chvilce zdržovali?) a při prvním rychlém kroku, odrazu, výskoku, doskoku, došlapu ucítí prudkou bolest v oblasti Achillovky, kterou doprovází zvuk, jako když se zlomí suchý klacek. Při pokusu vstát se nemohou postavit na špičku. Pří rupnutí Achillovy šlachy nemusíte cítit bolest při doteku ani se nemusí vytvořit krevní výron.
Léčba prasknutí Achillovi šlachy
Postiženou nohu co nejrychleji uložit do zvýšené polohy a zaledovat. Nutná je operace – sešití šlachy a následná fixace sádrou po dobu šesti týdnů.
Prevence zranění Achillovi šlachy
Nejlepší prevencí proti možným zraněním Achillovy šlachy je důkladné rozcvičení před intervalovým (intenzivním tréninkem), vběhnutím do terénu, posilování, při němž budeme skákat, zvedat těžká břemena…
Prevencí proti možným zraněním Achillovy šlachy, ale vůbec všech šlach, co jich v těle máme, je i dobrý pitný režim, neboť při nedostatečném příjmu tekutin během výkonu jsou právě šlachy a úpony jako první „odstaveny” od přívodu tekutin (zahušťování krve nedovolí transport krve a tím i tekutin) a tím vysychají. Z toho důvodu ztrácejí elasticitu (pružnost) a tak i malé přetížení může být iniciaci výše popsaných zranění.
Seriál byl napsán pro časopis Běžecký svět, který jsem vydával společně s Janem Šourkem v letech 2002 – 2004, a byl mým prvním pokusem, jak hobby a výkonnostním běžcům přinést informace z oblasti běhu, které jinde nenajdou. Autorem textu je MUDr. Jaroslav Pilný.
Běžecká zranění. Jak jim předcházet a jak je léčit
Úrazy bérce. Jak jim předcházet a jak je léčit
Úrazy kotníku. Jak jim předcházet a jak je léčit
0 komentářů