Chceš žit, tak běž!

Chceš žit, tak běž

Je to skoro patnáct roků, co jsem pro svůj blog na iDnes napsal tento článek, to píši hlavně pro to, že pohyb je dnes velmi skloňované slovo, tak aby někdo neměl pocit, že se snažím běžet na vlně populismu.

Pohyb je základním atributem všeho živého, jen člověk, pán všeho tvorstva, Země a Světa, získal Bůh ví proč pocit, že pohyb je činnost, která jej v životě vůči ostatním diskriminuje. Nejspíš proto, že není ani nejrychlejší, ani nejsilnější a nejspíš ani nejchytřejší tvor na planetě, když na jedné straně hledá lék na nesmrtelnost a na straně druhé zůstává čím dál tím víc sedět na zadku!

Co to, že člověk ze svého života pohyb stále více a více vytěsňuje, znamená? Znamená to jediné, znamená to, že jej ohrožuje stále více nemocí, jež mají stejnou příčinu – absenci pohybu.

Člověče! Mám pro tebe jednu špatnou zprávu – pokud se nezačneš hýbat – vyhyneš. Mám pro tebe však i dobrou zprávu – pokud se začneš pravidelně hýbat, a pravidelným pohybem nemyslím žádné převratné sportovní výkony – budeš žít.

Teď je jen na tobě, zda zvolíš možnost A či B, zda dál budeš řešit, co jíst, abys přijímal co nejméně energie, aby ses nemusel vystavovat ponižujícímu pohybu. Zda budeš dále přeměňovat své útroby na chemickou továrnu tím, že budeš konzumovat čím dál tím více léků, léků, jejichž účinek jde často proti sobě, takže ti v žádném případě nemohou pomoci získat zpět to, co můžeš získat jen tím, že se začneš hýbat, neboť bez pohybu prostě život neběží. Nebo konečně prohlédneš, přestaneš se vzpouzet a jednoho dne se vydáš aktivně na cestu ke svému zdraví – začneš se v přiměřené míře pravidelně hýbat.

Na stránkách Běžecké školy najdete recepty na své zdraví – pohybové aktivity s „tréninkovými plány“, které vám pomohou, pouze však, když se sami aktivně zapojíte, abyste byli zdraví a v kondici, a mohli si život užívat plnými doušky.

Protože k tomu, aby se člověk mohl hýbat a žít, potřebuje i jíst, tak zde naleznete i vysvětlení, jak tělu energii dodat. Jak v těle energie krouží, aby byl člověk zdravý, silný, pružný a v duševní pohodě. Nenajdeš tu však žádný recept na to, co bys měl jedině jíst a pít, protože natolik je lidské tělo, lidský jedinec, individuální, že na to si musí přijít se znalostí základních principů stravování každý sám. Na stránkách najdete i popis základních životních pochodů, ale nebojte se – popis je naprosto jednoduchý a porozumí mu každý.

Takže suma sumárum, tyto stránky vás navedou na cestu zdraví a kondice, vysvětlí vám jak se přiměřeně hýbat, jak se stravovat, vždyť co si budeme namlouvat, většina lidí se hýbe jen proto, aby se mohla dobře najíst!

O tom, že obezita a cukrovka v rozsahu, který ohrožuje člověka jako živočišný druh, není nic nového, svědčí i to, že jsem na toto téma psal již 21. listopadu 2008, tedy téměř před třinácti roky, a od té doby se situace ještě zhoršila! Tak, pokud nechcete být jejich další obětí, tak zvedněte zadek z gauče a vydejte se na cestu za zdravím!

Pokud vás toto téma zaujalo, a chtěli byste do něj nahlédnout hlouběji, nebo se dokonce začít hýbat, tak vám doporučuji si přečíst jednu z těchto knih:

Běž a nepřestávej, aneb evangelium pohybu nebo Běhání pro všechny. Pokud už se nějakou dobu hýbete a chtěli byste své hýbání posunout na vyšší úroveň, tak pro vás v naší školní prodejně máme dokonce tři nabídky a sice:

Škorpilova škola běhu, Běžecká bible Miloše Škorpila a knihu Fit i bez fitka.